Książka Roku 2018

Ateizm. Bardzo krótkie wprowadzenie

Tłumaczenie: Krzysztof Hoffman
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
7,25 (24 ocen i 5 opinii) Zobacz oceny
10
1
9
6
8
6
7
3
6
5
5
1
4
0
3
2
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Atheism. A Very Short Introduction
data wydania
ISBN
9788301174415
liczba stron
150
słowa kluczowe
Filozofia, ateizm
kategoria
filozofia i etyka
język
polski
dodała
joly_fh

Ateizm Juliana Bagginiego został wydany w prestiżowej oksfordzkiej serii Bardzo Krótkich Wprowadzeń, którą tworzą książki pod wieloma względami modelowe. Niewielkich rozmiarów publikacje adresowane do szerokiego grona odbiorców odznaczają się dbałością o jasność wywodu, która jednocześnie nie oznacza rezygnacji z autorskiego podejścia lub z akademickiej dociekliwości. Baggini, współzałożyciel...

Ateizm Juliana Bagginiego został wydany w prestiżowej oksfordzkiej serii Bardzo Krótkich Wprowadzeń, którą tworzą książki pod wieloma względami modelowe. Niewielkich rozmiarów publikacje adresowane do szerokiego grona odbiorców odznaczają się dbałością o jasność wywodu, która jednocześnie nie oznacza rezygnacji z autorskiego podejścia lub z akademickiej dociekliwości. Baggini, współzałożyciel i redaktor naczelny czasopisma „The Philosophers' Magazine”, świadom, iż prowadzi czytelnika przez zagadnienie, wobec którego „niewielu będzie miało neutralny pogląd”, dystansuje się od agresywnego ateizmu wojującego i wybiera drogę racjonalnej argumentacji. W dobie przybierających na sile fundamentalizmów religijnych, sześć krótkich rozdziałów, w których autor stara się m.in. zdefiniować ateizm, odpowiedzieć na pytanie o ateistyczną etykę i miejsce ateizmu w historii, ukazuje ateizm przede wszystko jako wypracowane stanowisko filozoficzne, a nie emocjonalną reakcję na doraźne spory.

 

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN) 2013

źródło okładki: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN) 2013

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (89)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1439
almos | 2014-03-13
Przeczytana: 12 marca 2014

Ważna książka w czasie, gdy ateiści w naszej pięknej ojczyźnie są obrażani i lżeni na każdym kroku, traktowani jak podludzie bez wyższych uczuć i moralności. Jeśli chcecie przykładów, znajdziecie w znakomitym wstępie prof. Woleńskiego, stanowiącym świetne wprowadzenie do głównego tekstu.

Filozof brytyjski pisze spokojnie, bez emocji, unika konfrontacyjnego stylu Dawkinsa czy Hitchensa, a najważniejsze, że traktuje ateizm jako pogląd pozytywny. Udanie argumentuje przeciw tezom, że ateizm pociąga za sobą negację moralności, czy brak dobroci ludzkiej, czy też zaprzeczenie sensu życia.

Podstawą argumentacji Bagginiego jest rozróżnienie dowodów słabych i mocnych. Przykładem dowodu słabego jest dowód anegdotyczny, oparty na zdarzeniu jednostkowym, często na subiektywnej relacji i niemożliwy do zweryfikowania. Z kolei dowód mocny może zostać powtórzony i sprawdzony przez teoretycznie nieograniczone grono podmiotów. Baggini uważa, że za ateizmem przemawiają dowody mocne, zaś za teizmem...

książek: 158
Lilia Światła | 2018-07-28
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 05 czerwca 2018

Książka napisana w taki sposób, by pokazać ateizm jako alternatywny sposób myślenia pozytywnego, w przeciwieństwie do popularnego negatywnego obrazu ateizmu i skojarzonych z nim nihilizmu czy zaprzeczaniu sensowności życia. Jednak argumentacja przedstawiona przez autora jest jednostronna. Zdaje się, że nie widzi on tego, że niektóre założenia, które on przyjmuje jako oczywiste, wcale nie są oczywiste nie tylko dla osób wierzących, ale także dla osób o niesprecyzowanych poglądach religijnych. Niemniej jednak książka jest ciekawa i napisana raczej w neutralny sposób bez niepotrzebnej agresji i tendencyjnej krytyki chrześcijaństwa, które często spotykam u ateistów.

książek: 1155
Izoldka | 2018-11-04
Przeczytana: 27 października 2018

Ateizm przedstawiony w zwięzły sposób z filozoficznego punktu widzenia. Argumenty Juliana Bagginiego na rzecz ateizmu są inne od argumentów Richarda Dawkinsa - takie typowo filozoficzne, bez biologiczno-ewolucyjnej otoczki. Są one interesujące, chociaż słownictwo nie do końca będzie zrozumiałe przez czytelnika - nie filozofa. Autor książki zwrócił m.in. uwagę na absurdalność tzw. zakładu Pascala, w którym nie uwzględnia się po 1) który z bogów jest tym właściwym i po 2) jakie jest prawdopodobieństwo jego istnienia. Julian Baggini uświadomił mi również bardzo ważną rzecz - wierzących nie ma co nawet przekonywać do nieistnienia boga, ponieważ oni twierdzą, że "czują" jego obecność i to jest ich ostateczny argument. (Taka mała dygresja: powszechne jest u dzieci, że czują obecność swojego wyimaginowanego przyjaciela, ale one prędzej czy później z tego wyrastają...).
Książka warta przeczytania, chociaż chętnie sięgnęłabym po bardziej obszerną wersję.

książek: 25
Skrzydlata Nadzieja | 2018-02-14
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2018

Książka napisana w taki sposób, by pokazać ateizm jako alternatywny sposób myślenia pozytywnego, w przeciwieństwie do popularnego negatywnego obrazu ateizmu i skojarzonych z nim nihilizmu czy zaprzeczaniu sensowności życia. Jednak argumentacja przedstawiona przez autora jest jednostronna. Zdaje się, że nie widzi on tego, że niektóre założenia, które on przyjmuje jako oczywiste, wcale nie są oczywiste nie tylko dla osób wierzących, ale także dla osób o niesprecyzowanych poglądach religijnych. Niemniej jednak książka jest ciekawa i napisana raczej w neutralny sposób bez niepotrzebnej agresji i tendencyjnej krytyki chrześcijaństwa.

książek: 878
marcjn | 2013-12-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Baggini proponuje nowe spojrzenie na ateizm, nie jako na pogląd negatywny, polegający jedynie na zaprzeczaniu istnienia bogów. Autor przedstawia ateizm jako pogląd afirmatywny, którego przedmiotem afirmacji jest życie, bez zatruwających je przesądów religijnych. Niewiara łączona jest jednocześnie z naturalizmem, poglądem według, którego nie istnieje nic co nadprzyrodzone. Ateizm Bagginiego to nie jedynie część światopoglądu to cały światopogląd. Spójny, logiczny i konsekwentny.

książek: 1132
Donsorucz | 2018-12-31
Na półkach: Posiadam, Przeczytane
książek: 100
Philemonos | 2018-07-24
Na półkach: Przeczytane
książek: 157
JaKubol | 2018-02-06
Na półkach: Przeczytane
książek: 3005
Vemona | 2017-09-18
Przeczytana: lipiec 2014
książek: 418
Steviola | 2017-07-26
Na półkach: Przeczytane
zobacz kolejne z 79 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd