Mój pionowy świat czyli 14 x 8000 metrów

Wydawnictwo: Wydawnictwo AT London
KiNGa

Jerzy Kukuczka jest drugim człowiekiem na świecie, który stanął na wszystkich głównych wierzchołkach czternastu szczytów Ziemi, które swoją wysokością przekraczają 8000 m.n.p.m. Kiedy wrócił do Polski po zdobyciu ostatniego brakującego mu szczytu do kolekcji "14 x 8000", czekała na niego depesza od Reinholda Messnera, która brzmiała: "Nie jesteś drugi, jesteś wielki:. Ta, napisana przed...

Ta, napisana przed siedmiu laty książka, jest jedynym, osobistym wspomnieniem Jurka z czasów, kiedy zdobywał kolejne ośmiotysięczniki "korony himalajów".

źródło opisu: Wydawnictwo AT London, wydanie pierwsze 1995

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Przemek | 2019-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2019

Po poprzedniej lekturze książki "Kukuczka - opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście" (http://lubimyczytac.pl/ksiazka/3726629/kukuczka-opowiesc-o-najslynniejszym-polskim-himalaiscie), lektura "Mojego pionowego świata" była swoistym powtórzeniem informacji, które już poznałem. Są tu więc historie "rozwodu" z Wojtkiem Kurtyką, motyw czeskiej "pasowej kontroli" na Dhaulagiri, nielegalnego Broad Peaku, słów Hajzera o tym jak giną jego wszyscy partnerzy, o tym jak "wziął sobie babę (Wandę) i ją ma", itd.

Jednak te informacje podane są tu w zupełnie inny sposób, z pierwszej perspektywy, z emocjami towarzyszącymi kolejnym wyzwaniom. Przykładowo Kukuczka opisuje swoje ropiejące nogi w drodze na Dhaulagiri, wysiłek jaki włożył w podskok radości na Nanga Parbat (miał z tą górą porachunki), liczenie kroków w podejściach, żeby nie zemdleć, drwiny z alpejskich przewodników, którzy chcą dodać sobie "K2" do baneru reklamowego, rozpacz wobec postawy Herrligkoffera, który pozwalał się...

książek: 1940
Weronika | 2018-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2018

Przewaga autobiografii nad biografią jest taka, że poza opisem faktów (choćby nie wiem jak smakowicie podanych) mamy dostęp do przemyśleń i odczuć naszego bohatera.
Bardzo dobrze czytało mi się tę książkę. W porównaniu do "Kukuczki" Kortka i Pietraszewskiego mniej tam barwnych zdjęć a i styl jest znacznie prostszy, ale zdecydowanie więcej autentyczności.
Kukuczka - wybitny polski alpinista, postać wielka i tragiczna za razem. W 1987 zdobywa Sziszapangmę, swój ostatni ośmiotysięcznik. Dwa lata później nie żyje - ginie na południowej ścianie Lhotse, która w pewnym sensie była zmorą jego życia.
Barwny opis zdobywania 14 ośmiotysięczników. Z kart książki przebija pasja i determinacja w drodze do spełniania swoich marzeń. Za wszelką cenę...

szimus | 2018-02-15
Na półkach: Przeczytane, 2018

Zupełnie inaczej czyta się taką relację "z pierwszej ręki", do tego tak zwyczajnie, ludzko napisaną. Bez kalkulacji, czasem wręcz prześnie. Ale to duży plus.

KiNGa | 2015-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2015

Pionowy świat wciąga, zarówno tych, którzy się z nim mierzą, jak i tych, którzy przemierzają go z Jerzym Kukuczką oraz towarzystwie innych znakomitych himalaistów. Zdobywanie korony Himalajów to niewyobrażalny wysiłek – fizyczny, psychiczny, organizacyjny. To ciągła walka z przeciwnościami, walka ze słabościami, bólem, zmęczeniem, porażką, konieczność zmierzenia się ze śmiercią kolegów, koleżanek, przyjaciół. Człowiek na szczycie jest tak wykończony, że nawet nie potrafi się tym cieszyć, myśli tylko o tym żeby jak najszybciej zejść do obozu, ale „szczęście jest w dążeniu, a nie w spełnieniu.”

Kukuczce niestety, nie udało mu się wygrać wyścigu z Reinholdem Messnerem o zdobycie korony Himalajów, ale zapisał się w historii jako drugi jej zdobywca. Jednak trudno się porównywać z kimś kto ma zupełnie inne możliwości. W Polsce w czasach Kukuczki (wspinał się w latach 1979-1989) był problem ze sprzętem, sponsorami, finansowaniem wypraw, które kosztowały niemało. Jeśli by jednak mierzyć...