Czerwony rower

Wydawnictwo: Otwarte
Kasia

Łączy je przyjaźń. A może tylko tajemnica z przeszłości i poczucie winy? Karolina – córka ubeka, dziennikarka. Beata – wnuczka bogatych dziadków, żona biznesmena. Gośka – córka badylarza, dziś szczęśliwa żona i matka. Znają się od czwartej klasy podstawówki, razem dorastały. Przeszłość je naznaczyła i wciąż rzuca cień na ich dorosłe życie. Kiedy ich dawny sekret może wyjść na jaw, wracają...

Łączy je przyjaźń. A może tylko tajemnica z przeszłości i poczucie winy?

Karolina – córka ubeka, dziennikarka.
Beata – wnuczka bogatych dziadków, żona biznesmena.
Gośka – córka badylarza, dziś szczęśliwa żona i matka.
Znają się od czwartej klasy podstawówki, razem dorastały.
Przeszłość je naznaczyła i wciąż rzuca cień na ich dorosłe życie. Kiedy ich dawny sekret może wyjść na jaw, wracają wspomnienia...

Historia dorastania i kobiecej przyjaźni – przyjaźni „na śmierć i życie”, choć niełatwej, pełnej konfliktów i rywalizacji.
Poruszająca i bardzo prawdziwa opowieść.

Antonina Kozłowska – pisarka, tłumaczka i dziennikarka. Subtelnie, a jednocześnie przejmująco potrafi wyrazić odczucia i myśli współczesnych kobiet. Autorka powieści: Trzy połówki jabłka, Czerwony rower i Kukułka.

źródło opisu: http://www.empik.com/czerwony-rower-kozlowska-anto...(?)

źródło okładki: http://ecsmedia.pl/c/czerwony-rower-b-iext3395764.jpg

gwiazdka | 2015-03-21
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 21 marca 2015

Spodobał mi się pomysł na „Czerwony rower", ale wykonanie rozczarowało. Książka o dorastaniu, problemach nastolatek, niby zawsze takich samych, ale będących wiecznym problemem dla młodych osób. Niestety, poziom powieści wydał mi się też taki nastoletni, zabrakło mi dojrzałego spojrzenia, w końcu problem śmierci piętnastolatki powinien na to zasłużyć. Wszystko jednak było chaotyczne, powierzchowne, byle jakie. Szkoda, książka miała zadatki na poważną powieść, a nie kolejny tytuł o niczym, gdzie prawdziwe problemy giną pod przytłoczone lakierów do paznokci czy kolorem butów.

Poza tym denerwował mnie chaos chronologiczny i narracyjny, w którym gubiłam się co chwila, co psuło odbiór treści, a w ostateczności zadecydowało też o takiej a nie innej ocenie tek książki.

Na plus zapisałabym postaci nastolatek i ich wzajemne relacje- wydały mi się dość żywe i prawdziwe, niezależnie od czasów, w których zostały osadzone.

Nie spodziewałam się, że książka może mieć aż tak sprawczą moc, by przywołać zapach czy smak. A jednak, jest w niej coś takiego, że zaczynasz wspominać, odkopywać płyty z tamtą muzyką, wyciągać z czeluści szafy pudło z pamiętnikami.
Jestem co prawda rocznik 78, więc czas opisany w "Czerwonym rowerze" obejmuje okres wczesnej podstawówki, ale ten moment przepoczwarzania się z dziecka w dorosłego, pierwszych tęsknot, porywów serca, buntu, smaku wolności, ma przecież w sobie zamknięty każdy z nas. I te PRLowskie klimaty, które jeszcze pamiętam, a które dla współczesnej młodzieży to niezrozumiały archaizm...
Reaktywowany niniejszym wehikuł czasu przyniósł wraz z tą historią zapach Currary, wżarty gdzieś głęboko w podświadomość, smak czeskich batoników z orzechami, kupowanych w sklepie koło przystanku autobusowego lub pierwszej coca coli ze szklanej butelki i zapisaną głęboko i namacalnie- jako żywą- barwę wściekłego różu kompletu zimowego z bazarku. Poczułam się znów jak ta...

neta | 2013-10-30
Na półkach: Przeczytane, 2009
Przeczytana: 29 września 2009

Antonina Kozłowska, dziennikarka, tłumaczka i pisarka, autorka dwóch blogów, napisała książkę pełną śladów polskiej rzeczywistości lat 80-tych XX wieku, i pełną wnikliwych rozważań na temat dziewczyńskiego dorastania, z wszystkimi jego buntami, konfliktami i pytaniami, na które odpowiedzi daje w pierwszej kolejności podwórkowe życie między rówieśnikami.

Choć nie w Warszawie, a na południu Polski, i ja wychowałam się w miejscu podobnym do tego z powieści, "gdzie błotniste uliczki wiły się leniwie pomiędzy domkami z cegły, drewna i nowymi osiedlami szeregowych klocków, które wyglądały jakby ktoś pociął blok z wielkiej płyty na cienkie plasterki, ustawił je obok siebie, i dodał dywanik zielonej trawy od frontu." I chociaż jestem kilka lat młodsza od bohaterek i świat "na kartki" znam raczej z opowieści rodziców, jednak pamiętam czasy, gdy jeansy z Pewexu dostępne były dla nielicznych a dzieciaki jeździły po podwórku na składakach, a nie najnowszych modelach rowerów górskich. Z...

Kinqa | 2010-11-06

Świetna książka. Niczym wehikuł czasu przeniosła mnie do lat dzieciństwa.
I pewnie większość czytając "Czerwony rower" uśmiechnie się na wspomnienie roweru marki Jubilat, telewizoru marki Rubin czy magnetofonu marki Grundig. Która z nas nie pamięta namiętnego podczytywania "Bravo", malowania paznokci lakierem marki Celia, listy przebojów Marka Niedźwieckiego, Peweksów, jeansów made in Turkey i wiele innych, legendarnych elementów popkultury lat osiemdziesiątych, które kształtowały ówczesną młodzież.
Z pewnością sięgnę po inne książki tej autorki. Polecam :)

atram_78 | 2010-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2010

Dobra książka! Świetnie oddająca klimat lat osiemdziesiątych i bardzo wciągająca!.
Autorka ma niezwykły dar obserwacji. Brawo za realizm!
Nie mogę się doczekać lektury pozostałych książek autorstwa Antoniny K.! :)

espeja | 2010-05-02
Przeczytana: 01 maja 2010

Akcja ksiązki dzieje się na dwóch płaszczyznach: w PRL-owskim dzieciństwie i wczesnej młodości bohaterek, oraz w czasach obecnych, w 2008 roku. Mimo, że autorka przeskakuje z jednej rzeczywistości do drugiej, przejścia te są bardzo płynne i tak też czyta się tę powieść. Przerażająca, a zarazem poniekąd banalna historia śmierci kilkunastoletniej dziewczyny, ukrywane przez wiele lat poczucie winy jej koleżanek, teraz dorosłych kobiet; wszystko to na tle sennego, prowincjonalnego Leśnego- ni to miasta, ni to wsi. Książka napisana jest świetnie; pełna jest muzycznych (i nie tylko) odniesień do minionej epoki; momentami czyta się ją jak własny pamiętnik z czasów podstawówki. Polecam.

dilbi | 2015-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2015

Historia o dorastaniu, wzajemnych relacjach, przyjaźniach i "gnębiniu" innych - takie typowe zachowania, jakie były, są i będą w każdej klasie/szkole . O tajemnicach i niedopowiedzeniach.
Jeszcze z czasów bez fb i ery wszechobecnych smartfonów. Chociaż czy ja wiem, czy relacje między nastolatkami jakoś bardzo technika zmieniła.... chyba tylko zaostrzyła :(

madziusia | 2012-03-23
Przeczytana: 23 marca 2012

Bardzo dobra książka. Naprawdę lekka i przyjemna, dzięki drobnym szczegółom przenosząca (niemal dosłownie) w realia lat osiemdziesiątych.

Autorka w ciekawy sposób przedstawia życie i problemy dorastających nastolatek: Karoliny, Beaty, Gosi oraz Anety. Opisuje ich pierwsze spotkania z chłopakami, pierwsze wypalone w ukryciu papierosy, nieudolne próby stania się prawdziwymi dorosłymi kobietami.

Przez książkę przewija się również niewyjaśniona zagadka sprzed lat, którą dorosłe już kobiety będą się starały rozwikłać. Czy im się to uda? Przekonajcie się sami sięgając po tę książkę, która okazała się dla mnie bardzo ciekawą lekturą.

janka_agh | 2011-08-26
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 26 sierpnia 2011

Pozytywne zaskoczenie. Sięgając po książkę myślałam, że jest to historia jedna z wielu, tzn. przyjaźń pomiędzy kobietami, jakiś romans, jednym słowem błahostka. Jednak ta książka to coś więcej. To wciągająca i bardzo trafna opowieść o trudnej przyjaźni i dojrzewaniu, osadzona w realiach przełomu w Polsce. Czytelniczkom po 30 łza nostalgii się w oku zakręci, a młodsze poczują klimat tamtych dni. Gorąco polecam.

Lagrema | 2013-10-01
Na półkach: Przeczytane, Ccc, 2013

Książka, jakich wiele - historia kobiecej przyjaźni, którą przysłania mroczna tajemnica sprzed lat. Trochę przypomina "Dziewczyny z Portofino", ale czytało mi się znacznie przyjemniej, na co pewnie miał wpływ styl pisania autorki.
Polecam jako weekendowe czytadło.