I stał się człowiek. Ewolucja i wyjątkowość człowieka

Tłumaczenie: Marcin Ryszkiewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Nauka u progu trzeciego tysiąclecia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: W.A.B.
Becoming Human. Evolution and Human Uniqueness
83-88221-37-X
archeologia
popularnonaukowa
Linka

W tej wspaniale napisanej książce Ian Tattersall łączy wiedzę o początkach ludzkości, archeologii paleolitu, zachowaniu naczelnych, sztuce prehistorycznej, działaniu ludzkiego mózgu i naszych niezwykłych zdolnościach poznawczych, by przekonująco opowiedzieć, jak "czyniliśmy Ziemię sobie poddaną".

| 2013-02-25
Przeczytana: 2002 rok

Bardzo dobra książka, jedna z ostatnich ,,normalnych'' książek poświęconych pochodzeniu człowieka. Warto zwrócić uwagę na obszerny rozdział poświęcony kromaniończykom, bezpośrednim przodkom białych Europejczyków. Autor obszernie pisze o ich dokonaniach i wynalazkach; o tym czym był tzw. paleolityczny ,,Wielki Skok'' - mający miejsce w pradawnej Europie i nigdzie więcej. W najnowszych, politpoprawnych, ,,naukowych'' publikacjach zaprzecza się osiągnięciom białych pra-Europejczyków - np. na portalu ,,sekretynauki.focus'' można przeczytać artykuł ,,Koniec ewolucji człowieka'', gdzie zapodano m.in. ,,20.000 lat lat temu wszyscy mieliśmy afrykański wygląd''! Nie, nie mieliśmy: odkryto stanowiska kromaniończyków sprzed 40.000 lat i nie różnili się wyglądem od współczesnych białych Europejczyków. Napisałem sprostowanie, które oczywiści skasowano. Tak więc jeżeli ktoś interesuje się antropologią, musi sięgnąć do nieco starszych publikacji, jak książka Tattersalla.

chichi1982 | 2015-01-29
Przeczytana: czerwiec 2006