Broniewski. Miłość, wódka, polityka

Okładka książki Broniewski. Miłość, wódka, polityka
Mariusz Urbanek Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry biografia, autobiografia, pamiętnik
404 str. 6 godz. 44 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
2011-11-05
Data 1. wyd. pol.:
2011-11-05
Liczba stron:
404
Czas czytania
6 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324401840
Tagi:
biografia Władysław Broniewski
Średnia ocen

                7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
326 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
212
85

Na półkach: , , ,

Często z przymrużeniem oka podchodzę do kreowania nowych bohaterów masowego uwielbienia przy skazywaniu na niepamięć bohaterów epok poprzednich. Nie inaczej jest w naszym kraju, gdzie bardzo rzadko albo w ogóle nie szanuje się osób o życiorysie innym od oczekiwań mających patent na rację.

Nie jest tajemnicą, że przecież ten kto nie pamięta o tym, że „Polska jest najważniejsza” i nie daje tego świadectwa w każdym swoim czynie, a najlepiej jeśli nie rozleje w imię tej idei własnej krwi w śmiertelnym boju z odwiecznym wrogiem jest już postacią kontrowersyjną, której losy można dowolnie interpretować, co często wiąże się z osądem, że jest niegodny wszelkiej pamięci.

A co zrobić z człowiekiem, który Polskę umiłował nad życie, złożył dla niej należną daninę krwi i był przy tym doskonałym poetą? Czyżby wreszcie udało się odnaleźć postać bez skazy? Pomnikowego herosa? Nie, nic z tego, gdyż Władysław Broniewski – bo o nim mowa - oprócz bycia patriotą, który dla umiłowanej ojczyzny przelał krew, oprócz bycia wspaniałym poetą, był też ideowym komunistą. A to przecież w obecnych czasach grzech śmiertelny oznaczający skazanie na infamię.

Broniewski to postać niezwykła w polskiej literaturze. Szlachcic, legionista Piłsudskiego, bohater wojny polsko- bolszewickiej, a jednocześnie przez reżim tegoż Piłsudskiego strącony za swoje poglądy do więzienia. Komunista, ale w czasie wojny więzień NKWD, by po zakończeniu zmagań wojennych zostać pieszczochem władz komunistycznych. O Piłsudskim, którego dyktatura zapędziła go do więzienia nigdy nie powiedział złego słowa. O Stalinie, którego polityka czystek skazała go na więzienie na Łubiance, a następnie tułaczy los z Armią Andersa napisał pełen uwielbienia poemat. Czy to źle? Czy jest to powód aby wykreślić z pamięci Polaków być może najzdolniejszego poetę XX wieku w naszym kraju?

Czy znalazłby się w 1949 roku ktokolwiek w tym kraju, kto odmówiłby napisania wiersza o Stalinie? Tego nie uczynił też Broniewski. Ale poważył się na gest dalece ważniejszy. Odmawiając Bierutowi napisania nowych słów do hymnu państwowego wykazał się ułańską odwagą, ale też i poczuciem patriotyzmu. Owszem, pisarz miał komunistyczne poglądy, pozostawał im wierny, ale chciał kłaniać się rewolucji październikowej po polsku, czapką do ziemi. Tymczasem stalinizm wcielany w życie przez polskich namiestników Moskwy pod płaszczykiem uwielbienia tłumów uczynił Broniewskiego człowiekiem jeszcze bardziej samotnym we własnym kraju. Nie tak wyobrażał sobie Władysław Broniewski państwo robotników oraz chłopów.

Biografia poety barwnie opisana przez Mariusza Urbanka to wspaniały życiorys gdzie polityka, kobiety i wódka przenikały się wzajemnie odciskając piętno także i na jego twórczości.

Dramat tego człowieka polegał na tym, że tworzył najpiękniejsze wiersze w epoce, w której żyć mu było trudno czyli w Polsce dwudziestolecia, a kiedy przyszło mu żyć w kraju komunistycznym, o którym marzył i pisał, gdzie zewsząd spotykało go i uwielbienie i spore jak na ówczesna warunki zarobki, to tworzyć musiał „Słowo o Stalinie” i im podobne rzeczy powstałe na zamówienie władz.

Skupiając się jednak na warsztacie poety odnajdziemy w jego wierszach oryginalny rytm, tempo wybijane żołnierskim butem. A kiedy przeczytamy wiersze powstałe po tragicznej śmierci jego córki odnajdziemy człowieka niezwykle wrażliwego, przeżywającego swój dramat w sposób liryczny, piękny.

Wielką szkodą byłoby gdyby twórczość Broniewskiego w imię rewanżyzmu politycznego miała zostać skazana na zapomnienie. Wielką szkodą byłoby gdyby ta lekcja historii jaką stanowi życiorys poety nie mogła odbywać się przy udziale kolejnych pokoleń Polaków. Dlatego należą się ukłony Mariuszowi Urbankowi, że podjął się dzieła spisania jego biografii, bowiem życiorys Broniewskiego to gotowy scenariusz na doskonały film. Nie wiem czy kiedyś się go doczekamy. Na razie niech wystarczy nam literacka opowieść o życiu poety, którą naprawdę warto przeczytać.

Często z przymrużeniem oka podchodzę do kreowania nowych bohaterów masowego uwielbienia przy skazywaniu na niepamięć bohaterów epok poprzednich. Nie inaczej jest w naszym kraju, gdzie bardzo rzadko albo w ogóle nie szanuje się osób o życiorysie innym od oczekiwań mających patent na rację.

Nie jest tajemnicą, że przecież ten kto nie pamięta o tym, że „Polska jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    469
  • Przeczytane
    429
  • Posiadam
    135
  • Biografie
    19
  • Ulubione
    13
  • Chcę w prezencie
    12
  • Teraz czytam
    10
  • E-book
    7
  • 2014
    7
  • 2023
    6

Cytaty

Więcej
Mariusz Urbanek Broniewski. Miłość, wódka, polityka Zobacz więcej
Mariusz Urbanek Broniewski. Miłość, wódka, polityka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także