Tytan. Życie Johna D. Rockefellera

Okładka książki Tytan. Życie Johna D. Rockefellera Ron Chernow
Okładka książki Tytan. Życie Johna D. Rockefellera
Ron Chernow Wydawnictwo: Magnum biografia, autobiografia, pamiętnik
Magnum
2013-11-27
1998-01-01
Krzysztof Obłucki
Rockefeller biografia biznesmen miliarder

Książka jest skrótem liczącej niemal 1000 stron biografii J.D. Rockefellera tego samego autora i niestety ewidentnie widać, że jest to skrót. Czułam się tak, jakbym czytała bryk z lektury. Niepołączone wątki, urwane tematy, niepełne wyjaśnienia, nierówny rozkład akcentów. Dla mnie to niestety była strata czasu. Nie polecam.

Najwyraźniej postać Rockefellera jest jeszcze ciekawsza niż się wydawało. W historii dużo było o jego firmie, mniej o nim a szkoda, bo to było chyba najbardziej interesujące.

Interesująca biografia przybliżająca osobę najmajętniejszego człowieka w historii. Można wyciągnąć sporo dobrych wskazówek co do prowadzenia biznesu.

Więcej jednak można było się dowiedzieć o działaniach firmy, niż o samym Rockefellerze, ale nie dziwi przez to, że ukrywał swoje życie, a minęło zbyt wiele czasu, aby móc sięgnąć do wspomnień ludzi mu ówczesnych.

Bogaty jest bogaty dlatego, że jest oszczędny. Nie znam wielu arabskich szejków, ani innych ekscentrycznych miliarderów (w zasadzie to nie znam żadnego),ale znam kilku polskich bardzo bogatych przedsiębiorców. Każdy z nich ma tę wspólną im cechę - oszczędność (nie skąpstwo),czasami posuniętą to granicy niemalże absurdu (jak historia z kupnem roweru przez Rockefellera dla swoich dzieci).
Kolejna ich wspólna cecha to niesamowite opanowanie i świetne zarządzanie emocjami. Wreszcie ogromna siła woli, dobór właściwych ludzi oraz chęć do naprawdę ciężkiej pracy. Te wszystkie cechy odnajduję u Rockefellera w świetnej biografii Rona Chernowa. Książkę przeczytałem bardzo szybko, a to dzięki świetnemu językowi, wielu anegdotom, oraz to że opisywała prawdziwe życie. Był Rockefeller tytanem, zwykle balansującym na granicy prawa, a często poza nim (pewnie się z tym prawem nie zgadzał). Ciągle skupiony na swoich przedsiębiorstwach, ciągle o krok przed konkurencją, ciągle w pracy.

W czasach gdy nie znałem jeszcze stoicyzmu, czytałem książkę Tytan. Życie Johna D. Rockefellera.
Ciekawiło mnie co takiego zaszło w życiu tego człowieka, kiedy był jeszcze dzieckiem. Co ukształtowało go w taki sposób, że stał się tak oszczędny i majętny. Znalazłem odpowiedź. Jego ojciec preferował włóczęgowski styl życia. Jak wyszedł, to nie wiadomo było czy wróci jutro, czy za 2 tygodnie. Musieli sobie jakoś radzić pod nieobecność ojca Williama, w czasie gdy ciągle wyruszał w świat w celu prowadzenia swojego podwójnego życia.
Oszczędna z natury i konieczności matka Eliza Davison uczyła swojego syna tego samego, powtarzając mu przysłowie, „willful waste makes woeful want”, co oznacza, że dobre wykorzystanie wszystkich posiadanych zasobów i ich niemarnowanie, przysparza każdemu człowiekowi bogactwa i pomyślności.
(willful waste makes woeful want - umyślne marnotrawstwo powoduje żałosne pragnienie).

Bardzo podoba mi się tłumaczenie z polskiej wersji "Zmarnowane gdy jest w bród, rodzi potem wielki głód".
Pamiętam jak utkwiło mi to w pamięci i było incepcją mojego minimalizmu i oszczędności w przyszłości. Do dziś męczę tym zdaniem moich bliskich, kiedy przyłapuje ich na rozrzutności i marnotrawstwie ( ͡€ ͜ʖ ͡€)

W wieku 12 lat zaoszczędził swoje pierwsze 50 dolarów, dzięki wykonywaniu drobnych prac dla swoich sąsiadów oraz własnoręcznej hodowli indyków dla swojej mamy. Za jej namową owe 50 dolarów pożyczył jednemu farmerowi z sąsiedztwa na 7%. Po roku dług został spłacony z odsetkami. Wywarło to ogromne wrażenie na młodym Rockefellerze. Od tej chwili postanowił, że pieniądze będą same na niego pracowały. W 1904 tak określił to wydarzenie: Wrażenie, jakie wywarło na mnie to zdarzenie, przekonało mnie, że dobrą rzeczą jest pozwolić, aby to pieniądze służyły mojej osobie, niż żebym ja był ich niewolnikiem. Był to efekt rad jakie dostawał od ojca, który często powtarzał maksymę „trade dishes for platters”, w dosłownym tłumaczeniu „przehandluj dania na talerze”, a więc po prostu „bądź ambitny”. „Big Bill” wyznał kiedyś, że przy każdej nadarzającej się okazji starał się też wprowadzać w błąd synów, aby uczynić ich umysły bardziej przenikliwymi.

Jego filozofia życia wynikała z czysto biblijnych reguł. Szczerze wierzył w słowa zapisane w Ewangelii Łukasza (Łk 6, 38): Dawajcie, a będzie wam dane; miarę dobrą, natłoczoną, utrzęsioną i opływającą wsypią w zanadrza wasze. Odmierzą wam bowiem taką miarą, jaką wy mierzycie

Znana jest historia, gdy Rockefeller prowadził inspekcję w jednym z zakładów, gdzie rozlewano naftę do blaszanych kanistrów. Od jednego z pracowników dowiedział się, że do zalutowania kanistra używa się 40 kropel cyny. Kazał więc spróbować z 38 kroplami – pojawiały się wycieki. W tej sytuacji zdecydował o użyciu 39 kropel cyny – okazało się, że tyle wystarczyło. Od tej pory owe 39 kropel stało się normą w zakładach Standard Oil. Sam pomysłodawca zagadnięty po latach stwierdzał z uśmiechem: "Zaoszczędziliśmy fortunę, naprawdę fortunę".

Kolejną cechą Johna był właśnie stoicyzm. Był zawsze spokojny, opanowany i nie dawał się wyprowadzić z równowagi. W tamtych latach zastanawiałem się, jak można stać się takim człowiekiem i co może mi w tym pomóc. Z czasem w moim życiu pojawiła się medytacja i stoicyzm :)

Dobrze zacząć nowy rok od takiej pozycji ;)

Dobrze zacząć nowy rok od takiej pozycji ;)

Zapraszam do posłuchania na YouTube (ok 1 min):

Lub do przeczytania:

Zapraszam do posłuchania na YouTube (ok 1 min):

Lub do przeczytania:

Pokaż mimo tovideo - opinia

Ciekawa historia. W pamięć zapadł mi fragement, kiedy bogaty John D. wraz z żoną planują kupno roweru dla dzieci. Zamiast kupić po jednym dla każdego, na co bez trudu mogli by sobie pozwolić, postanawiają kupić jedną sztukę. Bo w innym wypadku, ich dzieci nie nauczą się dzielić.

Trzeba przeczytać tą książkę aby poznać bliżej Rockefellera, jego sposób myślenia i wyrobić sobie własne zdanie na jego temat. Książka zawiera dużo opisów z prywatnego życia. Przyjemnie się ją czyta.

Tytan to znakomita książka o życiu Johna D. Rockefellera!
Autor przedstawia początki Rockefellera, jego charakter, oszczędność, pracowitość oraz jego wielki sukces.
Rekomenduję tę książkę każdemu przedsiębiorcy i nie tylko!

Tytan to znakomita książka o życiu Johna D. Rockefellera!
Rekomenduję tę książkę każdemu przedsiębiorcy i nie tylko!

• Biografie
  • Biografia