Tatry

Wydawnictwo: LTW
Tatry
wiking

Tatry są swoistym hołdem składanym przez Ferdynanda Goetla jego ukochanym górom, którymi fascynował się już w młodości i którym pozostał wierny mimo niesprzyjających okoliczności historycznych. Dla niego Tatry to nie tylko górskie pejzaże, dzika przyroda i wspinaczki na najwyższe szczyty, ale także kultura góralska, ściśle związana z polskością, aczkolwiek wciąż odrębna, oraz Zakopane jego mieszkańcy i jego bywalcy. Za sprawą wyrazistych opisów, barwnych sylwetek i pełnego humoru języka tejże książki (poszerzonej o aneks zawierający m.in. artykuł o pochodzeniu nazw gór i dolin) już od pierwszych stron wokół Czytelnika roztacza się niepowtarzalna aura polskich Tatr i Zakopanego, a o groźnym uroku gór przypominają dopełniające całości wiersze o tematyce tatrzańskiej.

źródło opisu: Wydawnictwo LTW, 2009

źródło okładki: www.ltw.com.pl

nie lubię pisać laurek, ale niestety ta książka, jak i jej przewodni temat, czyli wszystko o historii Tatr i Zakopanego, mistycznego Podtatrza, jest urzekająca. Co ma wspólnego z Tatrami Lenin, Piłsudski, Kostka Napierski i Stefan Batory? Jak wyglądają prawdy i legendy tatrzańskie, jakie orgie urządzał Witkacy, a jakie Witkiewicz, skąd się biorą Cepry, jaka jest tożsamość górali, i wreszcie jak smakują podtatrzańska muzyka (z Szymanowskim w tle) oraz gorzałka, a także sztuka ludowa i nieludowa, co sprawia że Tatry są wyjątkowe, kim byli najlepsi Taternicy i przewodnicy górscy, a także skąd się wziął i o co konflikt z Czechosłowacją, dowiecie się tego i wielu innych szczegółów z kart książki, prawdziwe delicje

telefonalarmowy | 2017-04-23
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, 2017
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Ciekawa historia Tatr i Zakopanego opowiedziana przez człowieka, który przez wiele lat przyglądał się i uczestniczył w ich życiu "od środka".
Polecam!

blackladybird6 | 2017-09-08