Nie warto być małym

Cykl: Ferdynand Goetel. Dzieła wybrane (tom 6)
Wydawnictwo: Arcana
Ambrose

"Nie warto być małym" to najmniej znana powieść Ferdynanda Goetla i zarazem ostatnia opublikowana za życia pisarza. Jej akcja rozpoczyna się w roku 1909, kończy tuż po wybuchu I wojny światowej. Wydarzenia powieściowe przenoszą się z Krakowa do Zakopanego, Lwowa i Warszawy. Goetel pokazuje lata 1909-1914 jako czas przełomu i przemiany, ale tez zapowiedź nowej, innej, niespokojnej epoki. Młodzi bohaterowie są reprezentantami "zwariowanego pokolenia", które młodopolskie peleryny zmieniło na mundury Legionów. "Nie warto być małym" jest hołdem złożonym "niepokornym" wartościom, które przywołuje tytułowa formuła. Nie warto być małym, warto być wielkim, albo przynajmniej do tej wielkości dążyć.

źródło opisu: Okładka książki

źródło okładki: www.arcana.pl