Człowiek Everestu

Okładka książki Człowiek Everestu Tenzing Norkey
Okładka książki Człowiek Everestu
Tenzing Norkey Wydawnictwo: Muza Seria: Dookoła świata biografia, autobiografia, pamiętnik
Dookoła świata
The Man of Everest: The Autobiography of Tenzing
Muza
1997-01-01
1957-01-01
837079808X
Maria Skroczyńska
Everest szerp

Bardzo skromny, subtelny sposób przekazania tak wielkiej treści! Ze sposobu narracji Tenzinga bije wyjątkowa szczerość, nie nastawiona na błyskotki, które można spotkać w biografiach zachodnich wspinaczy. Wynika to może z kultury regionu, a może nieumiejętności pisania samego Szerpy, bo i całość zdaje się być bardziej opowieścią przy ognisku niż zapisem górskich dokonań.
Do tego sam temat - obsesja jednej góry i historyczne wejście. Tę tematykę mogły podjąć dwie osoby, ale tylko jedna z nich opowiada ją ze swojej wschodniej, bardziej duchowej od naszej, perspektywy. Piękna czytelnicza gawęda.

Do...

To więcej niż klasyka literatury górskiej. Rewelacyjna relacja oczami Szerpy , człowieka dla którego Himalaje to dom a nie cel do zdobycia. Często wracam do tej książki .

Pierwsze co bym chciał na wstępie powiedzieć, to że nie na darmo jest to jedna z czołowych pozycji wspaniałej serii "Naokoło świata". Tak samo jedna z najlepszych (pod względem treści, jak i odbioru) z gatunku powieści alpinistycznych.
Napisana jako produkt towarzyszący wyprawie na Everest, a zapewne również jako odpowiedź na książkę Hunta, od pierwszych stron porywa czytelnika swoją prostotą i szczerością (nawet taką miejscami naiwną). Porywa także pod względem ludzkim. Jest to bowiem w głównej mierze autobiografia człowieka gór. Jego życiorys toczących się zmagań w cieniu wielkiej Czomolungmy.
Tenzing, mimo iż w znaczeniu cywilizowanym to analfabeta, potrafił z pomocą swojego "ghost-writera" dokonać rzeczy niemal niemożliwej. Tak samo wielkiej i wspaniałej, jak owo zdobycie szczytu. Przelewa swoje myśli, uczucia, wspomnienia, emocje na papier tworząc jakże bogatą i fascynującą opowieść o (nie)zwykłym bohaterze i niezwykłych czynach. Prosty człowiek, a mimo wszystko jakże bogaty. W doświadczenie, w szczęście jakie dane jest nielicznym, którzy kochają to co robią (i robią to co kochają). W przeżycia (niekoniecznie w sensie ekscytacji),o których niejeden przeciętny zjadacz chleba może tylko pomarzyć czytając takie historie.
Choć dziś, po ponad 60 latach od tamtej chwili, po Messnerze, i po wspaniałym polskim dwudziestoleciu w Himalajach, nasze podejście do zdobycia Mount Everestu nieco ostygło, uległo zmianie, to w zasadniczej ocenie ich czyn nadal jest czymś na wskroś niebywałym.
A sama książka... Wiem co mówię, bo miałem okazję czytać w ostatnich latach kilka pozycji o Himalajach i o ludziach gór (nie tylko o polakach). Z czystym sumieniem mogę tu napisać, że jest to jedna z najlepszych pozycji z gatunku. Do której nie umywają się ostatnie, głośne książki. I dlatego uważam, że powinna to być lektura obowiązkowa, którą powinien przeczytać każdy miłośnik gór. Niewątpliwie spodoba się ona również tym, którzy (jak ja) tylko z dalekiej perspektywy lubią poczytać o wielkich wyprawach, wyczynach i wielkich ludziach...
Książka wspaniała. Na swój sposób wyjątkowa.

Znakomita. W pierwszej dziesiątce moich ulubionych górskich książek.

Znakomita. W pierwszej dziesiątce moich ulubionych górskich książek.

Książka bardzo przyjemna w czytaniu. Polecam dla osób zainteresowanych tematyką gór, stanowi idealne dopełnienie książki "Zdobycie Mount Everestu" Johna Hunta. Opowiada o wysokich górach oraz wyprawach w nie patrząc oczyma ludzi którzy tam mieszkają. Gorąco polecam

Jak dla mnie - rewelacja! Fascynująca opowieść o życiu Szerpy, o Himalajach, Nepalu i o pierwszych wyprawach. Uważam, że powinien przeczytać ją każdy, kto kocha góry.

W tej książce poznajemy życie sherpy, który tak samo jak biali ludzie maży o największej górze świata. Bardzociekawa pozycja

• Literatura górska
  • Góry
  • Naokoło Świata
  • Do kupienia
  • Górskie
  • Grzecznie czeka na swoją kolej :)

Dodaj cytat z książki Człowiek Everestu