Listy starego anioła do młodego

Wydawnictwo: W drodze
978-83-7033-693-6
etyka, katolicyzm, wartości, wiara
Raincloud

Dawni teologowie mawiali, że diabeł niczego nie potrafi stworzyć, że jedyne, w czym się specjalizuje, to małpowanie Boga. Może zatem Listy starego diabła do młodego C.S. Lewisa, które zdobyły sobie sporą sławę, są tylko małpowaniem listów, no cóż, może nie samego Boga, ale na przykład Jego anioła? Zobaczymy więc, co pisze stary anioł. Mój drogi Kasjelu, z całym szacunkiem dla Twojego podopiecznego, ale jako nieodrodny przedstawiciel swojej płci jest on z natury egoistą i hipochondrykiem znacznie większym niż jego żona. Mężczyźni kuszeni są jednak do tego, aby stać się doskonałymi kobietami. Dbają o swój wygląd w takim wymiarze, w jakim kobieta dbać powinna, i rozwijają w sobie takie cechy, które są piękne i wspaniałe, ale jednak nie do nich należą. W ten sposób nasi męscy podopieczni stają się niezwykle wrażliwymi i wypielęgnowanymi narcyzami. (fragment książki)

popiszsieplay | 2017-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

"Z walką przeciw grzechom głównym jest jak z grą w bierki - nie da się wyciągnąć tej, która leży na samym dole, nie poruszając pozostałych."

Książka Janusza Pydy to oczywiste nawiązanie do "Listów starego diabła do młodego" mistrza C.S. Lewisa. Z ironią, poczuciem humoru i na luzie porusza ważne tematy dla chrześcijanina. Godna uwagi nie tylko w okresie wielkanocnym.

"Dobry spowiednik przypomina skrzyżowanie diagnosty z trenerem. Diagnosty, bo jego rolą jest stwierdzenie, który grzech jest w życiu penitenta grzechem głównym. Trenera, bo ma pojęcie o tym, co penitent powinien zrobić, aby wyjść ze swoich słabości i wzmocnić w sobie wszystko, co dobre."
"Musisz nauczyć swojego podopiecznego oceniać najpierw wydarzenia, a dopiero później, na ich podstawie, samego siebie. Człowiek musi poznawać siebie po tym, co robi, a nie oceniać to, co robi, według tego, jaki jest. A dokładniej - jaki się sobie wydaje."
"Taka właśnie jest natura działania grzechów głównych. Wprowadzają do życia...

pheosia | 2011-04-03
Na półkach: Ulubione, 2011, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 31 marca 2011

Czasami, chociaż bardzo rzadko, zdarza się tak, że to książka znajduje czytelnika. Ta odnalazła mnie w księgarni, gdzie uparcie pchała mi się do rąk. Za trzecim razem uległam. I nie żałuję. Od momentu, kiedy zaczęłam ją czytać, to znaczy gdzieś na chodniku między księgarnią a przystankiem tramwajowym, nie potrafiłam jej już odłożyć, dopóki nie skończyłam lektury.
Ojciec Janusz Pyda pisze we wstępie, że książeczka ta jest odpowiedzią na wyzwanie, które rzucił w "Listach starego diabła do młodego" C.S. Lewis. Autor uważa, że mu nie sprostał - zupełnie niesłusznie!
Książka jest zbiorem listów doświadczonego anioła Zeruela do młodszego kolegi służącego jeszcze w Oddziałach Bożej Opatrzności Indywidualnej (po naszemu: anioła stróża) Kasjela. Jednak bohaterem jest tak naprawdę podopieczny Kasjela, którego nie poznajemy z imienia. Pomimo tego staje się on bardzo bliski, ponieważ... ma problemy, które dotykają większości czytelników. Zeruel w swoich listach radzi bowiem młodszemu koledze...

Patrycja Jabłońska | 2014-02-25

Jest to ksiązka która zmusza do myslenia a wlasciwie do przemyśleń. Ksiąka jest odpowiedzia na ksiąke "Listy starego diabła do mlodego" i myśle mimo wątplwosci autra,Janusz Pyta sprostał wyzwaniu i dorównał książce Clive Staples Lewisa. warto przecztać obie

Alicja | 2013-01-12

Jeśli ktoś chce dobrej lektury duchowej, która nie sypie banałami, ale skłania do myślenia, jeśli ktoś ma odwagę przejrzeć się w książce jak w lustrze i dostrzec niektóre swoje wady, jeśli wreszcie ktoś lubi styl prosty, plastyczny i obrazowy- to to jest książka dla niego. Polecam :)

mags2701 | 2015-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2015

Książka jest odpowiedzią na "Listy starego diabła do młodego" autorstwa C.S.Lewisa. Uwielbiam poczucie humoru, inteligencję i przenikliwość Lewisa. Przeczytałam prawie wszystko, co napisał. Myślałam, że nie ma sobie równych, a jednak autor dał radę. Gratulację. Super książeczka. Autor wie o czym pisze. Dla mnie treść tak samo wartościowa i pomocna na drodze rozwoju wiary, jak dzieła wielkich świętych.

Karolina | 2014-12-10
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Przyjemny poradnik katolicki... sprawy istotne w wierze tłumaczy w sposób przystępny ojciec dominikanin

lukaszbee | 2017-01-01
puella | 2016-08-15