Norwegia
literatura faktu
paulina_a

To pierwsza taka publikacja w Polsce. Z całej norweskiej literatury faktu wybraliśmy najważniejsze i najciekawsze zapisy świadków historii tego kraju w XX wieku. Zabierają tu głos nobliści, politycy, społecznicy oraz zwykli ludzie – którzy znaleźli się w czasie i miejscu najważniejszym dla Norwegii i umieli o tym opowiedzieć. Jest to nie tylko zapis norweskiej historii, ale także opowieść o kulturze, tradycji i codzienności Norwegów.

Książka powstała, by pokazać polskim czytelnikom prawdziwy, barwny obraz Norwegii, jej historii i ludzi przez bezpośrednie zapisy – dzienniki, wspomnienia, listy. Teksty źródłowe opatrzono komentarzami i uzupełniono ponad 100 zdjęciami z całego XX wieku.

Wybór i komentarze: Paweł Urbanik

Opracowanie: Agnieszka Knyt

źródło opisu: http://www.ksiegarnia.karta.org.pl/product.php?act...(?)

źródło okładki: http://www.ksiegarnia.karta.org.pl/product.php?act...»

BetiFiore | 2017-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2017

Trochę się obawiałam, czy dam radę przebrnąć przez to ogromne dzieło, zwłaszcza że o Norwegii wiem tyle, co przeciętny Polak. Jeżeli filolog języka norweskiego w swojej recenzji pisze, że to książka trudna i dla pasjonatów, to czego mogłam się spodziewać?
A jednak przetrwałam i to z sukcesem! Książka naprawdę pasjonująca. Wszystkie teksty są autentyczne. Najtrudniej było mi połapać się w sprawach politycznych, ale wszystkie pamiętniki z czasów wojny i późniejsze urzekają swoim pięknej i prostotą życia ludzi w zgodzie z naturą. Chyba coraz bardziej zaczynam doceniać literaturę faktu.

tala_89 | 2016-03-22
Przeczytana: 22 marca 2016

Pozycja obowiązkowa dla osób, które zafascynowane są Skandynawią, a Norwegią zwłaszcza. Pięknie wydana, monumentalna księga zawierająca świadectwa samych Norwegów o wydarzeniach XX wieku. Znajdziemy tutaj pamiętniki, wspomnienia, listy, artykuły prasowe i opowieści dotyczące najważniejszych wydarzeń ubiegłego stulecia (rozwiązanie Unii personalnej ze Szwecją, okupacja niemiecka, walka o równouprawnienie, początki imigracji końca lat 60-tych, a także era dobrobytu związana z odkryciem złóż ropy naftowej i gazu ziemnego pod dnem Morza Północnego).

Teksty opatrzone są zwięzłymi i niezwykle ciekawymi komentarzami - aż chciałoby się by były ciut dłuższe, gdyż pisane są z niezwykłą swadą. Całość uzupełniają starannie dobrane fotografie.

Po lekturze "Drogi na Północ" można poczuć, że rzeczywiście "trochę się już wie" o Norwegii, bo to, że życie jest tam drogie, zarobki wysokie, a przyroda dzika i oszałamiająca wie każdy. Tymczasem wątki społeczne, kulturowe, a zwłaszcza historyczne,...

encaminne | 2016-04-14
Na półkach: Przeczytane, 2016, Polarniczo
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

kotnakrecacz.pl

>>Nasze postrzeganie — to wewnętrzne i to zewnętrzne — jest wciąż sztywno skierowane na kolor skóry. Nasze poczucie obcości, nasz strach i niepewność rejestrują wciąż tylko ciemną masę, nie ludzi, nie jednostki, dobre czy złe, jak my sami. W najlepszym razie przedstawiamy sobą filantropię rodem ni mniej, ni więcej z „Chaty wuja Toma”.<<

Sigurd Evensmo, „Observasjoner”, Oslo 1970, przełożyła Maria Gołębiewska-Bijak

W ostatnich tygodniach na naszym rynku wydawniczym ukazała się prawdziwa perła literatury faktu, zbiór „Droga na Północ. Antologia norweskiej literatury faktu”. Dopracowana przez redaktorów, tłumaczy, korektorów chyba perfekcyjnie, a to się przecież tak rzadko zdarza... Jej waga (prawie 2 kilo!) jest wprost proporcjonalna do nakładu pracy, ale to ciężar szlachetny. I wart swojej ceny.

Całość została skrupulatnie wybrana spośród tekstów norweskich autorów ostatniego 120-lecia. Czytelnik znajdzie tu między innymi teksty publicystyczne, fragmenty...

jarr74 | 2016-08-22
Przeczytana: 2016 rok

„Jest to bez wątpienia niezwykła książka, gdyż jeszcze nigdy dotąd nie wydano w Polsce tak wyjątkowego zestawienia materiałów i tak pełnego źródła wiedzy o Norwegii[...]. Publikacja ta nie ogranicza się jedynie do przedstawienia faktów, bardzo zresztą ciekawych samych w sobie, ale prezentuje równoległe żywe świadectwa i poglądy wyrażone przez świadków przełomowych momentów”.

Wydawnictwo „Ośrodka Karta” oddało w nasze ręce dzieło szczególne. Owa szczególność przejawia się tym iż tematyka dzieła wychodzi, dość znacznie, poza obszar zainteresowań i badań w ramach którego porusza się ono najczyściej (Polska, Europa Wschodnia), tym razem kierując swoje spojrzenie ku naszemu północnemu sąsiadowi, Norwegii. „Droga na północ” jest antologią norweskiej literatury faktu, obejmującą swym zakresem okres od końca XIX wieku (choć naturalnie zdarzają się również historyczne wycieczki ku czasom znacznie odleglejszym, takim jak np. średniowiecze) po czasy nam niemal współczesne.

Książka...

Lukas | 2016-11-04
Przeczytana: 26 października 2016

··· recenzja z mojego bloga: www.discrust.wordpress.com

Kiedy książka ta ukazała się w netowych księgarniach, przemknąłem wzrokiem po kilku zaledwie zdaniach streszczenia i zanim skończyłem czytać pierwszą recenzję, Droga na Północ... już znajdowała się w moim czytniku ebooków. Istnieją takie książki, co do których nie mamy żadnych wątpliwości, że powinniśmy je pochłonąć jak najszybciej, żarłocznie, ze smakiem i satysfakcją. To jest właśnie taka książka!
Teraz żałuję, że kupiłem ebooka, a nie papierową wersję, ale naprawdę chciałem natychmiast zacząć czytać to pokaźne objętościowo - a nade wszystko, treściowo - tomisko.

Droga na Północ, to po prostu monumentalny zbiór tekstów, świadectw osobistych, szkiców historycznych, opowieści reporterskich, fragmentów dzienników i innych form literackich ujmujących w sposób tak całościowy XX-wieczną Norwegię. Znajdziemy w nim głos dawnej historii tego malowniczego, pięknego, dzikiego, biednego i jednego z najmniej dostrzeganych krajów...

Angeee | 2017-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2017

Jestem filologiem norweskim, powinno mnie to zachwycić ale jakaż to była cegła! Nie przeczę, że to kompendium informacji na temat historii Norwegii ale zdecydowanie nie jest łatwo przez nie przebrnąć. Dla pasjonatów.

Olga | 2018-01-27

Bezcenna szansa na poznanie norweskiej mentalności, historii, codzienności na przełomie ostatnich stu lat. Jako wielbicielka skandynawistyki uwielbiam tą antologię. Bezkrytycznie ;)

mathdeus | 2017-09-05
Przeczytana: 05 września 2017

100 lat historii Norwegii w 650 stronicowej pigułce (+ dużo zdjęć). Połknąć, zagryźć moruszką, popić zieloną herbatą.

Megapodius | 2017-12-25
Przeczytana: 2017 rok