Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Stąd do Tartaru

Tłumaczenie: Agnieszka Mazuś
Seria: Galeria
Wydawnictwo: Muza
Corazón del tártaro
8373193197

Zarza, skromna redaktorka w wydawnictwie historycznym. Żyje spokojnie. Czy naprawdę nie spodziewała się tamtego telefonu? Co zrobi, kiedy o świcie męski głos w słuchawce oznajmi: Odnalazłem cię. Zarza ubiera się pospiesznie i ucieka ze swego mieszkania. Cały czas czuje na plecach oddech prześladowcy. Ktoś lub coś nie daje jej spokoju, budzi uśpione wspomnienia, choć sądziła, że przeszłość odeszła w niepamięć. Dwadzieścia cztery godziny ucieczki bez tchu. Szlak wiedzie przez wiele piekieł: zapadłe miejskie osiedla, półświatek, nędzę i podłość, traumatyczne związki uczuciowe, jakie od dzieciństwa łączą ją z ojcem i bratem... Wszystko to powraca z niszczycielską, nieodpartą siłą, niepokojąco podobne do opracowywanych przez nią mrocznych, średniowiecznych legend.

źródło opisu: •

Mamerkus | 2018-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2018

Powieść wywołuje ambiwalentne odczucia, z jednej strony można docenić wnikliwość obserwacji charakterologicznych i głębię poszczególnych postaci (ale nie wszystkich), stopniowe odsłanianie przed czytelnikiem coraz głębszych aspektów historii i osobowości bohaterów (Zarza, Urbano) czy też to, że historia zwyczajnie wciąga, z drugiej strony razi manieryzm nachalnej symboliki ("Rycerz róży i te alternatywne zakończenia), nieudana próba odwzorowania klasycznej greckiej tragedii (zasada trzech jedności), skutkująca m.in. kiepską fabułą, polegającą na bezzasadnym miotaniu się głównej bohaterki w ciągu jednej doby po różnych miejscach, tylko po to, by móc skonfrontować jej teraźniejsze ja z poprzednim patologicznym życiem. Razi już samo zawiązanie całej tej żenującej akcji, poprzez wątek miłosny jak z tureckiego "Klanu", a skończywszy na zakończeniu typu "nikt nie spodziewał się hiszpańskiej inkwizycji". I nie wiem, ale mam wrażenie, że wbrew intencjom autorki bohaterka nie ulega pod...

pidzamowa | 2013-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2013

Książka kupiona w przypadkowym antykwariacie za grosze okazała się warta więcej niż jej cena. Miała zabić czas oczekiwania na pociąg, a wciągnęła bez reszty. Pokazuje, że świat nie jest tylko czarny lub biały, że na oczywiste "zło" można spojrzeć z innej perspektywy. Językowo ani nie zachwyca, ani nie przeszkadza.

nikula | 2012-10-18
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 17 października 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Losy patologicznej rodziny i bohaterki z niej pochodzącej uwikłanej w narkotyki, alkohol, płatny seks i napad na bank... poprzez mistrzowsko poprowadzoną narrację w pierwszej osobie Zarza wydaje nam się ludzka, skrzywdzona chociaż sama często zadawała innym ból. Zupełnie odmienne spojrzenie na tę tematykę. Dla mnie wciągająca -pochłonęłam w jeden wieczór.

Reina Malvada | 2018-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2018