Poniżej i powyżej 8000 metrów

Tłumaczenie: Jerzy Kopacz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Seria z Trójkątem". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: AT Hudowski & Marcisz
Achttausend Druber und Drunter
0-9521421-7-1
Nepal, alpinizm, Alpy, Himalaje, Karakorum
literatura faktu
Honorka22

Książka o górach, himalaiście i alpiniście, wspinaczkach, ilustrowana zdjęciami.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: http://www.turnia.pl/

abheroine | 2014-09-15
Na półkach: Przeczytane, 2014, Góry
Przeczytana: 14 września 2014

Opisane wydarzenia miały miejsce latach 30, 40 i 50 ubiegłego stulecia, ale mimo tego nie tracą nic ze swej aktualności. Mijają dekady, a góry były, są i będą. Biograficzna książka jednego z największych himalaistów, pierwszego (samotnego) zdobywcy Nanga Parbat i Broad Peaku. Nie ukrywam, że przeczytałem ją głównie dla opisu wejścia na "Killer Mountain", ale wcześniejsze wyczyny alpejskie również czyta się wyśmienicie. Czy ktoś z nas może sobie wyobrazić działanie w górach bez czołówki, a ze świecą? I czy obecną odzież mozna porównać z tą z lat 50. XX wieku? Sprawna narracja, dużo emocji - warto ściągnąć z zakurzonej półki u starszych pokoleń lub w antykwariacie.

Karolina | 2013-05-31
Przeczytana: 31 maja 2013

Książka o wspinaczce. Autor, uważany za jednego z najlepszych austriackich wspinaczy, pierwszy zdobywca Nanga Parbat (wejście solo i bez tlenu) i Broad Peak wprowadza czytelnika w świat swojej pasji - ukochane góry. Autor bardzo obrazowo opisuje zmagania z górami. Czytając książkę miałam wrażenie, że wspinam się razem z nim, razem z nim zdobywam szczyty, odczuwam trudy wspinaczki i rozgoryczenie, kiedy góra nie pozwala się zdobyć.
Jedyny drobny minus dotyczy samego zdobycia Nanga Parbat - jak dla mnie zbyt krótko opisane. Spodziewałam się, że książka w znacznej części będzie poświęcona pierwszemu wejściu na ten szczyt. Niemniej nie wpływa to istotnie na sam odbiór książki.
Naprawdę polecam !

Piotr Ćwik | 2016-10-28
Przeczytana: 26 października 2016

Dość ciekawa, choć momentami nudząca. Dla mnie najbardziej interesująca była część, w której Buhl opowiada o zdobyciu Nangi. Opis ataku szczytowego i powrotu do namiotu jest niesamowity. Za to niektóre wspomnienia ze wspinaczki w Andach mogłyby być minimalnie krótsze.

Arek | 2013-12-20
Przeczytana: czerwiec 2007

O pasji, sile charakteru i mocy gór, która wciąga bezpowrotnie. O człowieku dążącego do celu wielkim wysiłkiem, nie tylko fizycznym. Jeżeli uważasz, że nie masz siły czegoś zrobić, jesteś zmęczony bo w pracy było gorąco... Przeczytaj, doda Ci energii i wiary.

Hipcio | 2016-11-01
jarecki31 | 2016-10-19