Janusowy kamień

Tłumaczenie: Dorota Dziewońska
Cykl: Ruth Galloway (tom 2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Janus Stone
Ag2S

Sympatyczna pani archeolog i policjant z charakterem na tropie kolejnej kryminalnej zagadki! Ekspertka od archeologii sądowej – Ruth Galloway zostaje wezwana, gdy podczas wyburzania starego domu w Norwich zostaje znaleziony dziecięcy szkielet bez czaszki. Czy ktoś postanowił wykorzystać prace budowlane i sprytnie pozbyć się kości, czy też było to jakieś rytualne zabójstwo? Inspektor policji...

Ekspertka od archeologii sądowej – Ruth Galloway zostaje wezwana, gdy podczas wyburzania starego domu w Norwich zostaje znaleziony dziecięcy szkielet bez czaszki. Czy ktoś postanowił wykorzystać prace budowlane i sprytnie pozbyć się kości, czy też było to jakieś rytualne zabójstwo? Inspektor policji Hary Nelson dowiaduje się od starego katolickiego księdza, że wyburzony dom był kiedyś domem dziecka i 40 lat temu zdarzyło się tajemnicze zaginiecie rodzeństwa. Dzieci nigdy nie zostały odnalezione. Jednak badanie wskazuje że kości są dużo starsze -pochodzą z czasów, kiedy dom był w prywatnych rękach. Ruth musi poszukać dużo głębiej rozwiązania tej zagadki- z pomocą przyjdzie jej rzymski bóg Janus! Jednak wraz z upływem czasu staje się coraz bardzie oczywiste, że ktoś usilnie stara się wprowadzić ją w błąd i przy okazji nieźle nastraszyć.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID=2296

Beata | 2015-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2015

Ponownie zostałam oczarowana klimatem, jaki tworzy autorka. Polecam wielbicielom kryminałów.

Kruczoczarnyblond | 2017-03-27
Na półkach: Przeczytane, Wcześniej

Klimat, ta pani umie stworzyć. Zimno, mokro, mroczno. A do tego zagadkowo - bardzo dobry kryminał, chociaż pierwsza część chyba bardziej mi się podobała. Nic tylko czekać, co dalej sie wydarzy!

kasandra_85 | 2011-11-15
Przeczytana: listopad 2011

Besia | 2018-07-18
Na półkach: 2018, Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 06 lipca 2018

z ogromna nadzieją, po pierwszym tomie "Szlak kości", sięgnęłam po tę książkę. Niestety... Jedyne co sprawiło, ze dotrwałam do końca to sympatia dla wykreowanej bohaterki. Poza tym książka zawiera zbyt wiele powtórzeń do tomu pierwszego, naiwny sposób przedstawienia bohaterów, przewidywalna akcję i naiwność sentymentalną.
Nie polecam.

sweeciak | 2013-09-23
Przeczytana: 08 kwietnia 2013

"Janusowy kamień" jest dla mnie ciekawą pozycją, którą czyta się szybko, i która, co najważniejsze wciąga. Nie mamy ochoty jej odłożyć tylko ze strony na stronę oczekujemy co jeszcze się wydarzy i kto za tym wszystkim stoi. Nie jest to oczywiście wybitne dzieło ale od takich pozycji się tego nie oczekuje. Mają być ciekawe i zachęcać czytelnika do pozostania z nimi. Tak więc, jeśli ktoś poza zbrodnią, ma też ochotę poczytać o antropologii, zwyczajach pogański, mitologii i bogu Janus (w końcu do tego nawiązuje tytuł) to powinien sięgnąć po ową pozycję, wydaje mi się, że nie zawiedzie się.

bene | 2012-04-06
Przeczytana: 30 marca 2012

7/10
Dla tych którym podobała się pierwsza cześć o Ruth. Na podobnym poziomie fabularnie i stylistycznie. Dobra.

sygin | 2013-06-18
Przeczytana: czerwiec 2013

Przyznaję się od razu, że o pani Griffiths wcześniej nie słyszałam, a być może powinnam, bo okazało się, że jest ona autorką serii kryminałów, której bohaterką jest archeolog sądowy Ruth Galloway. I wszystko byłoby super, któż miałby pretensję, że może się zapoznać z więcej niż jedną dobrą książki, gdyby nie to, że „Janusowy kamień” który właśnie pochłaniałam okazał się drugim, a nie pierwszym tomem serii. Nigdzie w opisie nie znalazłam o tym wzmianki, a szkoda, bo choć mamy przed sobą niby osobną historię, kolejną sprawę i zagadkę do rozwiązania, to jednak co i rusz pojawiają się odnośniki do wydarzeń i osób znanych ze „Szlaku kości”.
Można by więc było, całkiem słusznie zapytać, dlaczego więc nie odłożyła czytania do czasu, aż zapoznam się z pierwszą częścią. Otóż, po prostu za bardzo mnie wciągnęło. Jest coś w sposobie pisania pani Griffiths, że tworzy ona sugestywny trochę mroczny klimat nieznanych zakątków Anglii, a jednocześnie posługuje się przy tym bardzo lekkim językiem....

Lily76 | 2016-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2016

Niestety przez przypadek znowu zaczęłam od drugiej części, lecz autorka mniej więcej wyjaśnia, skąd się wzięły pewne powiązania, których czytelnik nie odkrył w pierwszym tomie. Mamy tu kryminał z archeologią w tle, bowiem chodzi o szkielety, lecz nie rzymskie, tylko prawie współczesne. Dr Ruth Galloway wraz z policjantem Harrym Nelsonem próbują odkryć ich pochodzenie, przypuszczając, że doszło do zbrodni. Jednocześnie Ruth zmaga się z dolegliwościami wczesnej ciąży i nękającym ją tajemniczym osobnikiem, który najwyraźniej nie chce, by grzebała w przeszłości.
Wietrzny i wilgotny klimat hrabstwa Norfolk, druidzi, puby - czyli wszystko, co nadaję angielskim kryminałom odpowiednią atmosferę.

Zuela | 2013-04-11

Książka dla osób o mocnych nerwach!!!Wyśmienity kryminał z wątkami archeologicznymi.Żaden maniak kśiążek się nie rozczaruje

Lilu | 2013-04-11
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Książki Griffiths różnią się od kryminałów szwedzkich, polskich czy innych brytyjskich. I to dobrze. Warto spróbować czegoś innego, nie wychodząc z ulubionego kręgu. Niezwykle krzepiący jest ostatni akapit powieści:)Lubię Elly i klimat jaki wprowadza.