Silniejszy od nienawiści

Silniejszy, od, nienawiści, Tim, Guénard
typ
papier
Ag2S
8,24 (122 ocen i 15 opinii)

Opis książki

Wstrząsająca autobiografia człowieka, który umiał wyzwolić się z zaklętego kręgu nienawiści i przemocy. Katowany przez ojca, trafił do domu poprawczego, a potem - mając kilkanaście lat - żył na ulicy. Mimo to, dzięki własnemu uporowi i pomocy ludzi związanych z Arką Jeana Vaniera całkowicie zmienił swoje życie.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
katherina | 2012-10-01

Tima, a raczej Philipa poznałam osobiście pewnego majowego popołudnia.
Opis z tyłu książki to prawda, cytuje "Moje życie jest równie pokiereszowane jak moja twarz. Choćby mój nos."
Czytając te wspomnienia kilka lat temu, pierwszy raz, bałam się sprawdzać jak ten człowiek autentycznie wygląda. Quasimodo, nasunęło mi się na myśl, gdy po jakimś czasie odważyłam się wpisać owo nazwisko w googlach.
A potem znów wróciłam do tej książki. Po części z obowiązku, bo głupio było iść na spotkanie z autorem pamiętając zaledwie dwa epizody z jego autobiografii.
To zadziwiające, jak ta książka jest przerażająca. Włos jeży się na plecach i rękach, kiedy czyta się te wszystkie przeżycia. Za pierwszym razem, pytałam tylko "Czy to wszystko wydarzyło się naprawdę?! Czy jeden człowiek mógł aż tyle przeżyć?!" Okazuje się, że tak.
Mało tego, blizny tych przeżyć widać dziś na ciele tego 50 letniego mężczyzny. Na spotkaniu z nim analizowałam, jak wyglądają jego ręce postura, itd. Dla samej siebie z...

MrEndriu | 2014-03-20
Przeczytana: 20 marca 2014

To naprawdę dziwne uczucie. Z jednej strony kończąc ją czytać myślałem "muszę napisać jaka jest świetna" a z drugiej trzymając już palce na klawiaturze, dochodzi do mnie - że jeszcze jej treść do mnie nie dotarła.
Książka niezależnie czy jest się wierzącym czy nie porusza kwestie, które powinny być znane każdemu człowiekowi. Mówi o akceptacji siebie, o wzajemnym szacunku, zrozumieniu i o wybaczeniu. Opis historii autora powoduje, że człowiek wcale nie ma ochoty gnać po kolejnych stronach ale woli popaść w zadumę i zastanowić się nad swoim życiem. Jeden doceni to co ma, ktoś inny znajdzie wskazówki jak poradzić sobie z przeszłością...
Miałem okazję być na spotkaniu z Timem Guenardem i sprzedawać jego książki. Wydawał się naprawdę szczerym człowiekiem, który mimo prostoty emanował wyjątkową mądrością życiową.
Najpoważniejsza wadą książki jest jej dostępność.

ReconK | 2014-03-20
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Sam nie wiem od czego zacząć. Może z tej strony, że owa książka od samego początku daje czytelnikowi ostro w twarz, chodź w sumie to i tak mało powiedziane. To wszystko co przeżył ów człowiek jest tak nieprawdopodobne, iż człowiek ma ochotę usiąść, i zastanowić się "Co ja bym zrobił gdybym był w takiej sytuacji?", pomijając już fakt niesamowitej siły charakteru oraz naprawdę OGROMNEJ pracy nad sobą.
Podsumowując, nie wciąż nie jestem pewien, czy aby na pewno zrozumiałem wszystkie wątki zawarte w tej książce, lecz wiem jedno. Mógłbym ją czytać raz za razem, wciąż i wciąż przeżywać to w ten sam niezwykły sposób.

Polecam osobiście tę książkę każdemu.

Basia | 2010-07-09

Genialna, poruszająca książka o niesamowitym, silnym człowieku. Dla wszystkich tych, którym wydaje się, że wina rodziców usprawiedliwia. Trudne dzieciństwo nie usprawiedliwia, ale zobowiązuje!

Alicja | 2012-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2012

Wstrząsająca! Bardzo bliska mi książka, ucząca przebaczenia, które przychodzi cholernie trudno. Brakuje mi właściwie słów, ale bardzo, bardzo polecam tę książkę osobom z trudnym dzieciństwem i nie tylko. Oto kilka moich ulubionych cytatów, które mam nadzieję choć po części oddają wartość książki:
,,Czasami przeszłość dogania mnie wtedy, gdy teraźniejszość rani.''
,, Kochać oznacza nie tylko mówić drugiej osobie, ze jest piękna, ale także, że może się z czegoś wydostać. Powiedzieć komuś połamanemu: ,,jesteś wspaniały''.''
''Będę patrzył na innych w taki sposób, jakbym chciał, żeby patrzono na mnie. Z miłością, cierpliwością, litością, a nie oczami wojownika, który chce przeżyć, a nie wzrokiem ostrym jak brzytwa. Nauczę się dawać z serca.''
''Jednak Frederic, chociaż ma tylko szesnaście lat i ''spieprzone życie'', jak uważają niektórzy, zrozumiał to, co najważniejsze: bezinteresowną miłość, wysiłek i hojność. Dla mnie jest to przykład życia.''

kaekaeji | 2015-02-22
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Wydaje mi się, że nie bez powodu nakład tej książki tak szybko się skończył. Mój egzemplarz zawiera oryginalną dedykację od autora i jest dla mnie jedną z najważniejszych rzeczy. W dzisiejszym świecie, cywilizacji śmierci - jak mądrze powiedział Jan Paweł II, prawie każdy z nas zna uczucie nienawiści, do znajomego, do brata, do rodzica, a nawet do obcego człowieka. Zazdrościmy, złożyczymy... Tim przedstawia nam swoją historię, która porusza i nawraca serca wielu tysięcy osób dotkniętych podobnym pogwałceniem swojej osoby przez najbliższych. Teraz ten mężczyzna wiedzie bardzo szczęśliwe życie i jak mówi tytuł - przeciwstawił się nienawiści, która chciała go zniszczyć.

Ayano | 2012-05-13

Bardzo pouczająca książka, zawiera wiele złotych myśli, nad których sensem warto się zastanowić. Uświadamia również jak bardzo jest potrzebne ciepło rodzinne i matczyna miłość, nawet jeśli wkraczamy już w świat dorosły. Wiara jest ukazana stopniowo,ale nie na siłę. Jak najbardziej polecam .

FreePaula | 2013-11-12
Przeczytana: 01 lipca 2013

Autobiografia Guénarda jest wstrząsająca, lecz smutno prawdziwa. Opowiada o narodzinach ogromnej nienawiści, o nieszczęściu i klęsce rodziny, która doprowadziła do całkowitego zniszczenia młodego chłopaka. Wrogość oraz obojętność rodziców sprawiły, że Tim musiał dorosnąć na własną rękę i na własnej skórze dowiedzieć się, jak trudne jest dorosłe życie. To znakomita opowieść, którą czyta się jednym tchem! Serdecznie polecam! :)

JonaszPG | 2013-07-18

Książka powala prawdą.

andrzejcz | 2014-11-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

ŚWIETNA, ŚWIETNA i jeszcze raz ! Niesamowita, wręcz nieprawdopodobna historia a jednak. Gdy ją czytałem byłem pełen oburzenia a jednocześnie podziwu.
Ta książka zmieniła moje spojrzenie na świat.Pokazuje, że nigdy, przenigdy nie możemy się poddać i nawet z największej opresji można cało. Bóg istnieje i nam pomaga, trzeba tylko tego chcieć ...
Polecam z całego serca..

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Maria Konopnicka
    173. rocznica
    urodzin
    Ja lubię słyszeć mądre słowo! Mądre słowo to jest jak ojciec i jak matka człowiekowi. Nu, ja za mądre słowo to bym milę drogi szedł.
  • Mitch Albom
    57. rocznica
    urodzin
    Nigdy nie jest za późno ani za wcześnie. Jest dokładnie wtedy, kiedy trzeba
  • Max Brooks
    43. rocznica
    urodzin
    Tak, to były kłamstwa, ale czasem kłamstwo nie jest złe. To znaczy, kłamstwo samo w sobie nie jest ani złe, ani dobre. Jest jak ogień: może ogrzać, ale może spalić - zależy od sposobu użycia.
  • Jerzy Bralczyk
    68. rocznica
    urodzin
    Bralczyk: Tak jak weekend, wciąż pisany po angielsku. To podobno jest słowo, które najdłużej czeka na spolszczenie. I nie doczeka się. Bo wyraźnie narusza reguły: w polszczyźnie po "ł" nie występuje "-i'. "Łikendu" nie będzie. Markowski: Występuje, występuje. W wyrazie "półinteligent"... pokaż więcej
  • Anja Snellman
    61. rocznica
    urodzin
    Mamo, posłuchaj, czasem oswojone ptaki zaczynają wariować. Obijają się o szyby, strącają pranie ze sznura, wlatują w cierniste krzewy, aż fruwa pierze. Po tych wybuchach nastaje zupełna cisza. W końcu ostatnie piórko spływa spokojnie na ziemię. Słychać, jak trawa rośnie. A potem życie toczy się dale... pokaż więcej
  • Agnieszka Chylińska
    39. rocznica
  • Martin Pollack
    71. rocznica
    urodzin
    Dlaczego to zawsze intelektualiści dają się okpić takim oszustom, podczas gdy umięśnieni półanalfabeci wydają się arcyodporni na problemy nowej epoki?
  • Sean Williams
    48. rocznica
    urodzin
    Ludzi można zastąpić. Sekund nie.
  • Mark Buckingham
    49. rocznica
  • James Blish
    94. rocznica
  • Karlheinz Deschner
    91. rocznica
    urodzin
    Od czasów Konstantyna cechami, po których rozpoznaje się ten Kościół, są obłuda i przemoc; codzienną praktyką tej religii stała się masowa zagłada. Surowo zakazywano zabijania pojedynczych osób, ale uśmiercanie tysięcy ludzi było dziełem miłym Bogu. To nie obłęd, to jest chrześcijaństwo.
  • Nora Szczepańska
    101. rocznica
  • Henrik Ibsen
    109. rocznica
    śmierci
    Odbierając przeciętnemu człowiekowi życiowe kłamstwo, odbiera mu pan równocześnie szczęście.
  • Cyprian Kamil Norwid
    132. rocznica
    śmierci
    Jękły głuche kamienie. Ideał sięgnął bruku.
  • Tony Halik
    17. rocznica
    śmierci
    Jeszcze raz mogłem się przekonać, że jednak kobiety mają zawsze rację. Pozorny kaprys mojej żony uratował życie dwóm ludziom!

Znajdź nas na Facebooku