Gymnadenia

Tłumaczenie: Maria Morstin-Górska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Gymnadenia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Gymnadenia
klasyka
farfallam

Jest na początku "Gymnadenii" scena, która wyjaśnia jej tytuł - i nie tylko tytuł: wczesną wiosną, każdego ranka, młodziutki Paul biegnie w głąb ogrodu matki, gdzie mają po raz pierwszy zakwitnąć białe dzikie storczyki - gymnadenie. Oczekuje z żarliwą niecierpliwością; nosi pod powiekami obraz cudownego, tajemniczego białego kwiatu - czystej, tryumfującej nadziei. Któregoś dnia w wazonie na biurku zastaje nędzny, rachityczny, brudnozielony badylek: to była gymnadenia.
Paul wstępuje w życie: nieograniczone możliwości, nieśmiałe jeszcze - i już ogromne romantyczne oczekiwania. Życie to dla niego przede wszystkim sprawy największe: ojczyzna (Norwegia właśnie odzyskała niepodległość), pierwsza miłość, która ma zwyciężyć tylko dlatego, że jest miłością; religia - a właściwie przeczucie tego, co może ona dać człowiekowi. Paul, niepewny jeszcze, będzie szukał tego w katolicyzmie.
Pozostaje oczekiwanie ostateczne, największe, najgłębsze: adresowane w kierunku katolicyzmu. Sigrid Undset, która właśnie przyjęła katolicyzm, zachowuje w "Gymnadenii" tę nadzieję.

książek: 2089
Marago | 2013-07-21
Przeczytana: 16 maja 2011

Książka świetna, aczkolwiek nie dorównuje "Krystynie córce Lavransa" i "Olafowi synowi Auduna". Znam prawie wszystkie pozycje noblistki i tę mogę również spokojnie polecić.

natanna | 2012-09-26
Przeczytana: 28 sierpnia 2012

Gdy poznajemy Paula jest młodzieńcem, który kończy szkołę i marzy o tym by zostać geologiem.Tu wtrącę, że geologiem był ojciec Sigrid Undset. `
Paul wychowujący się na wsi, w domu, który stworzyła jemu i jego trojgu rodzeństwa matka, jest silnie związany z naturą stąd w książce pojawia się wiele pięknych opisów przyrody i krajobrazów Norwegii zmieniających się wraz ze zmianami pór roku.
Nad wyraz dojrzały, jak na swój wiek, już będąc w szkole średniej postanawia się usamodzielnić i przeprowadza się z Linlokka do Kristianii. W tym czasie zmieniając mieszkanie trafia do rodziny Gotaasów, którzy są katolikami i decyduje się zamieszkać u nich co wówczas, gdy w Norwegii religią wyznawaną i uznawaną był protestantyzm, a katolicy byli traktowani jak sekta, było sporą odwagą. Paul sam wychowany w klimacie obojętności religijnej uznaje sie za niewierzącego. Poznanie rodziny Gotaasów sprawia jednak, że przyglądając się ich dobremu, spokojnemu życiu, które uważa jest...

różaJerycho | 2016-08-19

Dla mnie osobiście bomba. Minimalizm i chłód skandynawskiej formy przeplatany z obrazową i żywotną podróżą w głąb siebie. Proza nastawiona na gloryfikację codzienności i zachwyt szczegółem. Alternatywny świat zewnętrznych wydarzeń nie rywalizuje z introwertycznym bohaterem. Uzupełnia go i tworzy kolejną współgrającą plecionkę. Dobrze skrojony ciepły sweter na jesienno - zimowe wieczory. Dojrzałe pisarstwo środka opisujące rozbujaną huśtawkę emocjonalnych wahań w ciekawym kontekście historii Norwegii. Polecam. dziękuję.

Anna | 2016-11-27
Na półkach: Ibero, Posiadam, Przeczytane