Najnowsze artykuły
- Artykuły„Psychoza”, „Lśnienie”, „Zagłada domu Usherów”, czyli różne oblicza motywu szaleństwa w literaturzeMarcin Waincetel17
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać400
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński36
- Artykuły„Smok Diplodok” już w kinach, czyli komiksowi bohaterowie na wielkich ekranachLubimyCzytać7
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Tadeusz Piotrowski (himalaista)
7
7,4/10
Urodzony: 01.01.1940Zmarły: 10.07.1986
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,4/10średnia ocena książek autora
109 przeczytało książki autora
357 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
W górach wysokich. Kompendium polskich wypraw wysokogórskich
8,0 z 6 ocen
77 czytelników 0 opinii
1985
Najnowsze opinie o książkach autora
Naga Góra - Nanga Parbat Tadeusz Piotrowski (himalaista)
6,9
Książka opisuje wyprawę z 1982 roku na leżący w Pakistanie ośmiotysięcznik Nanga Parbat. Wyprawę organizował Karl Herrligkoffer, zaś wzięli w niej udział, m.in: Polacy - Tadeusz Piotrowski i Andrzej Bieluń, Niemcy - Schorsch Ritter i Hartmut Munchenbach, Szwajcar Ueli Buhler i Pakistańczyk Nadir.
To ostatnia niedokończona książka Tadeusza Piotrowskiego - wybitnego taternika i alpinisty, poświęcona Andrzejowi Bieluniowi, towarzyszowi wspólnych górskich wypraw, który w wigilijną noc 1983 roku został na Api (7132 m). Właściwie ta książka mogłaby się rozpocząć od motta - fragmentu listu Bielunia: "Każda pasja jest egoizmem, który nie liczy się z niczyją troską. Moja wymaga od swych wyznawców niekiedy ceny najwyższej, bo ceny życia".
Akcja zdobywania szczytu, jak i sama narracja prawie do połowy książki toczy się dość niespiesznie, na tyle, że już chciałem zrezygnować z tej lektury, ale ciekawość, zdobędą ten szczyt czy też nie, kazała mi brnąć dalej. Drugą połowę czyta się znakomicie, aż do rozczarowania, że tak szybko i nieoczekiwanie się kończy. Gdybym miał podsumować, o czym jest ta książka, to chyba na pierwszy plan wysuwa się egoizm. I ten, o którym pisze Bieluń, egoizm związany z pasją i ambicją zdobywcy, ale i ten, który swoją bezmyślnością naraża życie towarzyszy we wspólnej, w założeniu, walce o szczyt. Dla przeciwwagi spotkamy się też tutaj ze scenami bezinteresownych, ale jakże ważnych gestów, w sytuacjach, gdzie na szali waży się czyjeś zdrowie lub życie. A także z opisami sytuacji granicznych, takich jak na przykład nocowanie w śnieżnej jamie na wysokości 8 tysięcy metrów przy temperaturze minus 30 stopni.
Słońce nad Tiricz Mirem Tadeusz Piotrowski (himalaista)
6,7
Tadeusz Piotrowski to polski himalaista, który zginął w 1986 roku podczas zejścia ze szczytu K2 w Himalajach.
Ta książka jest opisem wyprawy z 1978 roku na szczyt Tiricz Mir w Pakistanie w paśmie Hindukuszu.
Tak właściwie jest to pierwsza przeczytana przeze mnie książka dotycząca wspinaczki wysokogórskiej, więc nie mam porównania.
Były fragmenty bardziej nużące dotyczące topografii czy historii podbojów tego szczytu. Były też ciekawsze opisujące losy samej wyprawy. Były nawet całkiem udane opisy otaczającej surowej przyrody i krajobrazu.
Ogólnie oceniam książkę średnio odżegnując się oczywiście od samych osiągnięć wyprawy, która zakończyła się sukcesem.
Sama bardzo lubię chodzić po górach, ale wspinaczka wysokogórska to nie dla mnie: za zimno, za trudno i zbyt ekstremalnie. Jednak zawsze mam szacunek dla ludzi, którzy mają tę odwagę i wytrwałość, by zmierzyć się z naprawdę wysokimi górami.