Puls

Tłumaczenie: Jan Kabat
Seria: Mistrzowie Prozy
Wydawnictwo: Świat Książki
Ag2S

Czternaście opowiadań mistrza prozy brytyjskiej, Juliana Barnesa, to czternaście głębokich, filozoficznych obrazów zagadkowego zjawiska, jakim po prostu jest życie. Od zainspirowanego losami Garibaldiego eseju o miłości od pierwszego wejrzenia, aż po scenki z życia małżeńskiego ukazujące bogactwo, a zarazem wielką banalność związku dwojga ludzi. Wszystkie te opowiadania łączy wspólna nić, jaką są ulubione motywy Barnesa: nietrwałość pamięci, ból umierania, niemożność poznania drugiego człowieka i ucieczka przed prozą życia.

źródło opisu: http://www.swiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/

Oficjalna recenzja
jusola książek: 3542

A życie pulsuje...

„Puls” – opowiadania Juliana Barnesa, współczesnego angielskiego powieściopisarza i eseisty, nagrodzonego w 2011 roku prestiżową brytyjską Nagrodą Bookera, wydało w serii „Mistrzowie prozy” Wydawnictwo Świat Książki. Elegancki to zbiorek (jak i cała seria), a także wartościowy literacko.
Zbiór dzieli się na dwie części – w pierwszej znalazły się opowiadania współczesne, w drugiej – opowiadania odwołujące się przede wszystkim do przeszłości.

Te współczesne rejestrują różnorodne zdarzenia – spotkanie towarzyskie u Phila i Joanny (w kilku odsłonach), historię pokiereszowanego uczuciowo Vernona, który w miasteczku na wschodnim wybrzeżu, takim, do którego przeniósł się, „żeby nie zaznawać w życiu jakiejkolwiek pogody”, nawiązuje niespodziewanie dla siebie samego romans z zagadkową Andreą, także jedną z wielu, a może właśnie szczególną rozmowę dwu starych przyjaciółek, Jane i Alice, wracających pociągiem ze spotkania wydawniczego. Znajdziemy też historię ogrodu przydomowego małżeństwa: Kena i Marthy, piesze wędrówki Geoffa po rozstaniu z Cath i opowieść o budowaniu nowego związku, powrót wdowca na wyspę pełną wspomnień po zmarłej żonie.

Historie – można powiedzieć – dość banalne. Nie brzmią oszałamiająco, nie ma tu szaleństw rozbuchanej wyobraźni. Są surowe klimaty, zarówno w sensie przyrodniczym, jak i międzyludzkim. Trochę w nich przyjaźni, trochę miłości, pożądania, seksu, samotności, trudnego bycia we dwoje, frustracji, nieporozumień, zazdrości, złości, trochę śmiechu, żartu, błędów, międzyludzkiej gry. Ot, normalne ludzkie życie. Jednak albo przeczyta się je jednym tchem, by za chwilę ponownie już wolniej, z namysłem powrócić do kolejnych opowiadań (to moja wersja), albo czyta od razu, powoli, pozostając na dłużej przy każdym opowiadaniu. Są bardzo gęste, nośne, przekonujące niesamowicie. A przy tym do bólu zwyczajne, bo o nas, o tym, kim jesteśmy, z czym się borykamy, czego nam brak, z czym sobie radzimy, gdzie popełniamy błędy, co tracimy. Co odzyskać możemy, a czego już nie.

Dużą zaletą tych opowiadań jest sposób prowadzenia narracji. Narrator jest obserwatorem, który nie pozwala sobie na żadne komentarze, relacjonuje jedynie zdarzenia z perspektywy głównego bohatera. Przedstawiony świat jest taki, jak go widzi bohater lub bohaterowie, dominuje jednak punkt widzenia głównej osoby. Szczególnie mistrzowskie- moim zdaniem - są opowiadania pt. „U Phila &Joanny” (4 akty), które operują przede wszystkim dialogiem, czytelnik siedzi przy stole z bohaterami i tylko kręci głową, przyglądając się poszczególnym uczestnikom spotkania, przerzucającym się tematami, uszczypliwościami, dowcipami, komentarzami na tematy polityczne, społeczne, obyczajowe. Świetne!

Część druga to zestaw 5 opowiadań z tytułowym. Z tych historycznych, mamy historię głuchego malarza Wardswotha, który boryka się z obrazem na zamówienie i trudnym klientem, młodego XVIII-wiecznego lekarza, który stanie wobec próby wyleczenia ze ślepoty młodej pianistki, a wszyscy inni wobec konieczności sprostania temu zdarzeniu, epizod z dziejów Garibaldiego i jego relacji z kobietami. Cechą opowiadań w tej części jest pojawienie się „ja”, narratora w pierwszej osobie, który opowiada w pozostałych historie bardzo osobiste, przywołujące sprawy i zdarzenia rodzinne. W tych opowiadaniach jest ból umierania i bycia przy umierającym, jest i miłość. Są emocje i jest analiza.

Wskazanie tematów opowiadań nie wyczerpuje bogactwa refleksji, bo czytając je, zamyślimy się nieraz nad tym, o czym w recenzji ani słowa. Polecam wszystkim miłośnikom krótkich form literackich, wielbicielom prozy realistycznej, ale i tym, którzy lubią podumać nad historią.

Justyna Radomińska

Emsi | 2014-12-27
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 grudnia 2014

Charakterystyczna narracja, która najbardziej rzucała się w oczy w pierwszym opowiadaniu - sucha, surowa, beznamiętna, pozbawiona nacechowania uczuciowego, bez ikry - to zdaje się być minusem. Nie sposób wczuć się w losy bohaterów, gdy oni sami wydają się przechodzić obok swoich emocji bez przeżywania ich. W moim subiektywnym odczuciu uważam, że komentarze narratora są bardzo przydatne, jeśli wśród przyszłych czytelników znajdą się osoby o podobnym guście do mojego, to zapewne się ze mną zgodzą, że czegoś tu brakuje.

Wydawać by się mogło, że gdyby historie zostały okraszone nutką uczuciową, mniej zdystansowaną, to opowiadania wypadłyby lepiej. Nie znam innych utworów J. Barnesa, być może jest to już jego literacka maniera i nie warto się nad tym dłużej rozwodzić.

Seria "U Phila i Joanny" pojawia się jak gdyby dla rozluźnienia atmosfery, przeplata trudniejsze opowieści swoją "niewymuszonością". Opowiadania te oparte są na dialogu - żywym, barwnym, są dynamiczną wymianą poglądów...

Izabela | 2012-09-26

Nie jestem wielką fanką zbiorów opowiadań, ale ten tutaj to perełka. Julian Barnes przedstawia zwykłych ludzi, w codziennych sytuacjach. Słowami opisuje puls życia, obecny w każdym z nas. Mamy tutaj "maniakalnego" wielbiciela górskich wycieczek, które stają się ważniejsze od życiowej partnerki. Mamy dwie przyjaciółki pisarki, ale czy naprawdę się lubiące czy tylko udające? Jest także tajemnicza pływaczka, głuchy malarz, niezrozumiany przez ludzi swoich czasów lekarz i wiele innych. Bo "Puls" to zbiór w zbiorze. Opowiadania dotyczą naszych, szalonych czasów ale także tych dalszych. Jedyne co się nie zmieniło, to ludzie. Piękna książka. Autor bardzo lirycznie i niezwykle trafnie opisał teraźniejszość i przeszłość i pięknie pokazał że czas niczym wąż Uroboros zjada własny ogon.

artdeco92 | 2012-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2012

Czytając recenzje tej książki nie mogę się oprzeć wrażeniu, że ja i ich autorzy przeczytaliśmy zupełnie coś innego. "Puls" jest zaprzeczeniem zmysłowości literatury. Krótkie, prosto skonstruowane opowiadania, raczej nudnawe, choć potrafią na krótko wciągnąć, stanowią zbiór pozornie różnorodnych i głębokich obrazków z życia kilku osób. Są jednakże tak suche, że prawie słychać obsypywanie się okruchów. Nie wiem też co pośród nich robi historyczna opowieść o wędrownym malarzu, nie wiem co mają wnieść przerywniki w postaci rozmów u Phila i Joanny. Bo nie dojrzałam w nich zapowiadanych w recenzjach skomplikowanych refleksji. Mam wrażenie, że wyrosłam z tego typu literatury, bo kiedyś ten tomik podobałby mi się chyba bardziej. Teraz też nie powiem, że był startą czasu, ale na pewno nie stanowił w moim przypadku inspirującej lektury, która "sprawia, że emocje długo będą pulsować"

Justinek | 2017-01-18
Przeczytana: 2016 rok

Znakomity zbiór opowiadań (ach, jak ja lubię opowiadania! jak dobrze, że ktokolwiek je jeszcze wydaje!).
Spokojna proza, a pod powierzchnią aż wrze. Cenię taką prozę.
Bardzo zapadł mi w pamięć pierwszy tekst - "Wschodni wiatr".

Wusiek | 2014-06-30
Przeczytana: 10 maja 2014

Książka jest okey, opowiadania niczego sobie, ale szału też nie ma. Oczywiście rozumiejąc przesłanie każdego z opowiadań, mogę stwierdzić, że to dobra książka

Smiejka | 2013-06-30
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 30 czerwca 2013

Julian Barnes po raz kolejny pokazał mi swój cudowny, wrażliwy świat.

PoProstuAnia | 2014-09-10
Przeczytana: 09 września 2014

Niektóre opowiadania wyjątkowo frapujące i przejmujące, inne zabawne w typowo brytyjski sposób. Warto, szczególnie dla miłośników opowiadań.

Joanka | 2013-09-22

Wyśmienite, bardzo wysmakowane opowiadania z odrobiną ironii, która sprawia, że trudne tematy stają się bardziej do przyjęcia. Eleganckie.

bezliku | 2014-01-29

Bardzo nierówny zbiór opowiadań, ale dla tych kilku perełek warto po niego sięgnąć.

Anna | 2013-11-21

Książkę czytało mi się dobrze jednak nie jest to typ, który przypadł mi do gustu. Składa się na nią kilkanaście opowiadań bez jasno przedstawionego zakończenia. Opowiadania te skłaniają do przemyśleń. Fajne jest to, że niektóre sytuacje można odnieść do własnych przeżyć.