Dziennik z prowincji świata

Seria: NAOKOŁO ŚWIATA
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
esej, biografia,
hunter

"Pojechałam w wielki nieznany świat na sześć miesięcy, zostałam pięć lat, bo zakochałam się, wyszłam za mąż i przeżyłam szereg niezwykłych zdarzeń wśród ludzi o ciemnej skórze, urzekającej, choć groźnej przyrody, walcząc z malarią i własnym tchórzostwem..."

źródło opisu: Biruta Markuza

USAGI | 2014-02-02
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Autorka w dość specyficzny sposób opisuje swoje przeżycia z podróży po świecie, głównie czasu spędzonego w Lae. Z jednej strony wydawało mi się, że bardzo rzadko wspomina o swoim prywatnym życiu skupiając się głównie na opisie otoczenia tworząc coś na kształt pamiętnika połączonego (głównie) z książką podróżniczą. Jednak zastanawiając się nad tym głębiej po przeczytaniu książki wiem więcej o osobach, które odwiedzały ją w Lae niż o samym Lae. Oczywiście opisuje poniekąd życie mieszkańców i tamtejszych kobiet, ale jest tego proporcjonalnie mniej niż informacji o tym kiedy jaki ksiądz ją odwiedził, lub kiedy pojedzie w kolejną podróż i ile to razy musi zmieniać trasę przelotu, albo czy ktoś kupił jej obraz. Opisuje również podróże poza Lae i w opisach wspomina o różnicach między stylem życia, ale tutaj również czuć pełen niedosyt i brak równowagi pomiędzy informacjami ,że tak powiem podróżniczymi a jej prywatnym życiem. Książkę czyta się miło, lecz jeżeli ktoś potrzebuje konkretnie...

polaris | 2013-01-11
Na półkach: Przeczytane, 2013, Biografie
Przeczytana: 11 stycznia 2013

Znajduje się tu opis niesamowitego miejsca:
"...cmentarz z grobami wysokimi jak katafalki. Niezwykły wygląd cmentarza wiąże się z gejzerami. Trumny zakopane w ziemi są co jakiś czas wyrzucane na powierzchnię. Buduje się więc grobowce szczególnie mocne na masywnych kamiennych płytach, przykrytych ciężkimi korytami ze specjalną nadbudową."
Jest to w maoryskim skansenie kilkanaście kilometrów od Rotorua na Nowej Zelandii.

marti_91 | 2012-09-25

Niestety książka mnie zawiodła, a byłam do niej bardzo pozytywnie nastawiona.. moim zdaniem mało opisów kultury ludzi mieszkających w PNG,opisy kolacji i spotkań ze znajomymi szczerze mówiąc wcale mnie nie interesowały.. po lekturze książek Cejrowskiego i Wojciechowskiej, Dziennik z prowincji świata chciałam jak najszybciej skończyć..

Syl_wina | 2016-10-24

Książka słaba, męczyłam się, czytając ją. Autorka wiele lat mieszkała w Papui, podróżowała po Australii i Nowej Zelandii, więc wydawałoby się, że naprawdę ma o czym pisać. Niestety, ani to jak pisze, ani tym bardziej to, o czym pisze, nie jest zupełnie interesujące.

pasjonatka | 2016-11-08
Tymko | 2016-07-21