Bez względu na cenę

Okładka książki Bez względu na cenę Joseph Fadelle
Okładka książki Bez względu na cenę
Joseph Fadelle Wydawnictwo: Agape religia
religia
Agape
2011-01-01
2011-01-01
978-83-932619-1-8

Warta przeczytania książka. Ukazuje ona nie łatwą drogę nawróconego muzułmanina i jego rodziny. Książka jest bardzo łatwa i przyjemna w czytaniu, co powoduje, że czytelnik ma chęć od razu ją przeczytać od początku do końca. Czytelnik chce wiedzieć co się dalej wydarzy. Jest to książka akcji, cały czas coś się dzieje. Trudno jest przewidzieć czytelnikowi dalszy rozwój wydarzeń.

Jak na tak poważną tematykę, Joseph Fadelle opowiada swoją historię dość oszczędnie. Co to znaczy? Przede wszystkim to, że nie zaprząta sobie głowy emocjami ani nie hoduje szczegółom. W przypadku zaś dzieł, jak to, które stworzył Irakijczyk są to elementy nieodzowne, takie których odbiorca ma prawo się spodziewać. Być może winę za taki stan rzeczy należy zrzucić na barki faktu, że autor nie jest zawodowym pisarzem, a więc zupełnie niewykształconym, ani nawet ukierunkowanym w tej dziedzinie, a "Bez względu na cenę" powstało raczej jako forma świadectwa a nie wykwint literatury.
Po lekturze trzech stron wstępu, czytelnik, zupełnie słusznie, nastawia się na akcję drastyczną, porządnie trzymającą w napięciu, z częstymi punktami kulminacyjnymi, zwrotami akcji ubarwionymi wnikliwymi opisami i kipiącymi wręcz od niepokoju, nerwów i niebezpieczeństwa. Tymczasem nic z tego. Wprawdzie punkty kulminacyjne są, ale tak zawodnie wprowadzone do całego przebiegu akcji, że czasami trzeba, trochę na siłę, jako takie je określić. Generalnie cała treść jest dostatecznie jałowa, opowiedziana jakby z nudów.
Fadelle na pewno tworzy książkę potrzebną, szkoda tylko, że przy tak ważnej "materii" jaką jest konwersja religijna, i to z islamu na chrześcijaństwo, zabrakło w jego opowieści wartkości i dreszczu, takiego przekonania, że wszystko może się skończyć źle, chociaż idzie w dobrym kierunku, zwykłej niepewności. "Bez względu na cenę" jest zatem tekstem okrutnie tendencyjnym jeśli chodzi o zastosowane zabiegi, a co za tym idzie jego treść jest boleśnie często do przewidzenia, co w konsekwencji odbiera radość z obcowania z literaturą.
A może z drugiej strony wcale nie o to chodzi, żeby spodziewać się "cudów treściowych", ale żeby zobaczyć, jaką trzeba, nierzadko długą, drogę przejść, żeby uzyskać to, czego tak bardzo się pragnie i że nie zawsze wszystko udaje się za pierwszym razem, zgodnie z planem, który mamy.
Regina Brett, wzięta pisarka amerykańska, w książce "Mów swoim głosem" daje wiele wskazówek, co należy robić, aby teksty, wypływające spod piór różnych pisarzy były ciekawe i oryginalne, a więc takie, które chce się czytać w zasadzie od pierwszej linijki. Brett jest dość wymagająca, opracowuje nawet swoistego rodzaju listę pytań, które mają pomóc pisać coraz lepiej. Wspomina m.in. o tym, aby mówić zwyczajnie o tym, co jest niezwykłe za przykład biorąc atak terrorystyczny 11 września 2001 roku w Nowym Jorku. Być może właśnie taką zwyczajną opowieścią o trudnościach w staniu się chrześcijaninem, czyli o rzeczy w świecie islamskim niemal niemożliwej, jest książka Josepha Fadelle'a.

Słuchając zastanawiałem się; ile w sobie trzeba mieć wiary w takiego czy innego Boga, żeby zrezygnować z wygodnego i ustabilizowanego życia (Mohammed pochodził z bogatego rodu-klanu),na rzecz; odrzucenia, szykan, więzienia, bicia, a być może też utraty życia.
Dzisiaj chrześcijanie reprezentuję religię pokojową, a islamiści wojowniczą; ale jak wiemy nie zawsze tak było i na tle tej historii, powróciło do mnie proste pytanko; czy w dziejach świata religie zrobiły więcej dobrego czy złego. Mam ukształtowaną odpowiedź, ale to nie istotne; bowiem wiara była, jest i będzie ludziom potrzebna i tyle.
Jak zwykle w tej tematyce nie mogło obyć się bez cudu - przypadek postrzału w nogę.
Dla ludzi wierzących i poszukujących może być to cenna lektura.

Historia prawdziwa. Poruszająca. Kilkanaście lat z życia czlowieka, który nie pragnął niczego innego jak tylko życia zgodnego że swoimi przekonaniami. Muzułmanin Mohhamed trafia do wojska, gdzie dzieli celę z chrześcijaninem Masudem. Początkowo jest rozwścieczony i zniesmaczony. Jednak pociąga go osoba współtowarzysza. Pragnie podstępem przeprowadzić go na stronę islamu. Dostaje zadanie, by przczytać koran UWAŻNIE. Z każdą kolejną księgą zaczyna wątpić we wszystko. Znika duma, którą czerpał ze swego nazwiska i pochodzenia. Załamanie wszystkich filarów doychczasowego życia decyduje o jego dalszych wyborach...
Historia człowieka, który postawił wszystko na jedną kartę. Zaryzykował życiem swoim i rodziny by móc stanąć w prawdzie i nie cofnął sie z obranej drogi mimo kilkunastu lat, w czasie których doznaje cierpienia, więzienia, poniżenia, ogołocenia ze wszystkiego. Nie rezygnuje z chęci przyjęcia chrztu. Urzekająca książka. Zachwycający język. Prawda o tym co dzieje się w świecie islamu, jak wygląda świat tych, którzy mimo zachwytu Bogiem nie mogą pójść za Nim. Jednak niczym niezmącona wiara bohatera pokonuje największe trudności.

Zaczyna się od zamachu na głównego bohatera, a potem napięcie rośnie. Opowieść wciąga, choć chwilami przeraża. Czasem trudno uwierzyć, że to prawda, nie fikcja. Zakończenie, gdy przyłoży się je do dzisiejszych realiów kraju, w którym zamieszkał Joseph, aż boli.

Ta książka jest dla mnie wielkim świadectwem wiary autora. Zostałam jego fanką - jak na razie jedyną. Polecam.

Czy i Ty, pozwalasz, aby Bóg działał w Twoim życiu? Przeczytaj i zastanów się nad odpowiedzią ;)

Książka do przeczytania w jeden dzień. Mnie osobiście bardzo zaciekawiła. Oparta na faktach i autentycznych postaciach. Ukazuje realia, poglądy oraz życie wielu Muzułmanów. Jeśli ktoś lubi klimaty krajów półksiężyca to na pewno się spodoba.

Fantastyczna książka, która opowiada o człowieku, który poświęca życie za Osobę, którą kocha. Jest oparta na faktach.

Piękne świadectwo zawierzenia Jezusowi bez względy na cenę jaką musiał ponieść autor książki - muzułmanin nawrócony na chrześcijaństwo.

• Poszukuję
  • Chrześcijaństwo
  • Wiara

Dodaj cytat z książki Bez względu na cenę