Krystyna córka Lavransa cz. I

Kristin Lavransdatter
Akcent
2011-09-14
2011-09-14
literatura skandynawska saga Norwegia nagroda nobla

Okładka książki Karta nr 107 / 2021 Zbigniew Gluza, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Sigrid Undset
Karta nr 107 /... Zbigniew Gluza, Red...
Okładka książki Droga na Północ. Antologia norweskiej literatury faktu Finn Alnæs, Kjell Arild Pollestad, Karl Arvid Mortensen, Greta Dahl, Eystein Eggen, Sigurd Evensmo, Arne Garborg, Einar Gerhardsen, Gunnar Gjengset, Einar Grønlie Olsen, Francis Hagerup, Knut Hamsun, Gro Harlem Brundtland, Ingar Kaldal, Astrid Karlsmoen, Agnieszka Knyt, Britt Karin Larsen, Haakon Lie, John Lyng, Petter Moen, Moritz Nachtstern, Fridtjof Nansen, Odd Nansen, Georg Parmann, Maria Quisling, Tom Rønnow, Sigurd Senje, Arne Treholt, Sigrid Undset, Paweł Urbanik
Droga na Półno... Finn Alnæs, Kjell A...

Och, Krystyno...
Czytałam lata temu jako nastolatka, niedawno do niej wróciłam ;)

Och, Krystyno...
Czytałam lata temu jako nastolatka, niedawno do niej wróciłam ;)

Przeczytałam, bo byłam ciekawa, czy i mnie zachwyci obraz Norwegii z wieków średnich, który zarysowała Sigrid Undset.

I mam mieszane uczucia, bo nużyły mnie opisy i celowe spowalnianie akcji, ale z drugiej strony romans Krystyny i Erlenda został zilustrowany bardzo plastycznie i przekonująco. Krystyna owładnięta namiętnością i silnym uczuciem to zaprzeczenie wyobrażenia o pokornej i cichej kobiecie z odległej przeszłości.

Styl bywa miejscami męczący, ale można jakoś przebrnąć.

moja opinie do całośći:

„Niegodnie jest skarżyć się na los, który człowiek wybiera”
Sigrid Undset "Krystyna córka Lavransa"

Jestem zachwycona XX wieczną książką Sigrid Undset „Krystyna córka Lavransa”, czytałam ją z wypiekami na twarzy. Nie przypuszczałam, że historia XIV wiecznej dziewczyny z Norwegii, potem kobiety i matki, może być taka wciągająca. Poznajemy Krystynę, jej rodziców: Lavransa i Ragnhildę, siostry, dwór Jørund, otoczenie, spokojne życie w dolinie. A także, stopniowo, innych bohaterów, jak Szymona Darre i Erlenda.

Opowieść o Krystynie toczy się przez trzy tomy: Wianek, Żona i Krzyż. Obserwujemy dorastanie tytułowej Krystyny, jej postepowanie, dążenie do celów, wybory jakich dokonuje, to jak ich broni oraz jak stawia czoła ich konsekwencjom. Krystyna jest kobietą wykształconą, zaradną i przedsiębiorczą. Na kartach książki czytamy o narodzinach, śmierci, zdradach, spiskach, czyli wszystkim tym, co zdarza się też i dzisiaj.

Trzytomowa powieść przybliża geografię Norwegii, oraz jej historię. Bo oprócz bohaterów fikcyjnych, na kartach książki pojawiają się postacie historyczne, jak królowie Haakon i Magnus czy namiestnik Erling. Jest to też niezwykły opis utraconego świata, niepodzielonej wyznaniowo Europy, katolickiej Norwegii z silnym kultem św. Olafa.

Bardzo mocno polecam!

moja opinie do całośći:

„Niegodnie jest skarżyć się na los, który człowiek wybiera”
Sigrid Undset "Krystyna córka Lavransa"

Piękna historia, świetnie skonstruowane, żywe i wielowymiarowe postacie, przyroda, która współgra z nastrojami człowieka. Każda część ma 600 stron więc można się naprawdę wczuć w historię:)

Arcydzieło. Czytałem kilka razy i za każdym razem na nowo z wielkim wzruszeniem przeżywałem życie Krystyny, otaczających ją ludzi i wszystkie związane z jej życiem wydarzenia ... Książka jest piękną lekturą, polecam z całego serca.

Piękna opowieść o życiu kobiety w średniowiecznej Norwegii. Urzekło mnie wewnętrzne dochodzenie do prawdy o sobie przez Krystynę po jej grzechu z przyszłym mężem, mistrzowsko poprowadzona rozmowa z nią przez mnicha Edwina, a także długi opis spokojnego towarzyszenia rodziny w ostatnim etapie życia i umierania Lavransa.

To będzie krótka opinia. Przeżywałem tę książkę, wywołała emocje większe niż bardzo dużo innych pozycji, których tytułów nawet tu nie zamieszczam, ponieważ ich w ogóle nie kończę. W moim odczuciu głowni bohaterowie wykreowani są bardzo dobrze - to wręcz żywi ludzie. Te postaci nie są papierowe, nie są idealne i nie są jednoznaczne. Opisywane historie nie są płaskie i wydumane, lecz zdają się być z życia wzięte, jakby z obserwacji. Przyznaję, nie wiem nic o autorce, wziąłem po prostu książkę z półki, bo wiedziałem, że noblistka.. ale - warto. Owszem, są fragmenty, kiedy jesteśmy usypiani trochę fabułą - u mnie jednak tym większe emocje wywoływały późniejsze zwroty akcji.

Może i życie Krystyny wpisane jest w czasy średniowiecza, ale potrafię znaleźć tu kawałek swojej własnej historii. Żałuję, że poziom edukacji w Polsce na temat życia w rodzinie czy seksualności znajduje się poniżej dna. I to grubo. Każda dorastająca kobieta, powinna przeczytać tę książkę i mieć obok siebie kogoś, kto pomoże jej to zrozumieć.

Nie — dla Krystyny (nie polubiłam głównej bohaterki). Tak — dla sposobu narracji.

Po 30 latach ponownie przeczytała krystynę. Tym razem nie wywarła na mnie takiego wrażenia. Jednak wyjątkowo szczegółowe opisywanie dni, dość archaiczny język lekko mnie przynudził ale niewątpliwie wartościowa pozycja.

• Klasyka
  • Do kupienia