Patrząc wstecz. Wspomnienia

Cykl: Ferdynand Goetel. Dzieła wybrane (tom 7)
Wydawnictwo: Arcana
Anna

"Patrząc wstecz" to barwny, pełen humoru i nostalgii pamiętnik pisany pod koniec życia Goetla. Autor wspomina w nim swoje dzieciństwo spędzone w młodopolskim Krakowie, burzliwą, lwowską młodość, swoje fascynacje Piłsudskim i socjalizmem, dramatyczne spotkania z Tatrami, studia w Wiedniu i gorzkie lata przeżyte w Warszawie, tuż przed wybuchem I wojny światowej. Książkę zamyka malowniczy opis przygód pisarza w dalekim Turkiestanie, gdzie został zesłany przez Rosjan w 1914 r. Patrząc wstecz to znakomicie namalowany, bezpretensjonalny autoportret jednego z najbardziej niepokornych pisarzy polskich. To także ważny przyczynek do dziejów pokolenia "zdobywców”, pokolenia, które w 1914 roku odrzuciło młodopolskie peleryny i taternickie czekany i stanęło do walki o niepodległą Polskę.

źródło opisu: Wydawnictwo Arcana, 2009

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Konkwistadorrr | 2012-12-16
Przeczytana: 2012 rok

Moim zdaniem lepsze niż "Pod znakiem faszyzmu", ale należy od razu zaznaczyć, że to inna tematyka. Wspaniały obraz polskiego taternictwa z początku wieku XX, a także opis pobytu autora poza wschodnią granicą Polski. Dla ludzi zakochanych w Tatrach to moim zdaniem jest to pozycja obowiązkowa. Między innymi dlatego, że jest tu sporo historii o początkach tworzenia szlaków górskich po których dziś mamy okazję chodzić. Generalnie bardzo dobrze się to czyta.

Trapisko | 2017-12-01
Przeczytana: 07 lipca 2018