Wieści z nieznanego świata: dzieje oceanu

Tłumaczenie: Anna Wziątek
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
7 (10 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Nachrichten aus einem unbekannten universum
978-83-245-8556-4
oceanografia, ocean, podróże
Róża_Bzowa

Człowiek i morze. Dziwny związek naznaczony miłością, nienawiścią, niewiedzą, romantyzacją, ciekawością i ignorancją. Jak funkcjonuje ten potężny system, z którego się wywodzimy i o którym wiemy mniej niż o wszechświecie? Jak w praoceanie mogło powstać życie, skąd w ogóle wzięła się ta cała woda? Dlaczego ewolucja poszła akurat tą drogą, a nie jakąś alternatywną? Ponieważ równie dobrze mogła nas przemienić w inteligentne, wypełnione cieczą materace. W każdym razie już kiedyś spróbowała - i niemal jej się to udało. Ponad cztery i pół miliarda lat tajemniczych historii, potężnych dramatów, zdumiewających zwrotów i dziwacznych wynalazków jak fotosynteza, seks czy ludzie. W swojej nowej książce Frank Schätzing opowiada w spektakularny sposób o świecie pod wodą - i o tym, jak wpływa on na naszą przyszłość.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.dedalus.pl

Dociekliwy_Kotek | 2014-09-26
Przeczytana: sierpień 2014

Najlepszym podsumowaniem tej książki jest powiedzenie, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. I absolutnie nie chcę tu umniejszać zasług autora albo wdzięku, z jakim podjął się iście karkołomnego zadania streszczenia WSZYSTKIEGO, co działo się i dzieje w oceanach, bo te zaiste są wielkie - nie zmienia to jednak faktu, że jeśli na pięciuset stronach chce się zmieścić taki ogrom wiadomości, to po prostu coś gdzieś musi się wywalić.
Rozmach, z jakim zaplanowana jest ta książka, może oszałamiać. Już pierwsza część ma za zadanie przybliżenie historii powstania ziemi, oceanów, życia jako takiego i życia w oceanach, ewolucji życia na ziemi oraz wymierania gatunków i pojawiania się na ich miejsce nowych. A to dopiero pierwsza część, podczas gdy w kolejce czeka jeszcze gruntowny opis form życia w oceanach, od prześwietlonych słońcem raf koralowych aż po wiecznie ciemne głębiny oceanu, a także kilka rozdziałów o wpływie działalności człowieka na środowisko wodne. Siłą rzeczy...

Hub | 2011-11-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: wrzesień 2011

"Wieści..." to wspaniałe uzupełnienie "Odwetu oceanu" i znakomite źródło wiedzy, jeśli traktować je jako osobne dzieło. Trudno uwierzyć, ze powstała z notatek zebranych do pisania wymienionej przed chwilą powieści (myślę, że te zapewnienia to raczej kokieteria autora). Pozostaję pod wrażeniem zarówno roztoczonej panoramy historycznej jak i futurologicznych przypuszczeń. Apetyczne.

tattwa | 2015-03-02
Przeczytana: 02 marca 2015

Trochę mnie przytłoczyła ilość wiedzy którą zostałam zalana w czasie lektury, ale dowcipne pióra autora często wywołuje uśmiech na twarzy. Język bez zadęcia, daleki od bełkotu naukowego. Polecam wszystkim głodnym wiedzy o powstaniu świata i dziejach życia w oceanie.

Johel | 2016-04-06
Sylwia | 2015-02-04