Dzień dobry... i co dalej

Okładka książki Dzień dobry... i co dalej Eric Berne
Okładka książki Dzień dobry... i co dalej
Eric Berne Wydawnictwo: Rebis nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
What do you say after you say hello
Rebis
2008-01-01
2008-01-01
Maciej Karpiński
psychologia analiza transakcyjna

Książkę czytałam z lekkim strachem pod tytułem "jeśli dowiem się jeszcze więcej, to już nigdy się tego nie oddowiem". Przeraża bardzo kategoryczny język autora, jednak treść rzeczywiście skłania do rozkmin w sposób niepowtarzalny. Polecam wszystkim, którzy szukają większej głębi niż w tym, co oferuje pop psychologia.

Książkę czyta się łatwo, ale brakuje mi dowodów na stawiane tezy, wszystko jest podparte na przykładach pojedyńczych ludzi, a źródła tez pochodzą z literatury, mitologii. Nie jest też tak aby to wszystko nie wydawało się mieć sensu, ale oczywiście jest bliższe pierwszym psychoanalitycznym teoriom niż współczesnej psychologii opartej na badaniach.
Warto pamiętać że problemy opisywane w tej książce w większości dotyczą małej części populacji która obrała szkodliwy przegrywający skrypt.

Warto pamiętać że problemy...

Książka o wszystkim i o niczym. Według mnie autor obrał zbyt szeroki zakres materiału. Tylko z kilku tematów jestem w pełni usatysfakcjonowany. Reszta wymagała uzupełnienia wiedzy z innych źródeł. Polecam przeczytać początkującym adeptom tematu psychologii.

Książka typowo uniwersytecka, ale język zrozumiały, niezbyt trudny w porównaniu do "W co grają ludzie..." - z pewnością zrozumiały dla laika obeznanego chociaż podstawowo z psychologią. Podtytuł jest bardzo mylący - książka nie odpowiada na pytania jak ulepszyć swoje życie. Pozwala jednak zrozumieć mechanizmy działające człowiekiem, poznać gorszą stronę popularnych bajek dla dzieci, a także odpowiedzieć sobie samemu na kilka pytań.

Co rządzi naszym życiem? Jaki wewnętrzy dialog toczy się w naszej głowie? Kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? O wolności i ułudzie tejże. Bardzo interesująca lektura.

Wiele rzeczy uświadamia, wiele wyjaśnia i daje do myślenia. Po każdym rozdziale miałam bardzo dużo przemyśleń, grzebania w sobie. Polecam tę książkę jeśli ktoś chce zajrzeć w głąb siebie i więcej się dowiedzieć o ludziach.

Ostatnie kilkanaście stron pozostało nie dokończonych przeze mnie. Czytałam już bez refleksji i zrozumienia z prostej przyczyny- jakoś wewnętrznie mine nie dotyczyły i były nudne.

Książka jest napisana trochę w formie podręcznika psychologii, nie jest to poradnik jakich wiele. Co wpływa na nasze relacje z ludźmi? Dlaczego są one takie a nie inne? Czy faktycznie to co nam „wpojono” w dzieciństwie rzutuje na całe nasze życie? Na to wygląda, akcja rodzi reakcję i schematy zachowań poznane na etapie wczesnego dzieciństwa nieświadomie znajdują zastosowanie w życiu dorosłym. Książka jest podróżą w głąb siebie i skłania do refleksji nad sobą.

Ta książka, a raczej Analiza Transakcyjna przewróciła moje życie do góry nogami. Otworzyła wiele drzwi w mojej świadomości.
Warto przeczytać i spróbować przeanalizować siebie.
Książka raczej uniwersytecka. Nie jest to jakiś tandetny poradnik typu "jak żyć i być szczęśliwym".
Ta pozycja to początek mojej przygody z AT -

Warto przeczytać i spróbować przeanalizować siebie.
Ta pozycja to początek mojej przygody z AT -

Nie wiem jak teraz, ale gdy czytałam książkę wiele lat temu bardzo mi się podobała, a niektóre teorie uważałam wręcz za genialne i przełomowe... Analiza transakcyjna, komunikacja krzyżowa, teorie zbierania kuponów złotych i brązowych. Super. Polecam :)

Ta ksiazka rozlozyla mnie na czesci pierwsze. Genialna. Przeanalizowalam cale swoje dziecinstwo i zachowania w zyciu doroslym. Odkrylam moj skrypt zyciowy.

• Psychologia
  • Analiza Transakcyjna
  • Psychologia

Dodaj cytat z książki Dzień dobry... i co dalej