Montgomerry

Pierwsza kompletna, oparta na materiałach źródłowych biografia Władysława Broniewskiego, ukazująca jego skomplikowane losy, fascynacje i rozczarowania polityczne, nieprzejednaną postawę polskiego patrioty, mimo pozorów uległości wobec władzy i nacisków politycznych. Wiele przytoczonych wierszy ukazuje, jak bardzo twórczość poety osadzona była w świecie osobistych doznań, przeżyć i przemyśleń, a nie była wynikiem koniunkturalnych rozgrywek. Bogaty materiał ilustracyjny.

źródło opisu: http://www.iskry.com.pl/tytul/5294

źródło okładki: http://www.iskry.com.pl/tytul/5294

talia44 | 2017-10-27
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 26 października 2017

Mariusz Urbanek napisał znakomitą i rzetelną biografię o życiu i twórczości Władysława Broniewskiego.Autor przedstawia skomplikowane i tragiczne losy poety na tle wydarzeń w Europie,Azji i na Bliskim Wschodzie w latach 1914-1962.Mówi też o chorobie alkoholowej poety,o tajemniczej śmierci jego ukochanej córki Anki,o skomplikowanych związkach z kobietami,oraz o fascynacjach i rozczarowaniach politycznych.
Do poety została przyklejona łatka pijaka i komunisty i po transformacji ustrojowej nie wydawano jego dzieł.Jednak Broniewski to nie tylko autor wierszy rewolucyjnych,lecz bardzo wrażliwy,liryczny poeta i wielki patriota.

Cieszę się,że Mariusz Urbanek przypomniał mi tego trochę już zapomnianego wspaniałego poetę.Zamierzam też przeczytać wybór wierszy Władysława Broniewskiego wydany również pod redakcją Mariusza Urbanka.
polecam

Renax | 2014-05-17
Przeczytana: 16 maja 2014

Świetna biografia. Jest w niej zarówno wiele faktów z życia, jak i twórczość Broniewskiego. O tej książce mówił Muniek Staszczyk w 'Pokaż mi swoje książki' i miał rację. Warto było przeczytać.
Z opowieści Urbanka wyłonił się obraz trochę romantyka, trochę outsidera, człowieka, którego nie zawsze pochwalilibyśmy, ale który ma swoje ideały: Polska, niepodległość, Piłsudski. Dobry żołnierz, dobry i wierny kumpel. W miłości - trudny. Zdecydowanie, to nie jest Broniewski, o którym uczyli mnie w szkole. Miałam wrażenie, że Broniewski to człowiek, którego próbowano zmieścić w jakiejś formie (upchać w pudełku), jak ciasto, a on ciągle w którejś strony wystawał. (przepraszam za kulinarne porównanie). Od razu polubiłam go. A w dodatku uwielbiał Słowackiego!
Biografia skłoniła mnie do sięgnięcięcia po wiersze. Te liryczne, fraszki - jeśli znajdę, bo są rewelacyjne, godne Fredry - i pamiętnik z czasów wojny z bolszewikami, bo o ile dobrze zrozumiałam, Broniewski szedł przez moją miejscowość....

Monika | 2016-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2016

Wiem. Mickiewicz ma większe szanse, że ktoś zapozna się z jego twórczością (w końcu, biedny Adam, jest w kanonie lektur). Ale Broniewski? "Bagnet na broń" czy "Elegia o śmierci Ludwika Waryńskiego"? A coś takiego na przykład:"Ja nie chcę wiele/ale nie mniej niż wszystko/ciebie i zieleń/i żeby listkom/akacji było wietrznie/i żeby sercu-bezpiecznie/żeby kot się bawił firanką/jak umie(...)". No i co? To też Broniewski.
Chcę przez to napisać, że to był człowiek pełen sprzeczności. Wielki liryk. Jego biografia...gdyby nie to, że żył naprawdę, że są dokumenty...w powieści trudno byłoby uwierzyć w takie koleje losu bohatera.
Biografia Mariusza Urbanka jest znakomita. W pasjonujący sposób autor stara się spleść w jedno te wszystkie migotliwości Broniewskiego. Już sam podtytuł "Miłość, wódka, polityka" wprowadza nas w temat. A później jest jeszcze ciekawiej. Polecam gorąco.
No i Mickiewicza też;-) Choć pewnie Broniewski wolałby, żebym napisała o Słowackim, bo chyba ten poeta był mu...

Ela | 2014-03-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 09 marca 2014

Moja znajomość z Władysławem Broniewskim zaczęła się raczej nietypowo – jedna z pierwszych książek zapamiętanych z dzieciństwa to zbiór jego wierszy „Dla dzieci”. Potem przez wiele lat trudno mi uwierzyć, że autor moich ulubionych wierszyków o pierwiosnku, kasztanach, literkach czy tramwaju jest naczelnym ideologiem polskiego komunizmu. Dodatkowy zamęt wprowadziła lektura przejmujących wierszy napisanych po śmierci córki, Anki.

„Broniewski. Miłość, wódka, polityka” to obszerna biografia poety uzupełniona zdjęciami, licznymi wierszami oraz wywiadem z przybraną córką, Majką. Książka prezentuje nam wielobarwny i chyba rzetelny obraz poety. Jaki jest więc Broniewski na tym portrecie?

Ambitny, leniwy, zagubiony, stale poszukujący, niespokojny duch. Umiał cieszyć się życiem i czerpał z niego pełnymi garściami. Były piłsudczyk, poeta zakazany podczas sanacji, więzień NKWD i twarz rewolucji komunistycznej w Polsce. Pisał wiernopoddańcze wiersze o Stalinie i Bierucie, ale umiał...

lapsus | 2012-07-04
Przeczytana: czerwiec 2012

Niesformatowany

"Mnie ta ziemia od innych droższa"

Czy to biografia profesjonalna, udokumentowana źródłami? Raczej opowieść o poecie. Pełno tutaj anegdot, wypowiedzi o twórcy, a wszystko układa się w historię jednego z najwybitniejszych polskich poetów. Polskich - to trzeba podkreślić, bo obraz Władysława Broniewskiego, jaki wyłania się z książki Mariusza Urbanka, to wizja człowieka posiadającego jedną prawdziwą miłość - Polskę.

"W moim oknie pole i topole,
i ja wiem, że to właśnie - Polska."

Dziś bogoojczyźniany patriotyzm skazuje na banicje wszelkiej maści lewicowych twórców. Niegodni oni stać w panteonie literackich bogów. Dostało się Miłoszowi nawet, dostało się Szymborskiej. Jest to pytanie o prawo do dokonywania wyborów. Czy mamy prawo do głoszenia własnych poglądów? Jak oceniać autora poematu "Słowo o Stalinie"? Czy poeta ma prawo być ślepy? Urbanek w swojej książce - opowieści biograficznej o Broniewskim - pokazuje jak wielowymiarowa to postać, jak trudno wcisnąć postać...

Jeżynka | 2017-04-28
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2017
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

"Broniewski jestem. Polak, katolik, alkoholik." Tak przedstawiał się Władysław Broniewski osobom których "posądzał" o duże poczucie humoru. Z tego stwierdzenia można śmiało usunąć słowo "katolik" bo mimo przyjętych w dzieciństwie sakramentów był niewierzącą natomiast miłość do kraju i słabość do mocnych trunków towarzyszyły mu przez całe życie.

"Broniewski. Miłość , wódka, polityka" to pierwsza książka Mariusza Urbanka po którą sięgnęłam. Wahałam się między biografią Tuwima a Broniewskiego i zdecydowałam się jednak na Broniewskiego bo moja wiedza o tym poecie była niezwykle skromna i stereotypowa.
Dzięki lekturze odkryłam tę postać na nowo i obiecałam sobie bliżej zapoznać się z jego twórczością.
Mariusz Urbanek nakreśli postać poety niezwykle dokładnie i bez narzucania nam swojej oceny. I to mi się w tej książce podoba najbardziej. Autor pozwala mówić Broniewskiemu, jego przyjaciołom, rodzinie i nie wartościuje ani nie polemizuje z zasłyszanymi opiniami. Po prostu słucha....

wabag | 2015-09-08
Przeczytana: 04 września 2015

Często z przymrużeniem oka podchodzę do kreowania nowych bohaterów masowego uwielbienia przy skazywaniu na niepamięć bohaterów epok poprzednich. Nie inaczej jest w naszym kraju, gdzie bardzo rzadko albo w ogóle nie szanuje się osób o życiorysie innym od oczekiwań mających patent na rację.

Nie jest tajemnicą, że przecież ten kto nie pamięta o tym, że „Polska jest najważniejsza” i nie daje tego świadectwa w każdym swoim czynie, a najlepiej jeśli nie rozleje w imię tej idei własnej krwi w śmiertelnym boju z odwiecznym wrogiem jest już postacią kontrowersyjną, której losy można dowolnie interpretować, co często wiąże się z osądem, że jest niegodny wszelkiej pamięci.

A co zrobić z człowiekiem, który Polskę umiłował nad życie, złożył dla niej należną daninę krwi i był przy tym doskonałym poetą? Czyżby wreszcie udało się odnaleźć postać bez skazy? Pomnikowego herosa? Nie, nic z tego, gdyż Władysław Broniewski – bo o nim mowa - oprócz bycia patriotą, który dla umiłowanej ojczyzny...

Arturion | 2017-09-25

Jestem zwolennikiem tej książki, ale... jak na "pierwszą" kompletną biografię poety, brakuje mi daty i miejsca jego urodzenia. Co do drugiego, można się domyślać, że Płock. Co do pierwszego, można policzyć, że około pięciu lat przed śmiercią jego ojca... Wprawdzie w kalendarium to jest, ale sądzę, że i w tekście właściwym takie informacje powinny być.
A sama książka bardzo wartościowa. Odkłamuje kilka spraw i pokazuje poetę jako prawdziwego - choć niewątpliwie lewicowego - patriotę. A także alkoholika, co zresztą nigdy nie było tajemnicą. Ciekawe są też rozdziały poświęcone życiu rodzinnemu, było zaiste niebanalne. Czy powinien być patronem ulic i szkół? Już chyba nikt nie ma wątpliwości. Zaliczał się do tych bardzo nielicznych poetów komunistycznych, którzy na emigracji byli raczej szanowani. Po prostu on komunistą był i przed wojną, a nie załapał się na rozdanie nowych kart historii. Po drugie był nie tylko, a nawet nie przede wszystkim komunistą.
Bywał wielki, pomimo...

Mavia2033 | 2018-03-14
Przeczytana: 14 marca 2018

To bardzo solidna biografia. Pokazuje poetę z różnych stron. Nie ocenia, nie potępia, nie tłumaczy.Autor raczej daje liczne przykłady, czyli cytuje fragmenty utworów.Przekazuje wspomnienia innych, współczesnych z różnych lat.
Bo też Broniewski nie był jednowymiarowym człowiekiem. Swoja poezją służył niejednej władzy, ale nie był wobec żadnej bezkrytyczny. Stąd jego kłopoty. To on odmówił Bierutowi napisania nowego hymnu Polski z komentarzem takim, że długo mu to pamiętano.
Był tez poeta lirycznym. I te wiersze są nadal piękne.No, i pił. zaczął w legionach i pil do końca życia. Ale jak! Mariusz Urbanek pisze o tym otwarcie i na swój sposób - smacznie, bez sensacji.
Dla mnie ta biografia to fascynująca opowieść o człowieku, który zagubił się w szybko zmieniających się czasach, sytuacjach. O człowieku, który wierzył w siłę słowa i siebie, jako poety, może wieszcza nawet... A to różnie z tym bywa. Na co dzień podobno był ciepły, serdeczny. Jeśli był akurat trzeźwy. Na wojnie młody...

almos | 2014-02-04
Przeczytana: 04 września 2013

Wprawdzie nie historyczna, ale dziennikarska, niemniej bardzo dobra biografia poety kompletnie dziś zapomnianego, któremu przypięto łatkę komunisty. Mam nadzieję że ta rzecz przywróci go z powrotem szerokiej rzeszy czytelniczej. A życiorys miał niezwykły, nadający się na serial sensacyjny, dom szlachecki w Płocku, obrona ojczyzny w wojnie polsko-bolszewickiej, dosłużył się Virituti Militari, a to wtedy naprawdę było coś.
A potem uderzające, że zawsze był z władzą na bakier, taki kanciasty typ. Przed wojną komunizowanie, parę razy siedział: „Siedzę z Janem w trzynastej celi...”. W czasie wojny aresztowany przez Sowietów we Lwowie w 1940r. trochę się u nich przesiedział, a, a potem wyszedł z Sowietów z Armią Andersa i pisał wiersze dla żołnierzy, cenzurowany na potęgę przez Anglików, bo był zbyt antysowiecki, uderzał w sojusznika wojennego. Po wojnie już gorzej, po stracie ukochanej córki to już alkoholowe dno, i zaprzedanie się komunistom, ale wciąż wierzgał, więc go zamknięto na...