Krzak Gorejący

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Den brændende busk
historyczna
Emaros

Norwegia,lata po pierwszej wojnie światowej.Bohater powieści,Paul ma żonę i dzieci,kieruje dobrze prosperującą firmą,poszukuje jednak w życiu czegoś więcej niż powierzchowny sukces i zadowolenie.Wychowany w środowisku ateistycznym,zbliża się do wiary,przyjmuje chrzest w Kościele katolickim.Czy będzie umiał żyć według zasad chrześcijańskich,pokonać własne słabości,zwątpienia i pokusy,jakie podsuwa mu życie?Książka Sigrid Undset(1882-1949),wybitnej pisarki,laureatki nagrody Nobla,jest przede wszystkim opowieścią o drodze człowieka do Boga,ale także o rodzinie,odpowiedzialności,sensie i trwałości małżeństwa,nawet tego,które w oczach ludzi może uchodzić za nieudane.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy Pax , 2009

źródło okładki: www.iwpax.pl

natanna | 2012-10-08
Przeczytana: 20 września 2012

W pierwszej części cyklu Nadzieja , "Gymnadeni", Paul Selmer z głową pełną ideałów i mrzonek wkracza w dorosłe życie. Przeżywa pierwszą, niespełnioną miłość i zakłada rodzinę, żeniąc się z młodziutką Bjorg. Rezygnuje z marzeń o geologii i staje się handlowcem. Zostaje po raz pierwszy ojcem i wchodzi w coraz większą zażyłość duchową z Bogiem, skłaniając się coraz bardziej ku katolicyzmowi.

Druga część cyklu ,"Krzak gorejący", ukazuje dalsze losy Paula i jego już czteroosobowej rodziny , na tle zarysowujących się zmian, do jakich dochodzi w trakcie i po wojnie.
Podczas toczącej się na kontynencie europejskim wojny Norwegia , która pozostaje neutralna przeżywa czas prosperity, również Paulowi , który zarabia na wojnie powodzi się dobrze lecz z czasem sytuacja zmienia się na niekorzyść, wychodzi ze spółki trondhjemskiej, przejmuje zakład obróbki steatytu w dolinie Goudbrand , i przenosi się z rodziną z Trondhjem do Kristianii.
W tym czasie intensywnie przygotowuje się...

Zajawka | 2017-05-27

Paul jest ojcem dwójki rozrabiaków, z czego starsza, ukochana Sunlife zdecydowanie odgrywa najbardziej promienną rolę. Od dziesięciu lat żyje w stabilnym małżeństwie z Bröjn, utrzymuje kontakty z liczną rodziną, prowadzi interesy, które pozwalają mu utrzymać najbliższych. Nie wybuchła wojna (wojna trwa), nie nastąpiło trzęsienie ziemi. Ale powoli wszystko się zmienia, gdy Paul zaczyna swoją żmudną drogę do przjęcia wiary katolickiej, a jego małżeństwo nagle zostaje rozciągnięte do granic wytrzymałości jak gumka recepturka.

Ciężko ukryć, że najsilniejsze wrażenie zrobiła na mnie historia małżeństwa Paula i Bröjn. Własnie przez to, że nie jest to opowieść o burzliwym romansie - tylko o ignorancji. Paul uważa żonę za stworzenie urocze, które wymaga jego troski i opieki - ale nie kogoś, kogo można traktować na poważnie. Pozornie w ich związku nie dzieje się nic strasznego - a nawet kiedy dochodzi do najgorszego, zaczyna się taniec unikania siebie, zalepiania błędów plastrami...

Ewela | 2012-08-14
Przeczytana: 12 sierpnia 2012

Uffff....skończyłam i chyba żadna książka mnie tak nie zmęczyła jak właśnie ta!Główny wątek wydawał się ciekawy ale te koszmarne, długaśne opisy i takie wywlekanie flaków nad każdym problemem- nuda:(
Momentami nie wiedziałam o co "chodzi" autorowi. Może ja jestem za głupia do tego typu literatury ale podejrzewam, że przygoda z książkami Sigrid Undset zaczęła się i jednocześnie skończyła na "Krzaku Gorejącym". Głupi mój nawyk- gdy zacznę czytać jakąś książkę to muszę ją też skończyć, choćby była nie wiem jak nudna.
Masz problemy z zaśnięciem?- jako lekarstwo polecam tę książkę.

ledzwarta | 2016-04-22

Podoba mi się ta książka (ta historia, właściwie, przecież to w zasadzie dwutomowa powieść). Ale "Krystynie" czy "Olafowi" tej samej autorki nie dorasta ona do okładki, niestety.

To, co przeszkadza mi najbardziej to to, że po momencie kulminacyjnym (nie chcę zdradzać treści książki, ale pierwsze rozdziały dają dosyć dobre wyobrażenie o tym, co będzie punktem zwrotnym w życiu Paula) akcja traci dynamikę. I zaczyna się snuć.

Joanna | 2018-10-08
marek | 2018-09-21