Polscy terroryści

Znak Horyzont
2014-08-25
2014-08-25

Bardzo Dziki Wschód

Na tytuł wpadłem poprzez Gabriela Maciejewskiego i jego książkę Baśń jak niedźwiedź. Tom 1. W niej cytował opowieści Wojciecha Lady o bojowcach PPS. Ponieważ kwestionował szereg opisów postanowiłem i ja sprawdzić jej zawartość. Okazało się, że jest to książka ze wszech miar sensacyjna. Opisuje działania „terrorystyczne” polskich socjalistów-rewolucjonistów. Nie jestem w stanie potwierdzić faktów w niej opisywanych dlatego traktuję ją jako powieść historyczną. Raczej dobrą choć przytaczane historie mają różną jakość. Ciekawe było wniknięcie w ducha tamtego okresu i poznanie młodzieńczych lat takich postaci jak Piłsudski, Mościcki czy Sławek.

Całkiem przypadkiem lektura nawiązała do tego wielkiego listopadowego święta jakim jest Setna Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości . Szkoda , że przed czytaniem nie wiedziałam, że ta lektura dotyczy końca XIX i początku XX wieku , nie znalazłam tego w żadnym opisie.
" ...W okresie przed I wojną światową terror był zasadniczo indywidualny , skierowany w konkretnych przedstawicieli lub własność ściśle określonego wroga. W trakcie wojen światowych, aż do dziś ważny jest akt a nie personalia ofiary. Symbol ,nie człowiek....."

Tytuł mega przewrotny! O sobie mówili: bojownicy, niektórzy twierdzili, że są rewolucjonistami, inni, że patriotami. Dziś nazwano by ich terrorystami. Łączyło ich jedno, po trupach do wolności.Któż by się spodziewał że ikona narodowa czyli J. Piłsudski czy czołowi politycy 20lecia międzywojennego Walery Sławek, Ignacy Mościcki byli terrorystami?? A jednak!

Bardzo dobra lektura dla ludzi, których interesuje coś więcej. Historia PPS, który działał na terenie naszego kraju w okresie zaborów - czy to może być ciekawe? Owszem może! Książkę czyta się niczym powieść akcji. Porwania, zamachy, bomby, egzekucje, wolna Polska. To przewija się przez karty Polskich Terrorystów.
Na marginesie chciałem powiedzieć, że ta pozycja była dla mnie niczym podręcznik do historii pomieszany z przewodnikiem. Podczas Nocy Muzeów zabrałem mojego syna do Muzeum X Pawilonu. Odwiedziliśmy w nim cele, w których zatrzymani byli m.in. Piłsudski czy Montwił-Mirecki. Historia ucieczki Piłsudskiego z więzienia była tak fascynująca, że zapamiętałem z niej każdy szczegół. Opowiedziałem mu ją a on mimo 6 lat bardzo był ciekaw kto to był Józef Piłsudski i dlaczego był taki ważny dla naszego kraju.
Poza tym ta historia z przebranym carskim oficerem, który spoliczkował konsula Prus tylko po to aby przeprowadzić zamach na namiestnika Warszawy. No ale mniej spoilerów - przeczytajcie a się nie zawiedziecie.

Na marginesie chciałem powiedzieć, że ta pozycja była dla...

Książka Wojciecha Lady Polscy terroryści opisuje działania polskich rewolucjonistów z początków XX wieku. Pierwszym, co z dużą siłą uderza czytelnika, jest ogrom pracy jaką w napisanie tej powieści historycznej włożył autor. Niemal każde wydarzenie opatrzone jest dokładną datą i lokalizacją, wielokrotnie przytaczane są tu fragmenty artykułów z ówczesnej prasy, notatki rewolucjonistów i zeznania aresztowanych, ilustracje z czasopism i zdjęcia przedstawionych postaci, a wszystko to uzupełnia kilkustronicowa bibliografia. Autor gromadzi tu informacje dotyczące zamachów organizowanych przede wszystkim przez bojówki Polskiej Partii Socjalistycznej, a bardzo szczegółowe dane (miejsca, daty, nazwiska, dokładna liczba ofiar) to gratka dla amatorów historii.

Jak pisze Wojciech Lada, w okresie tak zwanej rewolucji 1905-1907 Polacy dokonali 1245 zamachów terrorystycznych - a z tego połowa skierowana była przeciwko instytucjom rządowym, reszta zaś na wybranych przedstawicieli carskiego aparatu władzy. Statystycznie każdego dnia miały miejsce co najmniej 3 zamachy!

Początkowo ataki te były bardzo słabo zorganizowane, gdyż dokonywali ich ludzie nie mający doświadczenia w walce - bojownicy PPS to w większości prości, choć zdeterminowani, robotnicy z bronią w ręku. Józef Piłsudski szybko pojął, że bez odpowiedniego przeszkolenia terror będzie jedynie pasmem samobójstw młodych ludzi walczących o wspólny cel. Autor szczegółowo opisuje jak wyglądały owe szkolenia, czego uczono na specjalnych wykładach, dowiadujemy się nawet, że istniał specjalnie skonstruowany podręcznik, szkolący nie tylko bojówki w Polsce, ale i na Zachodzie, a nawet poza Europą!

W książce znajdziemy opisy najsłynniejszych zamachów - chociażby ataku pod Bezdanami, który przeszedł do historii jako legenda działalności Józefa Piłsudskiego w organizacji bojowej PPS (jednocześnie autor wyjaśnia, że była to jedna z najbardziej groteskowych i źle przeprowadzonych akcji). Przeczytamy tu o niebezpiecznych atakach na pociągi pocztowe, zamachy na żandarmów, a nawet opisy tego jak konstruowano, przenoszono i ukrywano bomby (ich konstruktorem był m. in. przyszły prezydent - Ignacy Mościcki)!

Lada nie omieszkał barwnie opisać wszelkich wpadek i wypadków związanych z przechowywaniem i przemycaniem ładunków wybuchowych. Bomby stanowiły dla bojowników manifestacje siły, dlatego też wiele miejsca w książce poświęcone jest właśnie pracy w tajnych laboratoriach. Wyobraźcie sobie jak łatwo zginąć można konstruując taką niebezpieczną broń! Ale nie tylko twórca bomby był narażony na niesłychane ryzyko. Czy wiedzieliście, że nitrogliceryna przenoszona pod ubraniem nagrzewała się i zatruwała organizm? Autor tłumaczy za Prof. Cudziło, że rozszerza ona naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi. Kobiety przemycające pod ubraniem niebezpieczne ładunki, wspominały że powodowały u nich bóle i wymioty. Jednorazowe spożycie 1g nitrogliceryny powoduje natychmiastową śmierć w skutek niedotlenienia mózgu.

Dla mnie najciekawszym okazał się rozdział opowiadający o pracy kobiet w organizacjach bojowych. Wiele z nich dołączenie do takiej grupy argumentowało chęcią walki z okupantem i zapędami patriotycznymi. Jednak niezwykle wzruszająca na ich tle zdaje się być historia Wandy Krahelskiej, która planowała zamach na gen. Gieorgija Skołona. Sama tłumaczyła, że ma na uwadze dobro ojczyzny, jednak wszyscy domyślali się, że kierowała nią żądza zemsty. Jej narzeczony Mieczysław Rouba został aresztowany przez carskie władze na kilka dni przed ich planowanym ślubem. Po pewnym czasie został zwolniony z aresztu, jednak tortury jakich się na nim dopuszczono, spowodowały pomieszanie zmysłów, a ostatecznie samobójczą śmierć młodego bojownika.

Polskie powieści historyczne nie trafiają do każdego, są literaturą nieco cięższą, nie dają czystej rozrywki, ale i niosą za sobą to ukłucie trudnej i bolesnej historii naszego narodu. Polscy terroryści to jednak lektura na mocną piątkę z plusem! Czyta się ją szybko i płynnie, nawet pomimo ogromu dat, liczb i nazw geograficznych. Wielokrotnie zaskakiwała mnie w niej rola wielkich postaci z kart polskiej historii, a także spryt i przebiegłość owych tytułowych terrorystów.

Solidna książka, którą warto polecić każdemu, kto - ignorując historię XX wieku - utożsamia terroryzm z radykalnym islamem. Autor ciekawie nakreśla walkę, którą prowadził PPS na początku XX wieku. Pokazuje odwagę socjalistów, ale też nie stroni od refleksji krytycznej, uświadamiając, że terror polityczny łatwo przeistacza się w pospolity bandytyzm, a ponadto kosztuje życie i zdrowie zarówno zaangażowanych w walkę, jak i postronnych osób. "Polscy terroryści" to nie jest książka nadzwyczajna i często miałem wrażenie, że autor ślizga się po powierzchni. Natomiast udało się pokazać nastrój radykalizmu tamtych lat i miło jest podziwiać takich ludzi jak: Józef Piłsudski, Stanisław Wojciechowski, Ignacy Mościcki, czy Walery Sławek z czasów zanim stali się elitą niepodległej II Rzeczypospolitej i kombinowali, jak można utrudnić życie administracji carskiej w Kraju Przywiślańskim.

Sięgnąłem po nią zachęcony (jak zwykle) fragmentami z prasy (Wysokie Obcasy z tego co pamiętam),fakt - wrzucili tam wtedy jeden z lepszych rozdziałów, zabawne historyjki z bronią noszoną pod bezowatymi sukienkami przełomu wieków.

Niestety jest ich w książce trochę mało, reszta nie pociąga aż tak bardzo. Wartość książki leży w jej koncepcji girl-power i to chyba największa zaleta.

Do poczytania z braku laku.

Dobrz książka, ciekawy temat.
Bez nadęcia, bez bufonady. Proste i przyjemne.

Dobrz książka, ciekawy temat.
Bez nadęcia, bez bufonady. Proste i przyjemne.

Bardzo przyjemnie się czyta, chociaż temat niezbyt przyjemny. Celny dowcip, co nie bez znaczenia.

Historia bojowników i bojowniczek o wolność Polski. Świetna lektura na 100-lecie odzyskania niepodległości :)

• Historyczne
  • 2015

Dodaj cytat z książki Polscy terroryści