Moje szczęśliwe wyspy

Magdalena Zawadzka Wydawnictwo: Marginesy biografia, autobiografia, pamiętnik
Marginesy
2017-04-11
2017-04-11

Od dłuższego czasu uwielbiam sięgać po biografie osób, które cenię, lubię, które dokonały czegoś ważnego. Pani Zawadzka jest jedną z takich osób. Jej świętej pamięci mąż, nieodżałowany Gustaw Holoubek również. W książce pani Magda opisuje swoje miejsca na ziemi, czy też jak je sama nazywa "swoje wyspy szczęśliwe". Aktorka uwielbia podróże i barwnie, z niezwykłą wrażliwością na przyrodę i zwykłych ludzi, opisuje odwiedzane miejsca. Trochę może czasami podaje zbyt wiele szczegółów historycznych, które możnaby znaleźć w odpowiednich źródłach, a które można byłoby poświęcić na "więcej pani Magdy", ale to tylko taki mały mankament i może tylko mnie się tak wydaje. ;)

1964

Niespodziewanie, "na gapę" odbyłam niezwykłą podróż na Szczęśliwe Wyspy Pani Magdaleny Zawadzkiej. Podróż sentymentalną, w doborowym towarzystwie. Ubogacającą pod wieloma względami.
Autorka z charakterystyczną dla Niej klasą buduje klimat, opowiada o ludziach, miejscach, budząc głód poznawania, odkrywania, spotkań, by za jakiś czas wspominać w podobnym tonie.

Jedna z najbardziej znanych polskich aktorek, opowiada o swoim życiu. Poprzez opowieść o podróżach na tytułowe Wyspy Szczesliwe, opowiada o swoim dzieciństwie, życiu, rodzinie. Czyta się naprawdę z ogromnym zainteresowaniem. Autorka w sposób ciekawy ale i humorystyczny przekazuje nam swoje spostrzeżenia dotyczące miejsc które odwiedziła w swoich licznych podróżach. Polecam

Pani Magdalena Zawadzka to pełna ciepła, gracji aktorka oraz autorka książki pt. ''Moje szczęśliwe wyspy'' opowiada w niej o swoich prywatnych podróżach, które po części zmieniły jej nastawienie do życia.

Na wstępie chciałam zaznaczyć, że Pani Magdalenie nie są obce wiersze, gdyż jeden z nich zamieściła na samym początku dotyczący tematyki wysp autorstwa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, '' Prośba o wyspy szczęśliwe''. Nawiązuje w niej do książki, która dotyczy zwłaszcza rozdziału I - ''Wyspy jak sen''. Książka składa się z 32 rozdziałów opisujących podróże oraz życie prywatne aktorki.

Moją szczególną uwagę zwróciłam na wspomnienia autorki związanych z jej dzieciństwem, miłością do rodziców, dziadków, męża śp. Gustawa, syna Jana, o których pisze i wypowiada się ciepło, miło i serdecznie.

Podróże stanowią dla niej odpoczynek, przy którym odnajduje swoją nową wyspę pełną tajemnic związanych ze smakiem, dźwiękiem, poznawaniem kultury oraz ludźmi lubiącymi porozmawiać na każdy temat.

Prywatne zdjęcia z podróży, rodzinne, afisze teatralne przybliżą Czytelnikowi osobowość aktorki, która potrafi doceniać wszystko to, co osiągnęła w swoim życiu zawodowym i prywatnym.

Wiele informacji poznamy, na temat Pani Magdaleny co lubi, a co jest jej obce.

Ważne są dla niej role filmowe, teatralne, serialowe. Docenia pracę u boku męża, z którym miała okazję pracować i być jego towarzyszką życia.

Tekst napisany przez Panią Magdalenę Zawadzką czyta się szybko, gdyż zastosowała w nim język prosty.

Nie zabraknie w książce opisów ciekawych anegdot, które wywołają uśmiech na twarzach wielu z nas.

Każdy z Czytelników odnajdzie swoją małą wysepkę szczęścia.

Z Panią Magdaleną Zawadzką chętnie się wybrałabym w podróż, aby na nowo wraz z nią poznać i odkryć wyspy szczęśliwe.

Wydawnictwu Marginesy składam serdeczne podziękowania za podarowanie mi egzemplarza książki.

Polecam przeczytać tę książkę.

Szczęśliwe wyspy Magdaleny Zawadzkiej, to wyspy wspomnień, do których aktorka chętnie wraca. Wspomnień z podróży, z młodości, czy ze spotkań z gwiazdami światowego kina. Jak pisze Zawadzka, wspomnienia są mostem przerzuconym do przeszłości, co najpiękniej wyraża wers Konstantego Indefonsa Gałczyńskiego – motto jej książki:
A ty mnie na wyspy szczęśliwe zawieź
Wiatrem łagodnym włosy jak kwiaty rozwiej, zacałuj.

Książka zaczyna się tekstem „Podwórko”, w którym Zawadzka wspomina czasy dzieciństwa swojego oraz swojego syna. Pisze o tętniącym życiem podwórku, międzyludzkiej solidarności, pomocy sąsiedzkiej, poczuciu bezpieczeństwa, czy życiu toczącym się wokół trzepaka. Z kolejnych tekstów dowiadujemy się więcej o jej życiu w Szczecinie, podejściu do mody, zawsze eleganckich rodzicach, czy zamiłowaniu Gustawa Holubka do sportu. Pisząc o podróżach aktorka przywołuje swoje wspomnienia m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Szkocji, Hiszpanii, Islandii i Grecji. W książce nie zabrakło także akcentów filmowych. Zawadzka wspomina współpracę oraz prywatne spotkania z ludźmi kina. Przywołuje sytuacje z planu. Wspomnieniom towarzyszy bogaty materiał fotograficzny. Są to zarówno profesjonalne zdjęcia ze sceny i innych oficjalnych wydarzeń, jak i z domowego archiwum – z dzieciństwa, z podróży, bez makijażu i na luzie.
W niemal każdym fragmencie książki widać, że Zawadzka jest optymistką. Lubi wracać do miłych wspomnieć i szczęśliwych lat. Te różowe okulary sprawiają jednak, że książka jest właściwie nijaka. Odbieram obrazki rysowane piórem aktorki, ale nie bardzo wiem, co mam z nimi zrobić. Mało w nich informacji poruszających, dających do myślenia, intrygujących, nowych, czy w ogóle coś wnoszących. Myślę, że jest to pozycja wyłącznie dla wielbicieli Magdaleny Zawadzkiej. Dla pozostałych, z dużym prawdopodobieństwem, będzie po prostu nudna.

Więcej recenzji na blogu Projekt: książki https://projektksiazki.blogspot.com/

A ty mnie na wyspy szczęśliwe zawieź
Wiatrem...

• #WyzwanieLC2018
  • Refleksje obcych
  • 2017 rok
  • Mam w zbiorach

Dodaj cytat z książki Moje szczęśliwe wyspy