Tatry

Tatry
LTW
2009-01-01
2009-01-01

Krótki, ale za to treściwy zbiór esejów poświęcony Tatrom, Zakopanem i kulturze Podhala. Sporo się dowiedziałem na temat rozwoju taternictwa i turystyki, ponieważ autor posługuje się zwięzłym i konkretnym językiem, nie uprawia wodolejstwa i nie zagaduje czytelnika. Brakuje mi w tym wszystkim wrażeń Goetla z wypraw górskich, wspomina tylko krótko o udziale w akcji ratowniczej. Ogranicza się do przedstawienia losów ludzi związanych z górami: Witkiewcza, Stryjeńskiego czy Szymanowskiego, jakby zapominając o sobie samym

Pozycja warta polecenia, autor sławny, postać historyczna, wybitna, nie tylko w górach, warto znać trochę historii gdy chodzi się po naszych pięknych Tatrach.

Myśląc o tym, jak to w tych górach drzewiej bywało, wyobraźnia nasuwa mi beskidzkie krajobrazy. Wpływ na to mają moje początki z turystyką górską, tak bardzo zakotwiczone właśnie w tych pasmach. Dodatkowo na górskich zdjęciach Rodziców również w przeważającej większości napotykam Beskidy. Tatrzańskie szczyty były mi dość długo obce, a od momentu kiedy zacząłem je poznawać, niewiele się zmieniło. Niemniej zastanawiam się, jak Tatry, czy też Zakopane i okolice, wyglądały kiedyś, dawno, dawno temu.

Na swoistą wędrówkę po Tatrach, ich historii, Zakopanego i w ogóle Podtatrza zabiera czytelnika w swoich opowiadaniach Ferdynand Goetel. Początki Murowańca, rozwój Zakopanego w okresie międzywojennym, wyrastanie hoteli, pensjonatów, myśli Witkiewicza nad stworzeniem jednego stylu dla Zakopanego, rozwój muzyki Szymanowskiego, czy też orgie urządzane przez Witkacego, to tylko wybrane zagadnienia z kart tej książki. Każdy z nich wciąga i chciałoby się takich i podobnych historii poznać więcej.

Recenzja umieszczona również na stronie: https://www.czar-gor.pl/tatry-ferdynand-goetel/

Ciekawa historia Tatr i Zakopanego opowiedziana przez człowieka, który przez wiele lat przyglądał się i uczestniczył w ich życiu "od środka".
Polecam!

Polecam!

nie lubię pisać laurek, ale niestety ta książka, jak i jej przewodni temat, czyli wszystko o historii Tatr i Zakopanego, mistycznego Podtatrza, jest urzekająca. Co ma wspólnego z Tatrami Lenin, Piłsudski, Kostka Napierski i Stefan Batory? Jak wyglądają prawdy i legendy tatrzańskie, jakie orgie urządzał Witkacy, a jakie Witkiewicz, skąd się biorą Cepry, jaka jest tożsamość górali, i wreszcie jak smakują podtatrzańska muzyka (z Szymanowskim w tle) oraz gorzałka, a także sztuka ludowa i nieludowa, co sprawia że Tatry są wyjątkowe, kim byli najlepsi Taternicy i przewodnicy górscy, a także skąd się wziął i o co konflikt z Czechosłowacją, dowiecie się tego i wielu innych szczegółów z kart książki, prawdziwe delicje

• Góry
  • Literatura górska