Małgosia Warda

"Ominąć Paryż" to przede wszystkim piękna opowieść o przyjaźni, która przetrwała od dzieciństwa do dorosłości. To również frapująca opowieść o miłości i poszukiwaniu szczęścia. Składają się na nią cztery misternie splecione historie, opowiadane przez cztery młode kobiety. Wartka akcja i zaskakujące rozwiązania sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem. Piękny język, niemal impresjonistyczna łatwość chwytania chwili i oddawanie realiów współczesnej Polski czynią z tej powieści obraz malowany słowem.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Anna | 2015-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2015

Poleciła mi ją koleżanka, twierdząc, że to kolejna książka Małgorzaty Wardy, która bardzo jej się podobała. Mnie, niestety, wcale.
Przez niemal 80 stron starałam się połączyć w jakiś sposób wszystkie wspomnienia czterech przyjaciółek, do których - wg intencji autorki - wracała każda z nich. Do tego wszystkiego autorka opowiadała nam o ich teraźniejszym życiu; ich perypetiach zawodowych, uczuciowych, codziennych problemach, wątpliwościach, romansach. Wszystko to jakoś wymieszane i -szczerze mówiąc - nie wzbudzające szczególnych emocji.

Spodziewałam się czegoś więcej, ale widać moje oczekiwania są zbyt wygórowane, a mój gust nie pokrywa się z gustem koleżanki. Mam nadzieję, że inne książki tej autorki okażą się lepsze.

Justyna Antoniewicz | 2015-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

Opowieść opowiada o młodych kobietach i prawdziwej przyjaźni,,,które dorastały od najmłodszych lat, mieszkające w Gdyni...historia średnio mnie zaciekawiła, bardzo nużyła mnie rozczarowała ta powieść spodziewałam się czegoś lepszego. Nie za ciekawa fabuła, mało akcji, ale dotrwałam do końca książki przeczytałam.

Kachusek | 2014-05-12
Przeczytana: 06 maja 2014

Coś mrocznego jest w książkach Pani Wardy, zawsze jakiś trudny wątek, który nadaje taki klimat. Zarówno Ominąć Paryż jak i Czarodziejka zrobiły na mnie wrażenie, ale takie napawające lękiem. Czyta się dobrze, książka pochłania jednak wiem, że te dwie w zupełności mi wystarczą i więcej po tę autorkę nie sięgnę. Wolę bardziej pozytywne i optymistyczne pióro :)

Elżbieta | 2015-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2015

Trzecie spotkanie z Małgorzatą Wardą myślę, że wkrótce dołączy do grona ulubionych przeze mnie pisarzy.

"Ominąć Paryż" to przed wszystkim opowieść o przyjaźni czterech dziewczyn, która przetrwała od piaskownicy do dorosłości.

To opowieść o poszukiwaniu szczęścia, miłości...
"Pocieram ręką oczy, bo zaczynają mi łzawić i jest mi tak potwornie- uświadamiam sobie, że dla takiego jednego momentu, jaki oni przeżywają, może warto poświęcić nawet całe życie. Zagryzam usta i płaczę bezgłośnie także dlatego, że gdybym wstrzymała oddech, usłyszałabym wydobywające się z ich mieszkania dźwięki mojego ukochanego jazzu".........,
rozterkach "Patrzyłam na moją obrączkę ślubną- wąską, złotą i jakoś nagle mało ważną. Kiedyś sądziłam, że jeśli doszłoby do czegoś takiego, obrączka zaciążyłaby mi na palcu, przykuła mój wzrok, sparaliżowała myśli. Ale tak się nie stało. Patrzyłam na nią obojętnie (...)"......
wzajemnym wspieraniu się w trudnych chwilach, bez słodzenia- naturalna a zarazem...

Anna | 2014-09-12
Przeczytana: 09 września 2014

Mam mieszane uczucia. Nie wiedzieć czemu, często dotyczą one prozy tej autorki. Narzekam i czytam – tak to można streścić. Ujęcia tematów są dla mnie niepokojące, bohaterowie prawdziwi w swoich psychologicznych okrucieństwach. Kawał dobrej prozy, w pięknym opakowaniu literackiej różnorodności, który po połknięciu pozostawia w głowie osad jak goryczkę na języku.
Powieść o przyjaźni, próbach miłości, miłości i o tym, że każdy z nas omija jakiś swój Paryż tak długo, jak się da.

kachna | 2014-04-08
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 27 marca 2014

Opinia na temat tej książki nie jest łatwa do wyartykułowania ...
Drażnił mnie sposób narracji, ale wciągnęły losy bohaterów. Okładka koszmarna - ktoś kto ją wymyślił zaniżył z pewnością jej sprzedaż i chęć sięgnięcia na półkę w bibliotece.
Mimo wszystko dam jednak plusa, za wspomnienia i powrót do młodości, za to że jak trzeba to jest bluzg a nie słodkie bla bla

marola | 2011-04-14
Przeczytana: 13 kwietnia 2011

To moje pierwsze spotkanie z tą autorką. Podoba mi się jej styl pisania. Pomysł z czterema przyjaciółkami - narratorkami uważam za ciekawy. Dzięki temu poznajemy ich losy i zazębiające się problemy z czterech relacji. A temat - taki trochę artystyczny i z Francją w tle... Do tego trochę miłości i szaleństwa, trochę łez i tajemnic z przeszłości.
Polecam szczerze.

Agussiek | 2011-02-07
Przeczytana: 04 lutego 2011

Ominąć Paryż to pierwsza, ale z pewnością nie ostatnia, powieść Małgorzaty Wardy, którą przeczytałam. Autorka opowiada równolegle historie czterech młodych dziewcząt, które łączy przyjaźń i wspólna przeszłość. Basia, Joanna, Magda i Aneta dorastały razem na gdańskim blokowisku, a w dorosłym życiu, rozsiane po całej Polsce, nadal utrzymują ze sobą kontakt i wspierają w codziennych kłopotach. Każda z nich znajduje się w innym punkcie życia i ma inne problemy. A tych znajdziemy w powieści całą masę: stres przed planowanym ślubem i obroną dyplomu, brak pracy i przystojny sąsiad, który nieźle namiesza, duchy z przeszłości, które nie pozwalają na szczęśliwe życie oraz rozterki młodej artystki, która musi wybrać między dwoma mężczyznami.

W powieści sporo się dzieje. Jest zabawnie i interesująco. Wbrew różowej, kiczowatej okładce, która raczej odstrasza niż przyciąga, treść wydała mi się przekonująca. Czyta się szybko, łatwo i przyjemnie.

Więcej recenzji na moim blogu:...

ovillo | 2012-03-02
Przeczytana: 02 marca 2012

Jak wartka akcja???
Jak akcja w ogóle???
Jakie realia rzeczywistości???

Dla mnie największy sens ma słowo "ominąć".

paulame | 2010-09-08

najlepsza książka Wardy