Władca piorunów. Nikola Tesla i jego genialne wynalazki

Okładka książki Władca piorunów. Nikola Tesla i jego genialne wynalazki
Krzysztof K. SłowińskiPrzemysław Słowiński Wydawnictwo: Videograf biografia, autobiografia, pamiętnik
528 str. 8 godz. 48 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Videograf
Data wydania:
2011-07-05
Data 1. wyd. pol.:
2011-07-05
Liczba stron:
528
Czas czytania
8 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378351740
Tagi:
nauka wynalazki Nikola Tesla prąd elektryczny
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
277 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1859
115

Na półkach: , , , , ,

Witam wszystkich po znów za długiej, jak na mój gust, przerwie, ale cóż zrobić jak nie ma się na nic czasu... Nie bez powodu wybrałem do zrecenzowania niniejszą książkę. Jest nią bowiem biografia jednego z najbardziej kontrowersyjnych wynalazców jacy kiedykolwiek chodzili po świecie, a jego pomysły i koncepcje do tej pory otoczone są nimbem tajemnicy. Właśnie czy Nikola Tesla rzeczywiście był kontrowersyjny czy jego geniusz po prostu wyłamywał się spod konwencjonalnej nauki akademickiej a on sam wyprzedzał swoją epokę? Może był po prostu wiele razy nierozumiany nawet przez najtęższe umysłu jego epoki, bo miał odwagę "iść" tam, gdzie nikomu się nawet dzisiaj nie śniło? Odpowiedzi na te pytania i jeszcze na wiele innych dotyczących umysłu wspomnianego serbskiego wynalazcy i uczonego oraz pionierskich badań prowadzonych przez niego znalazłem w książce "Władca piorunów. Nikola Tesla i jego genialne wynalazki" autorstwa Krzysztofa i Przemysława Słowińskich.

Autorzy, aby zaintrygować i przyciągnąć uwagę swoich czytelników, rozpoczynają opowieść o Tesli wzmianką o jego najbardziej szokujących i tajemniczych wynalazkach, o których wiadomo naprawdę bardzo niewiele. Rząd Stanów Zjednoczonych objął te badania klauzulą ściśle tajne. Jednak nawet z tych strzępków informacji jakie przedstawiają nam Słowińscy od razu widać, że Tesla wyprzedzał swoje czasy o jakieś 100-150 lat. Po tym rozpaleniu naszej ciekawości spokojnie przechodzą do snucia swojej opowieści od lat najmłodszych Nikoli Tesli. Przedstawiają historię jego rodziny, dom i miejscowość Smiljan w Chorwacji, w której się wychował, aby z każdą kolejną stroną zbliżać się do momentu pierwszych pomysłów i wynalazków. A nastąpiło to już dość wcześnie, gdyż Tesla już od najmłodszych lat miał bardzo wizjonerski umysł. I mimo, że jego pierwsze wynalazki, nie były niczym spektakularnym, a czasami eksperymenty kończyły się poważnymi w skutkach wypadkami, to już wtedy można było w nim dostrzec tę "iskrę Bożą".

Z książki dowiadujemy się, że największa kariera Tesli przypada na lata, kiedy to po studiach na politechnice w Grazu, krótkiej pracy w Budapeszcie i późniejszej przeprowadzce do Paryża, gdzie był zatrudniony w tamtejszej filii firmy Thomasa Edisona pojawił się u swojego szefa w USA. Edison zatrudnił tego młodego, obiecującego inżyniera, jednak ich relacje od samego początku nie były przyjazne, a po tym jak Edison oszukał Teslę ten się zwolnił i wkrótce stał się jego największym konkurentem w dziedzinie wynalazków i wprowadzania nowych technologii.

Jednak Tesla oprócz swojego nieprzeciętnego umysłu miał też sporo cech, które utrudniły mu życie i czyniły z niego ekscentryka. Jego wyczulony słuch pozwalający usłyszeć muchę oddaloną o kilkanaście metrów często nie pozwalał mu zasnąć (w związku z tym upodobał sobie pracę w nocy). Jego mania czystości sprawiała, że kelnerzy w restauracjach, których był częstym gościem wiedzieli, że aby doprowadzić swoje, i tak już idealnie czyste sztućce do perfekcji, będzie potrzebował dokładnie 18 bawełnianych ściereczek. Choć to tylko wierzchołek góry lodowej.

Tesla był przez całe swoje życie też człowiekiem samotnym. I nie chodzi tutaj o to, że nie miał przyjaciół, bo tak nie było. Po prostu wyznawał zasadę, że tylko mężczyzna nie pozostający w związku matrymonialnym z kobietą potrafi osiągać sukcesy na polu nauki i wynalazczości.

Słowińscy przypominają także o jego ciągłych problemach z pieniędzmi, które były spowodowane głównie barkiem zainteresowania swoimi finansami jak i tym, że mimo tego, że Tesla lubił wystawne i luksusowe życie pieniądze nigdy nie były jego celem. Raczej środkiem do możliwości tworzenia nowych wynalazków i eksperymentowania.

W tej książce najdziemy masę ciekawych historii z życia wynalazcy, ogrom jego prac i wynalazków. Całą historię jego zawodowych wzlotów i upadków, a także nam współczesnych naukowców, którzy w swoich badaniach całymi garściami czerpią z bogatego dorobku Nikoli Tesli, często nie potrafiąc, w XXI w., uzyskać takich wyników jak on przeszło 100 lat temu. Książka ta wydaje się ciekawą pozycją dla pasjonatów biografii, w szczególności wynalazców, a także dla ludzi interesujących się przełomowymi i zapomnianymi odkryciami naukowymi w dziejach ludzkości.

Dla mnie osobiście Archimedes, Kallinikos, Leonardo da Vinci, Werner von Braun, Albert Einstein, Enrico Fermi, Aleksander Wolszczan czy Stephen Hawking byli/są wielcy, ale ich wszystkich o lata świetlne przewyższa jeden geniusz nad geniuszami, a mianowicie Nikola Tesla. Edison, Marconi, Maxwell mogliby mu jedynie buty czyścić! To nędzni dyletanci, złodzieje cudzych patentów i bajkopisarze! :)

Gdyby Teslę ciągle popierano i finansowano jego badania mając na względzie, że na wszystko potrzeba czasu to bylibyśmy dzisiaj rozwinięci o około 150 lat! Dlaczego był ignorowany i popadł w konflikt z Edisonem? Czemu Marconi przypisał sobie jego odkrycie i dostał Nagrodę Nobla? Odpowiedź jest prosta, bo Ci najwięksi nie sięgali mu do pięt i wyraźnie od Niego intelektualnie odstawali, a on sam chciał coś zrobić bezinteresownie dla ludzi (np. żeby ludzie mieli darmowy prąd przemienny; byli zawsze czyści bez wody i mydła), podczas gdy niektórzy uczeni wykorzystali swój umysł aby prowadzić badania nad atomem albo stworzyć niszczycielską broń, jak np. Albert Einstein (atom), J. Robert Oppenheimer (bomba atomowa).

Nikola Tesla odkrył prąd przemienny (darmowy), wymyślił wykorzystanie promienia kosmicznego, silnik Tesla na prąd przemienny działający bez akumulatora, indukcję elektromagnetyczną, "zimny ogień" (czyli sposób, aby człowiek był zawsze czysty i nie potrzebował się myć!), fale radiowe, radio, "teslaskop", samochód elektryczny, tzw. cewkę Tesli, broń strzelającą piorunami i błyskawicami ("Tesla Gun"), "promień śmierci Tesli" (laser o mocy 80 milionów V!) zdolny spalić w drobny mak czy wręcz spalić nawet głowice nuklearne, nie mówiąc już o chmarach samolotów.

Tesla zaprojektował samochód osiągający prędkość 60 mil na godzinę, napędzany silnikiem elektrycznym bądź elektromagnetycznym o niezidentyfikowanym do tej pory sposobie pozyskiwania darmowej energii. Miał być autorem m.in. projektu broni służącej wykrywaniu i niszczeniu samolotów wroga. Tesla pracował także nad wehikułem czasu, elektryczną łodzią podwodną, samolotem antygrawitacyjnym, powszechnym i bezpłatnym dostępem do energii, aparatem, który mógłby fotografować myśli, bezprzewodową transmisją energii oraz tzw. Promieniem śmierci (ang. Death Ray). Jego pomysły zostały podobno skonfiskowane przez rząd USA. Wiele wskazuje na to, iż system kontroli pogody i manipulowania nią, aby wpływać na otoczenie, umysły ludzi i wywoływać naturalne katastrofy tzw. system HAARP (projekt, którego celem jest zrozumienie i kontrola procesów w jonosferze) jest tylko "lekkim" rozwinięciem badań Nikoli Tesli.

Na sam koniec podam taki dość interesujący "smaczek" związany z życiem samego Nikoli Tesli. Otóż kiedyś stwierdził, że jego brat (który zginął w młodości na skutek obrażeń po upadku z konia) był znacznie zdolniejszy od niego. Zdaniem Nikoli jego brat był „intelektualnym gigantem”, „uzdolnionym w nadzwyczajnym stopniu”. Nikola Tesla twierdził, że w jego mniemaniu on i jego brat odziedziczyli swoje zdolności intelektualne po matce. :)

Bez wątpienia Nikola Tesla był geniuszem nad geniuszami, ale kim w takim razie był jego brat? Skoro sam Nikola nazywał go "intelektualnym gigantem" to musiał go znacząco przewyższać w mądrości, inteligencji i pomysłowości... ;)

Gorąco polecam wszystkim miłośnikom Tesli, jego odkryć, nauki i wynalazków. Pozycja obowiązkowa! Życzę Wam Drodzy czytelnicy miłej lektury. :) :) :)

Witam wszystkich po znów za długiej, jak na mój gust, przerwie, ale cóż zrobić jak nie ma się na nic czasu... Nie bez powodu wybrałem do zrecenzowania niniejszą książkę. Jest nią bowiem biografia jednego z najbardziej kontrowersyjnych wynalazców jacy kiedykolwiek chodzili po świecie, a jego pomysły i koncepcje do tej pory otoczone są nimbem tajemnicy. Właśnie czy Nikola...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 086
  • Przeczytane
    615
  • Posiadam
    231
  • Teraz czytam
    51
  • Biografie
    28
  • Ulubione
    15
  • Chcę w prezencie
    11
  • Ebook
    9
  • Nauka
    8
  • Biografia
    8

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Władca piorunów. Nikola Tesla i jego genialne wynalazki


Podobne książki

Przeczytaj także