Ja jestem OK - ty jesteś OK

Okładka książki Ja jestem OK - ty jesteś OK Thomas Anthony Harris
Okładka książki Ja jestem OK - ty jesteś OK
Thomas Anthony Harris Wydawnictwo: Rebis nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
I'm OK - You're OK
Rebis
2009-01-01
2009-01-01
978-83-7510-175-1
Elżbieta Knoll

Dla psychologów, amatorów psychologii i tych zafascynowanych tematami psychologii. Dziecko?Dorosly? Rodzic? Kogo w sobie masz najwiecej, kto z nich kieruje Twoim życiem? Pozycja rozwijająca, dająca do myślenia, edukacyjna, warto przeczytać by się rozwijać

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trudny temat, odnośnie osobowości. Każdy składa się z trzech części - emocjonalnego dziecka, rozsądnego dorosłego i racjonalnego rodzica. I w zależność co kto powie my jako ludzie reagujemy z różnych opcji. Być może odpali się nam wewnętrzy pięciolatek w kłótni z mężem, a może w pracy będziemy pouczać współpracowników tak jak nasi rodzice nas pouczali, a może rozsądek weźmie górę i będziemy szukać i badać przyczyn naszego zachowania, ale w tej książce nie koniecznie znajdziemy rozwiązanie na nurtujące pytania.

Książka przekazuje istotne rzeczy w dość niejasny sposób. Męczyłam kilka miesięcy.
Hmm... może wystarczyłoby przeczytać połowę?

Hmm... może wystarczyłoby przeczytać połowę?

7/10

7/10

Książka pomaga zrozumieć założenia Analizy Transakcyjnej, a także stać się bardziej świadomym źródeł swoich zachowań. Co prawda niektóre jej części trochę się już zdezaktualizowały (np. odniesienia do sytuacji politycznej),ale i tak wciąż jest to fascynująca i inspirująca lektura.

Dobry podręcznik o Analizie Transakcyjnej. Choć napisana z perspektywy lat 60-tych, to zawarte w niej treści jak wiemy są używane do dnia dzisiejszego. Podoba mi się w tej teorii jej prostota w języku (zrozumiała dla nie fachowców). Analiza transakcyjna dla mnie jest kolejnym krokiem po psychoanalizie, w odróżnieniu do niej zwraca uwagę również na teraźniejszość i przyszłość

Obowiązkowa lektura dla wszystkich tych, którzy interesują się rozwojem osobistym oraz psychologią. Autor w prosty sposób wyjaśnia czemu ludzkie zachowania za pomocą analizy transakcyjnej. Pozycja polecana zarówno ekspertom jak i laikom.

Mam tą książkę pod starym tytułem `W zgodzie z sobą i tobą’. Jest to popularny wykład analizy transakcyjnej, niegdyś bardzo modnej teorii psychologicznej, teraz już nieco zapomnianej, której sednem jest założenie, że osobowość człowieka zbudowana jest z trzech składników: dziecka, rodzica i dorosłego, i te trzy siły nachodzą na siebie, wchodzą w interakcje, itp., itd. Pamiętam, że kiedyś czytałem tą książkę w wypiekami na twarzy, usiłując w niej znaleźć odpowiedź na wszystkie swoje problemy. Teraz patrzę na to inaczej, bardziej sceptycznie, nawet nie wiem czy analiza transakcyjna dobrze opisuje zachowania ludzkie. Autor twierdzi, że (w tym czasie) nowa teoria jest naukowym i precyzyjnym ujęciem psychoanalizy; wiele w tej książce entuzjazmu i przeświadczenia, że może rozwiązać wszystkie problemy, ale mam obecnie co do tego wielkie wątpliwości. Najważniejsze, co pozostaje z lektury to klasyfikacja postawy wobec siebie i świata. Mamy tu cztery możliwości: ja jestem OK – wy jesteście OK, ja jestem OK – wy nie jesteście OK, ja nie jestem OK – wy nie jesteście OK, ja nie jestem OK – wy jesteście OK. Wszystkie te cztery postawy są szczegółowo opisane i przeanalizowane, i to jest bardzo ciekawe.
Książka warta przeczytania dla wszystkich, którzy interesują się psychologią, ale do czytania krytycznego (jak zresztą każda książka traktująca o psychologii).

Wstęp do analizy transakcyjnej.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy obcują z drugim człowiekiem ;)

Wstęp do analizy transakcyjnej.
Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy obcują z drugim człowiekiem ;)

Dość ciężko się czyta, niemniej jednak jest wartościowa i warta przeczytania.

Dość ciężko się czyta, niemniej jednak jest wartościowa i warta przeczytania.

• Psychologia
  • Analiza Transakcyjna