Złoto i anakondy

Guld att hāmta
podróże, Ekwador
literatura faktu
Honorka22

Wyprawy po skarby indiańskie w dorzecze Amazonki. Dżungle Ekwadoru i rzeki Kolumbii znalazły w Rolfie Blombergu, Szwedzie, którego drugą ojczyzną stał się Ekwador, pisarza umiejącego czytelnikowi przekazać obraz życia pełnego dramatycznych sytuacji w czasie wypraw po skarby Inków, podczas łowów na największego z wężów świata - anakondę. Atmosfera uroków i grozy, którymi hojnie szafują obszary...

Wyprawy po skarby indiańskie w dorzecze Amazonki.
Dżungle Ekwadoru i rzeki Kolumbii znalazły w Rolfie Blombergu, Szwedzie, którego drugą ojczyzną stał się Ekwador, pisarza umiejącego czytelnikowi przekazać obraz życia pełnego dramatycznych sytuacji w czasie wypraw po skarby Inków, podczas łowów na największego z wężów świata - anakondę. Atmosfera uroków i grozy, którymi hojnie szafują obszary tropikalnej zieleni i wodnych rozlewisk, nasyciła te książkę tak, że już pierwsze jej strony porywają czytelnika, niosą go z sobą w sam środek zapierającej oddech przygody.

Renax | 2013-10-15
Przeczytana: 15 października 2013

Książkę oceniam kiepściutko. Nie spodobała mi się. Najciekawszy, moim zdaniem, był opis uwięzienia króla Inków. Poza tym, miałam wrażenie, ze autor sam najbardziej ze wszystkich fascynuje się perspektywą odkrycia złota. Niestety, dla czytelnika takiego jak ja opisy wyprawy były nieciekawe i po prostu nudne. Brakowało mi malowniczości - i tego właśnie spodziewałam się po książce dotyczącej wypraw po terenach Ekwadoru. A tu - zawód. Opisów przyrody prawie brak, a te co są, są' płaskie' (cytując reklamę zupki instant). Opisy zwierząt jakby wyjęte z atlasu. Opisy Indian jakieś niepełne.
Nudy.
Poza tym, czarę goryczy przepełnił lektor (bo słuchałam audiobooka). Zauważyłam nawet błąd w akcentowaniu wyrazów! Sam lektor brzmiał jakby z reklamy proszku do prania.
Wielki zawód. W ramach rewanżu nie wpisałam tej książki do półeczki 'Mistrzowie Słowa". Niech ma za swoje!

Grażyna | 2014-11-20
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki

Autor był podróżnikiem, przyrodnikiem i poszukiwaczem złota Inków. Książka to zbiór kilku opowieści o historii poszukiwania złota ukrytego w dżungli przed konkwistadorami oraz wypraw filmowych do miejsc nieznanych ówczesnemu człowiekowi. Opowiadania łączą się miedzy sobą luźno tematem złota, a dokładniej "gorączki złota", polowaniem na anakondę i wyprawami filmowymi, w których uczestniczył Blomberg.
Nie jest to opowieść o konkretnej jednej wyprawie czy przygodzie. Rytm czytania jest poszarpany i momentami odnosiłem wrażenie, że książka powstała dłuższy czas po wydarzeniach, tak jakby była odtwarzana z hasłowych zapisów w notatniku podróżnika.

Uwagę zwraca także inny fakt. Opisane wydarzenia miały miejsce w latach 40 i 50 ubiegłego wieku. Przedsiębiorcy, naukowcy wyjeżdżali do dżungli i robili tam to co mieli w planach, jedni zakładali plantacje lub hodowle zwierząt inni badali miejscową faunę lub szukali złota. Każdy korzystał z natury w sposób jaki uznał za stosowny, a drugiemu...

Artur Schodziński | 2013-12-05
Na półkach: Przeczytane, 2013

Chcesz przeżyć przygodę? sięgnij po tę książkę !

Honorka22 | 2016-10-02
Przeczytana: 02 października 2016