Dzieje człowieka od jego początków do IV tysiąclecia p.n.e.

Tłumaczenie: Ewa Krystyna Suskiewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka myśli współczesnej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The World from Beginnings to 4000 BCE
978-83-06-03234-5
popularnonaukowa

Cechą charakterystyczną człowieka jest ciekawość. Jedną z rzeczy, której jesteśmy najbardziej ciekawi, jest to, w jaki sposób staliśmy się tym, kim jesteśmy. Znany antropolog Ian Tattersall odpowiada na to pytanie, przedstawiając ewolucję gatunku ludzkiego od najwcześniejszych początków do 4000 lat p.n.e. Autor rozpoczyna od przystępnego ujęcia teorii ewolucji, a następnie przypatruje się...

Autor rozpoczyna od przystępnego ujęcia teorii ewolucji, a następnie przypatruje się głównym punktom zwrotnym procesu ewolucji człowieka: pojawieniu się rodzaju Homo, korzyściom wynikającym z poruszania się istot na dwóch nogach, rozwojowi dużego mózgu i myślenia symbolicznego, wytwarzaniu narzędzi w paleolicie i neolicie oraz ostatecznemu przejściu od kultury łowiecko-zbieraczej do społeczności rolniczych, które miało miejsce około dziesięciu tysięcy lat temu. Skupiając się szczególnie na wzorcach wydarzeń i nowościach w ludzkiej biologii i ewolucji kulturowej, Ian Tattersall odnosi się do szerokiego obszaru zagadnień, w tym najwcześniejszych znanych dokonań artystycznych, starożytnych rytuałów grzebania zwłok, początków języka, prawdopodobnych przyczyn wyginięcia neandertalczyków, związku między rolnictwem a chrześcijaństwem oraz wciąż niewyjaśnionych tajemnic ludzkiej świadomości.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 2010

źródło okładki: http://www.piw.pl/sklep/tattersallbrdzieje-czlowie...»

Vincent | 2015-02-21

Podręcznikowy język, szczególnie na początku, może nieco odpychać ludzi nastawionych na bardziej przystępne pisanie. Czy jednak warto sięgnąć po tę pozycję? Oczywiście, że tak. Mimo pewnych minusów, książka jest dobrym źródłem wiedzy o hominidach i skupia się wyłącznie na nich. Dla osób nie orientujących się zbytnio w temacie, może być pomocne w nauce podstaw i zrozumienia. Czym dalej tym lepiej się czytało. Może też dlatego, że tematy nie skupiały się już z aż takim naciskiem na klasyfikowaniu człowiekowatych, a może po prostu dlatego, że dla mnie było to bardziej interesujące.

Tinkerbelle | 2013-01-11
Na półkach: Przeczytane, Niedokończone

Nie czuję się uprawniona do oceny tej książki, skoro jej nie skończyłam.
Prywatne odczucie - spodziewałam się jednak czegoś bardziej popularnonaukowego, a otrzymałam powtórkę z uniwersyteckich wykładów z antropologii kulturowej.

Monika | 2018-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2018