Tybet. Kraj zakazany otwiera swoje wrota

Tłumaczenie: Anna Staniewska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Książnica kieszonkowa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Książnica
Tibet
978-83-245-7525-1
Tybet, Chiny
literatura faktu

Inne wydania

Książka opowiada o barwnym życiu toczącym się pod stopami zamku boskich królów. Autor opisuje rozgadanych i często śmiejących się Tybetańczyków, z którymi spędził dłuższy czas. Zadaje on sobie pytanie jak często, zajęci swoimi codziennymi sprawami, myślą o człowieku, dla którego w górze leży na tronie żółtozłota toga, jak gdyby przed chwilą wyjechał w jakąś podróż.

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl

źródło okładki: http://ksiazki.wp.pl

Nefglarien | 2014-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Jeśli ktoś ma możliwość sięgnięcia po inną książkę o Tybecie... to niech to zrobi. Dla mnie była ona lekkim rozczarowaniem. Wielokrotnie łapałam się na tym, że podczas czytania moje myśli uciekały i musiałam cofać się do poprzedniego akapitu. Mam wrażenie, że wątki są urwane i poprzeplatane ze sobą. Styl jest dość suchy oraz nudny. Bardzo przydałyby się zdjęcia czy mapki, aby zwizualizować to, o czym pisze autor, szczególnie kiedy wspomina o odległościach lub wystroju świątyń.
Nie dowiedziałam się zbyt dużo nowych rzeczy na temat Tybetu, książka pozostawiła mnie za to z kilkoma ogólnikami, sporą ilością pytań i lekkim mętlikiem w głowie.

Marija | 2013-08-03

Książka, którą dostałam w prezencie od córki. Najwidoczniej musiałam dużo gadać o Tybecie po przeczytaniu jednej z książek Eliota Pattisona. Na pewno poszerzyła moja dotychczasową wiedzę.

grecki | 2015-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Książka dość przeciętna. Jeśli zainteresowała Cię tematyka Tybetu i szukasz czegoś na początek, może lepiej szukaj dalej :)
Ciężko wystawić mi ocenę. Z jednej strony mogę wymienić mnóstwo rzeczy, które mi przeszkadzały, ale z drugiej strony po lekturze czuję się mimo wszystko usatysfakcjonowany.

Temat buddyzmu poruszany jest trochę przy okazji, informacje są skąpe, fragmentaryczne, nieusystematyzowane. Od tego mamy drugą książkę autora w całości traktującą o buddyzmie, której nie miałem okazji przeczytać.
Historia Tybetu prezentuje się już lepiej, ale znów są to opisy wybranych wydarzeń, brakuje tu ogólnego zarysu, dobrze nadrobić chociażby Wikipedią.
Ogólnie pojęte dziedzictwo kulturowe, klasztory, zamki. Dowiemy się, że z zewnątrz prezentują się wspaniale, w środku oświetlone są lampami podsycanymi masłem (sic!), oraz sporo rzeczy jest na planie mandali. Mimo, że interesuje mnie ta tematyka, jest to w sumie jedyne, co z lektury wyniosłem. Szerokie pole do popisu dla...

rasilio | 2015-10-29
Przeczytana: 2012 rok

Autor jest tak zafascynowany religią Tybetu, że aż sprawia wrażenie neofity.

Serek | 2014-03-18
Na półkach: Przeczytane, Nie mam
Przeczytana: 18 marca 2014

Strasznie nudna. Za dużo opisów.

Monika Szewczyk | 2016-12-06
Przeczytana: grudzień 2016