O wolnym podróżowaniu

Seria: Z żukiem
Wydawnictwo: W.A.B.
The Idle Traveller
Bogdan

Ta książka to pochwała spontaniczności. Podróżując, wielu z nas odhacza z listy kolejne plaże, hotele, „sto miejsc, które trzeba zobaczyć przed śmiercią”. Tymczasem, jak nas przekonuje autor, najfajniejsze imprezy i najlepsze podróże to te, których nie planowaliśmy: przypadkowe spotkania, życzliwość ze strony nieznajomych, niespodziewane odkrycia.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.

źródło okładki: Wydawnictwo W.A.B.

Oficjalna recenzja
Bogdan książek: 1229

Zauważać i spostrzegać

Dan Kieran podróżuje i doradza podróżującym, ale daleko jego refleksjom do klasycznych przewodników, wytyczających turystom trasy wycieczkowe, sugerującym obowiązkowe obiekty do zwiedzania i najlepsze miejsca na posiłek i nocleg. O jego „metodzie” podróżowania wiele mówi otwierający książkę taoistyczny cytat: dobry podróżnik nie ma ustalonych planów i nie zależy mu na dotarciu do celu. Wprawdzie Kieran nie jest aż tak radykalny, żeby zachęcać nas do bezcelowego błądzenia, stanowczo jednak odradza bezrefleksyjne korzystanie z typowych ofert turystycznych, zarzucając im powierzchowność, sztuczność i – przede wszystkim - brak obiecywanej satysfakcji.

Książka ma bardzo ciekawą konstrukcję. Autor opisuje nie tylko swoje własne doświadczenia podróżnicze, na równi stawiając wyprawę pociągiem do Europu Wschodniej i pieszą wędrówkę po najbliższej okolicy. Obszernie omawia relacje innych podróżników, o podobnym jak jego nastawieniu do wędrówki, a także cytuje książki z dziedziny neurologii, przytaczając najnowsze ustalenia dotyczące funkcjonowania mózgu oraz specyfiki każdej z półkul, odpowiadających za nasze postrzeganie, odczuwanie i decydowanie. Na pozór taki pomysł może się wydać dość ekscentryczny, jednak w trakcie lektury sprawdza się doskonale.

Dowiadujemy się - od Kierana i cytowanych przez niego autorów - jak cenna jest zmiana perspektywy w podróży, zrezygnowanie z dużych szybkości i dokładnych planów na rzecz uważności i spontaniczności. Świetny jest np. fragment, w którym autor obserwuje turystów zmierzających do pałacu Buckingham. Widzi ich entuzjazm i ożywienie, nieuchronnie ustępujące rozczarowaniu na widok budynku za kratą zamkniętej bramy. Pisze też o powszechnym znudzeniu w słynnych galeriach i muzeach (fakt, w końcu ilu ludzi jest rzeczywistymi fascynatami malarstwa czy rzeźby?). Opisuje miejsca atrakcyjne turystycznie, których starannie unikają miejscowi.

Dla podróżników – czytelników szczególnie ujmujący będzie zapewne rozdział, w którym Kieran bardzo ciekawie i nietypowo opisuje zabierane ze sobą lektury, pełniące rolę jego osobistych „przewodników” podczas podróży do danego kraju. I tak w przypadku Czech jest to biografia Vaclava Havla, Austrii – proza Stefana Zweiga, a jadąc do Paryża Kieran podąża śladami bohatera „Dnia Szakala” Forsythe'a. Zapewnia, że odbiór samej lektury, jak też korespondującego z nią otoczenia, staje się w takich warunkach wyjątkowy. Ta metoda jest nietrudna do naśladowania i niewątpliwie warta wypróbowania.

Wartość książki polega także na tym, że Dan Kieran nie ogranicza się jedynie do propagowania podróży w wolnym tempie i na własnych warunkach, bez terroru obowiązkowych miejsc do „zaliczania” i obiektów do fotografowania.. W swoich rozważaniach porusza dużo szerszy temat powszechnych życiowych postaw i priorytetów, którymi kierujemy się przez cały rok, a nie tylko podczas wakacji czy urlopu. Określa je jako marchewkę pod postacią wakacji w połączeniu z kijem całorocznej pracy. Świetnie oddaje sens tej reguły następujący fragment: Jutro dostaniemy to, czego pragniemy – musimy tylko dzisiaj przyłożyć się do pracy i zrobić coś solidnego: spędzić wiele lat w szkole, zdobyć dobry zawód, wziąć kredyt, kupić dom, oszczędzać pieniądze dla dzieci, oszczędzać na emeryturę, aż w końcu przestaniemy pracować i kończymy życie, być może rozmyślając o czekającym nas jeszcze żywocie wiecznym. Brzmi to jak antykonsumpcyjne, minimalistyczne credo, bardzo zresztą mi bliskie. Oby takich książek – i czytających je „wolnych” podróżników - było jak najwięcej.

Bogusław Karpowicz

deli | 2018-02-14

warta przeczytania, choć pewne opisy mnie nużyły

Urszula | 2018-01-20

Znalazłam w tej książkę odzwierciedlenie specyficznej filozofii podróżowania- niespiesznego, głębokiego , sięgającego do własnej refleksyjności.Dla każdego, komu nie do końca odpowiadają dzisiejsze sposoby podróżowania.

waldemar_P | 2017-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2017

Idea bliska mojemu sercu, ale książka nie za bardzo.

monikaszybka | 2017-01-25

- za promowanie taniego podróżowania (to, że ja za coś nie płacę bądź płacę mniej nie oznacza, że ktoś inny nie musi za mnie tego zrobić)

Paweł | 2016-06-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Książka o podróżowaniu była dla mnie bardzo miłą odmianą po czytaniu w dużej mierze samej fantastyki. Tytuł mnie najbardziej skusił, czyli co to może być to wolne podróżowanie. Książka posiada nutę filozoficzną ale chyba najbardziej mi się podobało w niej historia człowieka który ma ciekawe życie i trzeba przyznać, zaraża nim bardzo efektywnie. Myślę, że w tej książce każdy powinien znaleźć jakąś inspirację do przeżycia swojej własnej podróżniczej przygody. Każdy przecież ma coś z podróżnika a świat jest przecież pełen skrywanych tajemnic i niezwykłych widoków dla duszy i ciała. A najbardziej urzekła mnie historia o orłach. Polecam gorąco, zawsze to miła odmiana od naszej codziennej lektury.

Hania | 2016-03-17

Uwielbiam serię "Z Żukiem" wydawnictwa W.A.B. Każda pozycja jest nietuzinkowa, a w dodatku przepięknie wydana. "O wolnym podróżowaniu" polubią wszyscy ci, którzy uwielbiają odkrywać nowe miejsca, ale zamiast turystyki masowej wybierają zawsze coraz bardziej popularną turystykę alternatywną.
Bo podróż to nie tylko oglądanie nowych miejsc - to ich odkrywanie ich i siebie w nich za każdym razem na nowo, Powoli, świadomie, bez pośpiechu, z pełną uwagą. Bo każda podróż zaczyna się zawsze tuż za progiem - trzeba tylko szeroko otworzyć oczy, wytężyć słuch i przygotować się na przygodę.

malia | 2016-01-28

Bardzo pozytywna książka chociaż momentami miałam wrażenie, że autor poprzez wybrany sposób podróżowania czuje wyższość nad podróżującymi w sposób odmienny. Ale mimo to inspiruje.Polecam wszystkim podróżującym jak i tym, którzy podróżować dopiero zaczną... po tej książce ;)

siekierowy | 2015-08-19
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Mam nadzieję, że książka zachęci kogoś do tego by, bez wyraźnego celu i bez pragnienia osiągnięcia wyniku, rozpocząć wędrówkę i obserwację otaczającego świata. Dla kogoś kto umie podróżować w sposób opisany w książce, lektura będzie trochę rozczarowująca, chociaż mimo wszystko nadal sprawiająca przyjemność. Natomiast zaawansowani "Bieguni" pod koniec tekstu mogą być zażenowani ekshibicjonizmem autora, przecież Wolna Podróż jest doświadczeniem szczególnie osobistym i umykającym jakiemukolwiek opisowi.

Przemek | 2015-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2015

Mieliście kiedyś tak, ze po powrocie z wyjazdu czuliście, że czegoś Wam w niej brakowało? Czy kiedy patrzyliście na słynną budowlę myśleliście o tym, że nie do końca tego się spodziewaliście? Czy mieliście wrażenie, że chociaż zobaczyliście wszystkie najważniejsze atrakcje turystyczne danego miejsca to jednak nie udało Wam się poczuć jego klimatu? Jeśli tak, to ta książka jest dla Was.

Dan Kieran proponuje nam wolne podróżowanie, zupełnie niezgodne z trendami panującymi we współczesnej turystyce. Zastanawia się nad sensem samej podróży. Najważniejszy nie jest cel. do którego zmierzamy, ale właśnie droga i to, jak ją przeżywamy. Autor każe nam porzucić sposoby podróży, które wydają nam się najszybsze i najwygodniejsze na rzecz tych, które pomogą nam mocniej przeżywać podróż i głębiej zżyć się z otoczeniem. Zamiast samolotu Kieran proponuje nam nocny pociąg. Może jedziemy dłużej, ale za to wiemy, że naprawdę podróżujemy. Można przy tym spotkać niezwykłych ludzi i nawiązać...

kamique | 2015-07-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: kwiecień 2015

Fascynujące połączenie opowieści przygodowej z zapiskami w pamiętniku, przeplatanymi ciekawostkami o miejscach i historii oraz pytaniami o współczesną turystykę i ludzkie potrzeby.