Puls

- Data wydania:
- 2011-10-12
- Data 1. wyd. pol.:
- 2011-10-12
- Data 1. wydania:
- 2011-01-01
- Liczba stron:
- 272
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788377990308
- Tłumacz:
- Jan Kabat
- Wydawnictwo:
- Świat Książki
- Tagi:
- opowiadania życie proza brytyjska
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 2011-10-12
- Liczba stron:
- 272
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788377990308
- Tłumacz:
- Jan Kabat
- Seria:
- Mistrzowie Prozy
- Tagi:
- opowiadania życie proza brytyjska
Czternaście opowiadań mistrza prozy brytyjskiej, Juliana Barnesa, to czternaście głębokich, filozoficznych obrazów zagadkowego zjawiska, jakim po prostu jest życie. Od zainspirowanego losami Garibaldiego eseju o miłości od pierwszego wejrzenia, aż po scenki z życia małżeńskiego ukazujące bogactwo, a zarazem wielką banalność związku dwojga ludzi. Wszystkie te opowiadania łączy wspólna nić, jaką są ulubione motywy Barnesa: nietrwałość pamięci, ból umierania, niemożność poznania drugiego człowieka i ucieczka przed prozą życia.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
A życie pulsuje...
„Puls” – opowiadania Juliana Barnesa, współczesnego angielskiego powieściopisarza i eseisty, nagrodzonego w 2011 roku prestiżową brytyjską Nagrodą Bookera, wydało w serii „Mistrzowie prozy” Wydawnictwo Świat Książki. Elegancki to zbiorek (jak i cała seria), a także wartościowy literacko.
Zbiór dzieli się na dwie części – w pierwszej znalazły się opowiadania współczesne, w drugiej – opowiadania odwołujące się przede wszystkim do przeszłości.
Te współczesne rejestrują różnorodne zdarzenia – spotkanie towarzyskie u Phila i Joanny (w kilku odsłonach), historię pokiereszowanego uczuciowo Vernona, który w miasteczku na wschodnim wybrzeżu, takim, do którego przeniósł się, „żeby nie zaznawać w życiu jakiejkolwiek pogody”, nawiązuje niespodziewanie dla siebie samego romans z zagadkową Andreą, także jedną z wielu, a może właśnie szczególną rozmowę dwu starych przyjaciółek, Jane i Alice, wracających pociągiem ze spotkania wydawniczego. Znajdziemy też historię ogrodu przydomowego małżeństwa: Kena i Marthy, piesze wędrówki Geoffa po rozstaniu z Cath i opowieść o budowaniu nowego związku, powrót wdowca na wyspę pełną wspomnień po zmarłej żonie.
Historie – można powiedzieć – dość banalne. Nie brzmią oszałamiająco, nie ma tu szaleństw rozbuchanej wyobraźni. Są surowe klimaty, zarówno w sensie przyrodniczym, jak i międzyludzkim. Trochę w nich przyjaźni, trochę miłości, pożądania, seksu, samotności, trudnego bycia we dwoje, frustracji, nieporozumień, zazdrości, złości, trochę śmiechu, żartu, błędów, międzyludzkiej gry. Ot, normalne ludzkie życie. Jednak albo przeczyta się je jednym tchem, by za chwilę ponownie już wolniej, z namysłem powrócić do kolejnych opowiadań (to moja wersja), albo czyta od razu, powoli, pozostając na dłużej przy każdym opowiadaniu. Są bardzo gęste, nośne, przekonujące niesamowicie. A przy tym do bólu zwyczajne, bo o nas, o tym, kim jesteśmy, z czym się borykamy, czego nam brak, z czym sobie radzimy, gdzie popełniamy błędy, co tracimy. Co odzyskać możemy, a czego już nie.
Dużą zaletą tych opowiadań jest sposób prowadzenia narracji. Narrator jest obserwatorem, który nie pozwala sobie na żadne komentarze, relacjonuje jedynie zdarzenia z perspektywy głównego bohatera. Przedstawiony świat jest taki, jak go widzi bohater lub bohaterowie, dominuje jednak punkt widzenia głównej osoby. Szczególnie mistrzowskie- moim zdaniem - są opowiadania pt. „U Phila &Joanny” (4 akty), które operują przede wszystkim dialogiem, czytelnik siedzi przy stole z bohaterami i tylko kręci głową, przyglądając się poszczególnym uczestnikom spotkania, przerzucającym się tematami, uszczypliwościami, dowcipami, komentarzami na tematy polityczne, społeczne, obyczajowe. Świetne!
Część druga to zestaw 5 opowiadań z tytułowym. Z tych historycznych, mamy historię głuchego malarza Wardswotha, który boryka się z obrazem na zamówienie i trudnym klientem, młodego XVIII-wiecznego lekarza, który stanie wobec próby wyleczenia ze ślepoty młodej pianistki, a wszyscy inni wobec konieczności sprostania temu zdarzeniu, epizod z dziejów Garibaldiego i jego relacji z kobietami. Cechą opowiadań w tej części jest pojawienie się „ja”, narratora w pierwszej osobie, który opowiada w pozostałych historie bardzo osobiste, przywołujące sprawy i zdarzenia rodzinne. W tych opowiadaniach jest ból umierania i bycia przy umierającym, jest i miłość. Są emocje i jest analiza.
Wskazanie tematów opowiadań nie wyczerpuje bogactwa refleksji, bo czytając je, zamyślimy się nieraz nad tym, o czym w recenzji ani słowa. Polecam wszystkim miłośnikom krótkich form literackich, wielbicielom prozy realistycznej, ale i tym, którzy lubią podumać nad historią.
Justyna Radomińska
Popieram [ 6 ]
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Polubił ją przede wszystkim za to jaka nie była
(...) brała życie lekko dopóki nie zaczęło się sypać, a wtedy sięgała do poważnych rozwiązań (...). Lepiej brać życie poważnie i uciekać się...
Rozwiń(...) ktoś spytał czy istnieje rak serca. Oczywiście, że tak. Nazywa się miłość.
Opinie [12]
Gratka dla czytelników, którzy wolą krótsze formy prozatorskie,i chcieliby sprawdzić, czy autor sprawdza się także w konwencji opowiadań. kilka z niniejszych opowiadań traktuje o blaskach i cieniach życia małżeńskiego, zwłaszcza w stadłach z wieloletnim stażem.
więcejPragmatyczne traktowanie miłości we "wschodnim wietrze", kilka odsłon z życia tych samych bohaterów- U Phila i...
Znakomity zbiór opowiadań (ach, jak ja lubię opowiadania! jak dobrze, że ktokolwiek je jeszcze wydaje!).
Pokaż mimo toSpokojna proza, a pod powierzchnią aż wrze. Cenię taką prozę.
Bardzo zapadł mi w pamięć pierwszy tekst - "Wschodni wiatr".
160/2013
Pokaż mimo toCharakterystyczna narracja, która najbardziej rzucała się w oczy w pierwszym opowiadaniu - sucha, surowa, beznamiętna, pozbawiona nacechowania uczuciowego, bez ikry - to zdaje się być minusem. Nie sposób wczuć się w losy bohaterów, gdy oni sami wydają się przechodzić obok swoich emocji bez przeżywania ich. W moim subiektywnym odczuciu uważam, że komentarze narratora są...
więcejNiektóre opowiadania wyjątkowo frapujące i przejmujące, inne zabawne w typowo brytyjski sposób. Warto, szczególnie dla miłośników opowiadań.
Pokaż mimo toKsiążka jest okey, opowiadania niczego sobie, ale szału też nie ma. Oczywiście rozumiejąc przesłanie każdego z opowiadań, mogę stwierdzić, że to dobra książka
Pokaż mimo toBardzo nierówny zbiór opowiadań, ale dla tych kilku perełek warto po niego sięgnąć.
Pokaż mimo toKsiążkę czytało mi się dobrze jednak nie jest to typ, który przypadł mi do gustu. Składa się na nią kilkanaście opowiadań bez jasno przedstawionego zakończenia. Opowiadania te skłaniają do przemyśleń. Fajne jest to, że niektóre sytuacje można odnieść do własnych przeżyć.
Pokaż mimo toWyśmienite, bardzo wysmakowane opowiadania z odrobiną ironii, która sprawia, że trudne tematy stają się bardziej do przyjęcia. Eleganckie.
Pokaż mimo toJulian Barnes po raz kolejny pokazał mi swój cudowny, wrażliwy świat.
Pokaż mimo to