Morderstwo na polu golfowym

Tłumaczenie: Jan Stanisław Zaus
Cykl: Herkules Poirot (tom 2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Murder on the Links
martles

Inne wydania

Kolejny klasyczny kryminał mistrzyni gatunku. Zabójca w celu zmylenia policji zaplanował zamordowanie samego siebie. Czy detektyw Poirot i tym razem przeprowadzi błyskotliwe śledztwo? Podejrzanych o zbrodnię pojawia się wielu: żona, kochanka, syn… A to i tak nie wszyscy.
Czy rozwiązanie zagadki rzeczywiście jest tak proste, że nawet Poirot zaczyna w nie wątpić?

źródło opisu: Wyd. Dolnośląskie, 2012

źródło okładki: http://najlepszyprezent.pl/

Herkules Poirot otrzymuje list od pana Renaulda z prośbą o przyjazd - obawia się on o swoje życie. Niestety detektyw przyjeżdża za późno, nadawca został już zamordowany. Policja oraz inny detektyw, Giraud, prowadzą śledztwo po swojemu, ignorując Poirota. A dla niezawodnego małego Belga sprawa tego morderstwa jest dziwnie znajoma...

Kolejna niesamowita intryga uknuta przez Agathę Christie! Nigdy nie znudzi mi się jej styl prowadzenia zbrodni i niesamowite metody rozwiązywania zagadek przez Poirota. A tutaj dodatkowo były dwie zbrodnie, mimo, że miała być jedna - to wszystko skomplikowało i dało tyle nowych poszlak, że nie mogłam się oderwać od lektury! Konkurencja dla Poirota w postaci innego niezawodnego detektywa dodawała fajnego smaczku całej opowieści. Parę rzeczy odkryłam podczas czytania, ale przyznaję, że na ostatnich stronach książki autorka strzeliła taką petardę, że po prostu nie mogłam niżej ocenić tej niesamowitej historii! Jestem niezmiernie zachwycona...

Książkowa-Fantazja | 2014-06-17
Przeczytana: 26 stycznia 2014

"Morderstwo na polu golfowym" to drugi w kolejności chronologicznej kryminał, dotyczący sławnej postaci Herkulesa Poirota. Z tego powodu zdecydowałam się właśnie na ten tytuł, aby mieć wyraźny podgląd zarówno na samą postać detektywa, jak i warsztat autorki. Ale przede wszystkim chciałam sprawdzić, czy tym razem uda mi się nadążyć za tokiem rozumowania Herkulesa, czy może trafię na odpowiednią poszlakę, która skieruje mnie ku rozwiązaniu śledztwa. Cóż mogę powiedzieć, Poirot pokonał mnie po raz kolejny...

Agatha Christie to urodzona w 1890 roku, w Torqway, angielska pisarka powieści kryminalnych. W swoim dorobku literackim zanotowała ponad 90 powieści i sztuk teatralnych. Twórczyni słynnych postaci literackich m.in. Belga - Herkulesa Poirota, cz też panny Marple. W świecie kryminałów jest postacią rozpoznawalną na całym świecie. Zmarła w 1976 roku, w Wallinford.

Akcja rozpoczyna się od podróży pociągiem Hastingsa - przyjaciela Herkulesa. Nie byłoby w tym nadzwyczajnego, gdyby nie...

Po tytule "Morderstwo na polu golfowym" spodziewałam się mordercy biegającego za swoją ofiarą z budzącym grozę zakrwawionym kijem, w ostateczności jakiejś pułapki z dołkiem golfowym w roli głównej. Były wilcze doły, może dołki golfowe też bywają groźne. Nawet na okładce mojego egzemplarza mam widok z wnętrza takiego dołka, aż ciarki przechodzą na myśl o uwięzieniu w takim ciasnym, ciemnym, dołkowatym miejscu. I jeszcze piłką w łeb można dostać, makabra!

Na szczęście (chociaż, jakby się tak głębiej zastanowić, mordercze dołki też mogły być ciekawe) związek morderstwa z polem golfowym ogranicza się głównie do miejsca. Denat został zamordowany bardziej klasycznie, starym dobrym sztyletem, zaaplikowanym w plecy.

Poirot w formie, Hastings zaś tym razem romantyczno-uroczy. Zakończenie jak zwykle zaskakujące. W końcu w książkach Christie najczęściej nie mówi się o "zakończeniu" tylko o "zaskoczeniu" ;)
Miło było znów dać się wyprowadzić w pole Herkulesowi.

Dominika | 2017-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2017

Postanowiłam jednak czytać książki z Poirotem według daty wydania, dlatego przyszedł czas na "Morderstwo na polu golfowym". Na początku akcji mamy nawiązanie do Styles, stąd pomyślałam, że dobrze wybieram tomy, oby tak dalej.

Kapitan Hastings spotyka w pociągu piękną nieznajomą, która przy końcu podróży przedstawia się jako Kopciuszek. Okaże się, że ich znajomość jeszcze się nie zakończyła... Poirot otrzymuje list od niejakiego pana Renaulda, który rozpaczliwie prosi go o pomoc. Gdy razem z przyjacielem docierają na miejsce okazuje się, że nadawca już nie żyje. Rozpoczyna się śledztwo... swoje komiczne trzy grosze wtrąca też detektyw Giraud.

Zagadka się komplikuje, ponieważ Poirot przypomina sobie, że były podobne okoliczności innej śmierci, na polu golfowym pojawia się drugi trup, wdowa coś ukrywa i jakoś (za) dużo tu tej miłości. I o co chodzi z tymi sztyletami?

"Morderstwo na polu golfowym" oceniłam trochę słabiej, ponieważ uważam, że motyw miłości był trochę niedopracowany...

Marzena | 2017-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Porządek i Metoda czyli Herkules Poirot.
Postanowiłam sprawdzić kim jest bohater Agathy Christie, więc wzięłam do ręki pierwszy tom w jej zasięgu i wiem już, że wrócę do początku serii.
Koniecznie.
Spodobała mi się pewność siebie detektywa wynikająca z mądrości i doświadczenia, niemająca nic wspólnego z arogancją czy zuchwalstwem. Ale najbardziej, tak zdecydowanie naj naj podbił moje serce czymś, czego współcześni bohaterowie są praktycznie pozbawieni - kulturą, manierami, szacunkiem. Pomijając zbrodnie i związane z nimi zagadki jakie przyszło mu rozwiązać nie uświadczymy tutaj żadnej zbędnej agresji czy brutalnego postępowania, za to radość jaką odczuwa Herkules Poirot z możliwości wytropienia mordercy jest ogromna i udziela się czytelnikowi.
Polecam jako trening szarych komórek, bo żeby nadążyć za Poirotem, trzeba się nieźle nagimnastykować:)

Weronika | 2015-10-27
Przeczytana: 27 października 2015

Postanowiłam poczytać sobie na nowo kryminały Agathy Christie, które czytywałam ponad dwadzieścia pięć lat temu. Powrót po ponad ćwierćwieczu nie był ani trochę rozczarowujący.
Agatha jest niewątpliwie jedyna w swoim rodzaju i moim zdaniem nawet najlepsi z naśladujących jej rodzaj i styl pisania nie są w stanie jej zastąpić. Wymyślony przez nią Poirot jest przesympatyczny, a podążanie za jego rozumowaniem jak zawsze stanowi wyzwanie.
Tym razem przeważająca część powieści rozgrywa się we Francji, gdzie na miejsce zbrodni wraz ze słynnym detektywem przyjeżdża jego wierny przyjaciel Hastings. Jak to zwykle w książkach Agathy, akcja obfituje w nieoczekiwane zwroty, a zanim poznamy prawdziwe wyjaśnienie zostanie nam podsuniętych kilka niewłaściwych. Dodatkowo wątki miłosne, dawne nieprzebaczone winy i niesympatyczny paryski detektyw, który oczywiście przegra finalne starcie z Poirot.
Idealna pozycja na szaro-bure jesienne wieczory!

Kalissa | 2014-05-01
Przeczytana: maj 2014

W tej powieści niezwykle czarujące było zachowanie Hastingsa, no i w końcu znalazł swoją miłość:)

Zagadka kryminalna była bardzo ciekawa i jak zwykle - ostatecznie, nie zgadłam, kto zabił!

Rozbroił mnie też Poirot - był taki wesoły i lekko pokpiwający, ale w gruncie rzeczy, miał bardzo ojcowski stosunek do Hastingsa. I ten jego komentarz: "Hastings, ty masz serce pojemne jak Turek! Powinieneś założyć harem!", albo ostrzeżenie:): "Twarz Madonny nie wyklucza degeneracji szarych komórek":)

Agatha Christie miała duże poczucie humoru i niewątpliwy dystans do opisywanych przez siebie historii. Może dlatego, wszystkie są tak ujmujące!

Paweł | 2015-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2015

Jest to moje pierwsze zetknięcie z Herkulesem Poirotem. To także zetknięcie z pewniejszym kryminałem, gdzie nie ma już detektywów amatorów. Jest zbrodnia, są poszlaki i dużo niewyjaśnionych kwestii, zdarzeń i okoliczności. Christie w bardzo ciekawy sposób przedstawiła fabułę. Na początku pewne jest tylko zdarzenie: morderstwo. Świat intrygi, bohaterów i niesamowitych okoliczności sprawia, że ma się do czynienia z naprawdę dobrą powieścią. Wreszcie zrozumiałem, dlaczego tytułuje się Agatę Christie mianem ,,Mistrzyni kryminałów". Polecam!

Degamisz | 2015-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2015

Różnica pomiędzy drugą książką Christie czyli „Tajemniczy przeciwnik” a trzecią, którą jest „Morderstwo na polu golfowym” jest jak dla mnie ogromna. O ile „Tajemniczy przeciwnik” wydawał mi się chaotyczny, naiwny i chwilami wybrakowany o tyle „Morderstwo…” uważam za bardzo dobry kryminał. Rzecz jasna nie sposób go zestawiać ze współczesnymi kryminałami ale jak na epokę w której powstał to uważam go za bardzo interesujący.

Przede wszystkim uważam, że fabuła jest bardziej spójna, przemyślana, już nie taka chaotyczna. Agatha miała bardzo dobry pomysł na intrygę i na jej zbudowanie poświęciła dużo uwagi zamiast na pośpieszne budowanie napięcia, które co najwyżej wprowadzało zamęt. Poza tym jak zwykle błyszczy postać Herkulesa Poirot, piekielnie inteligentnego detektywa, którego nie sposób nie darzyć sympatią. Nie sposób też nie dostrzec, że autorka dużo bardziej przyłożyła się do skonstruowania ciekawego tła i interesujących postaci. Nawet Hastings nie denerwował mnie już tak bardzo...

lacerta | 2016-10-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 23 października 2016

Agatha Christie jak zwykle na wysokim poziomie. Skomplikowana zagadka morderstwa i potyczka dwóch detektywów. Starałam się myśleć nieszablonowo, korzystać z rad Poirota i rozwiązać zagadkę tej zbrodni. Niestety muszę przyznać, że ponownie nie udało mi się to. Christie tworzy tak wiele wątków, miesza je ze sobą i wprowadza czytelnika na fałszywy trop. Jedno jest tylko pewne, każdy jest podejrzany.
Trochę zdziwił mnie tytuł książki, ponieważ pole golfowe nie odgrywa tutaj znacznej roli i jest bardzo krótko wspomniane.

"Morderstwo na polu golfowym" to kolejny świetny kryminał. Agatha Christie tworzy niesamowicie zawiłe historie i gdy już się myśli, że sprawa jest zakończona, że udało się rozwiązać zagadkę, autorka wyskakuje z taką bombą, że jedyne co można powiedzieć to "o, kurcze".