Odzyskać przyszłość. Wspomnienia z ucieczki przed totalitaryzmami

Okładka książki Odzyskać przyszłość. Wspomnienia z ucieczki przed totalitaryzmami
Sigrid Undset Wydawnictwo: Fundacja Ośrodka Karta Seria: Świadectwa XX wiek reportaż
reportaż
Świadectwa XX wiek
Tilbake til fremtiden
Fundacja Ośrodka Karta
2021-05-14
2021-05-14
Katarzyna Tunkiel

Okładka książki Karta nr 107 / 2021 Zbigniew Gluza, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Sigrid Undset
Ocena 9,0
Karta nr 107 /... Zbigniew Gluza, Red...
Okładka książki Droga na Północ. Antologia norweskiej literatury faktu Finn Alnæs, Kjell Arild Pollestad, Karl Arvid Mortensen, Greta Dahl, Eystein Eggen, Sigurd Evensmo, Arne Garborg, Einar Gerhardsen, Gunnar Gjengset, Einar Grønlie Olsen, Francis Hagerup, Knut Hamsun, Gro Harlem Brundtland, Ingar Kaldal, Astrid Karlsmoen, Agnieszka Knyt, Britt Karin Larsen, Haakon Lie, John Lyng, Petter Moen, Moritz Nachtstern, Fridtjof Nansen, Odd Nansen, Georg Parmann, Maria Quisling, Tom Rønnow, Sigurd Senje, Arne Treholt, Sigrid Undset, Paweł Urbanik
Ocena 7,6
Droga na Półno... Finn Alnæs, Kjell A...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wnikliwe spostrzeżenia w temacie totalitaryzmu na tle II wojny światowej - to przede wszystkim - a poza tym ta książka to zbiór ciekawych obserwacji z życia. Sigrid Undset uciekała przed faszyzmem przez Szwecję, Rosję i Japonię do Ameryki, co przyczyniło się do podglądania codzienności na tych terenach. Autorka podeszła do tej przymusowej i niebezpiecznie nieprzewidywalnej podróży ze spokojem i mądrością. Jej przemyślenia są wyjątkowe - choćby z tego powodu dobrze dołączyć do niej w tej podróży.

Krótka historia ucieczki Undset z Norwegii, okraszona silnym patriotyzmem, kilkoma smaczkami z podróży oraz opisem głównie sowieckiej Rosji.
Książkę pisze swoją analizą „niemieckości”, będącą krytyką narodowego socjalizmu niemieckiego, ale nie tylko.
Polecam.

Polecam.

W tym tygodniu towarzyszyły mi wojenne wspomnienia Sigrid Undset, w Polsce najbardziej znanej chyba jako autorki powieści "Krystyna, córka Lavransa". To pierwsza publikacja w naszym kraju, choć Undset pisała na gorąco w trakcie podróży i opublikowała książkę już w roku 1942 przetłumaczoną na język angielski.
Undset nie bała się głośno krytykować nazizmu i jego przywódców, toteż gdy wojska niemieckie wkroczyły do Norwegii musiała uciekać, by ratować życie. Ucieczka przez Rosję, Japonię i Pacyfik do Ameryki w czasie II wojny światowej brzmi dramatycznie, prawda? Tym bardziej w naszych oczach, gdy mamy w pamięci opisy wojennych tułaczek. Otóż są ucieczki i ucieczki... Pani Sigrid należała do elit, miała wpływowych znajomych i pieniądze, z tego względu było jej łatwiej. Podróż, choć oczywiście niezbyt bezpieczna, nie była z tego względu wyjątkowo dramatyczna. Autorka nie ukrywa, że znajomości pomogły jej bezpiecznie dotrzeć do celu, choć stara się dostrzegać los osób, którym nie powiodło się w takim stopniu.
Ciekawym doświadczeniem jest czytać refleksje osoby, która nie znała zakończenia wojny, nie mogła być pewna, czy dramatyczne doniesienia o okrucieństwach obozów koncentracyjnych są prawdą czy bezduszną plotką. Większość spostrzeżeń autorki dotyczących losów Europy i świata po klęsce Niemiec okazało się zaskakująco trafnymi, aż boję się pomyśleć, co stałoby się, gdyby ziściły się jej czarne scenariusze...
"Odzyskać przyszłość" to według mnie dość niszowa książka i raczej nie znajdzie tłumu odbiorców, jednak zachęcam, byście spróbowali po nią sięgnąć choćby na legimi.

Undset nie bała się głośno krytykować nazizmu i jego przywódców,...

Dodaj cytat z książki Odzyskać przyszłość. Wspomnienia z ucieczki przed totalitaryzmami