Dzień dobry... i co dalej

Tłumaczenie: Maciej Karpiński
Wydawnictwo: Rebis
What do you say after you say hello

Doktor Eric Berne w tej książce wyjaśnia w jaki sposób życie każdego z nas toczy się według scenariusza który tworzymy we wczesnym dzieciństwie. Scenariusz może być smutny, może też być pełen sukcesów; decyduje w jaki sposób odnosimy się do przyjaciół, kogo poślubimy, ile mamy dzieci, a nawet w jakim łożu zakończymy życie... Berne demonstruje, w jaki sposób powstaje taki scenariusz, jak...

Berne demonstruje, w jaki sposób powstaje taki scenariusz, jak wprowadzamy go w życie i - co najważniejsze- w jaki sposób każdy z nas może go zmienić, aby zakończył się szczęśliwie...

acwo | 2011-05-24
Przeczytana: 20 maja 2011

Pomocna w uświadomieniu sobie dlaczego wciąż powielamy te same schematy (nawet jeśli lubimy o sobie myśleć, że jesteśmy "wolni od skryptów") i w odkryciu ile w ogóle mamy takich schematów w swoim życiu...

Meszuge | 2014-01-14
Przeczytana: 18 listopada 2008

Eric Berne, urodzony w Montrealu jako Eric Leonard Bernstein 10.05.1910 (zmarł 15.07.1970 w USA) był amerykańskim psychiatrą (klinicystą i wykładowcą), znanym przede wszystkim jako twórca analizy transakcyjnej. W Polsce stał się popularny przede wszystkim dzięki książce pod tytułem „W co grają ludzie?”.
Książka „Dzień dobry… i co dalej?” jest kolejną, i jedną z wielu, publikacją autora na temat szeroko rozumianej analizy transakcyjnej, tu jednak ze szczególnym uwzględnieniem analizy skryptów.
Jest to pozycja określana jako popularnonaukowa chyba tylko ze względu na stosunkowo przystępny język, o którym sam Berne pisze tak:

„Starałem się uniknąć – wywodzącej się jeszcze z czasów czternastowiecznego wydziału medycyny Uniwersytetu Paryskiego, a tak rozpowszechnionej w naukach społecznych i psychiatrii – praktyki maskowania własnej niepewności dłużyznami i niejasnością wywodów.
Taka postawa naraża zwykle autora na oskarżenia o «popularyzatorstwo» i «nadmierne upraszczanie»,...

KiNGa | 2015-08-15
Przeczytana: 08 marca 2015

Książka jest napisana trochę w formie podręcznika psychologii, nie jest to poradnik jakich wiele. Co wpływa na nasze relacje z ludźmi? Dlaczego są one takie a nie inne? Czy faktycznie to co nam „wpojono” w dzieciństwie rzutuje na całe nasze życie? Na to wygląda, akcja rodzi reakcję i schematy zachowań poznane na etapie wczesnego dzieciństwa nieświadomie znajdują zastosowanie w życiu dorosłym. Książka jest podróżą w głąb siebie i skłania do refleksji nad sobą.

Maria Tarczyńska | 2015-03-02

Nie wiem jak teraz, ale gdy czytałam książkę wiele lat temu bardzo mi się podobała, a niektóre teorie uważałam wręcz za genialne i przełomowe... Analiza transakcyjna, komunikacja krzyżowa, teorie zbierania kuponów złotych i brązowych. Super. Polecam :)

Karmazynowa | 2016-03-18
Przeczytana: 2011 rok

Wiele rzeczy uświadamia, wiele wyjaśnia i daje do myślenia. Po każdym rozdziale miałam bardzo dużo przemyśleń, grzebania w sobie. Polecam tę książkę jeśli ktoś chce zajrzeć w głąb siebie i więcej się dowiedzieć o ludziach.

Ostatnie kilkanaście stron pozostało nie dokończonych przeze mnie. Czytałam już bez refleksji i zrozumienia z prostej przyczyny- jakoś wewnętrznie mine nie dotyczyły i były nudne.

pocieszna | 2015-07-22

Ta książka, a raczej Analiza Transakcyjna przewróciła moje życie do góry nogami. Otworzyła wiele drzwi w mojej świadomości.
Warto przeczytać i spróbować przeanalizować siebie.
Książka raczej uniwersytecka. Nie jest to jakiś tandetny poradnik typu "jak żyć i być szczęśliwym".
Ta pozycja to początek mojej przygody z AT -

Joanna | 2014-07-14
Na półkach: Przeczytane, Psychologia

Ta ksiazka rozlozyla mnie na czesci pierwsze. Genialna. Przeanalizowalam cale swoje dziecinstwo i zachowania w zyciu doroslym. Odkrylam moj skrypt zyciowy.

Natala | 2011-07-13

Berne jak najbardziej obowiązkowo!

Izabela | 2012-05-20
Przeczytana: 20 maja 2012

Intrygujący wstęp, który pozwala nam zastanowić nad sobą. Co sprawiło, że mamy takie a nie inne kontakty z ludźmi.

Malgorzata Gec | 2013-03-18
Przeczytana: luty 2013

dałam sobie spokuj bo mnie niszczy