Miłość, ciekawość, prozac i wątpliwości

Tłumaczenie: Wojciech Charchalis
Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Rebis
Amor, curiosidad, prozac y dudas
978-83-7301-954-6
Fionka

Niczym u Czechowa, trzy siostry i, niczym w muzyce Bacha, rozpisana misternie na głosy opowieść o losach i problemach z jakimi borykają się trzy Hiszpanki. Cristina studiuje, jak szalona uprawia seks i czasem bierze działkę. Ana, zaniedbywana żona i niedoceniana matka, popada w ostrą depresję. Rosa osiągnęła sukces - ma świetną pracę, mnóstwo pieniędzy, luksusowy samochód i... pustkę w...

Cristina studiuje, jak szalona uprawia seks i czasem bierze działkę. Ana, zaniedbywana żona i niedoceniana matka, popada w ostrą depresję. Rosa osiągnęła sukces - ma świetną pracę, mnóstwo pieniędzy, luksusowy samochód i... pustkę w sercu.

Niczym u Czechowa, trzy siostry i, niczym w muzyce Bacha, rozpisana misternie na głosy opowieść o trzech niezwykłych kobietach. Etxebarría doskonale radzi sobie z tą polifonią wspomnień, przedstawiając nie tylko losy swych bohaterek, ale też najważniejsze problemy wszystkich Hiszpanek: kult macho, patriarchalny model rodziny, nierówne prawa mężczyzn i kobiet, rzutujące na wszystkie dziedziny życia społecznego.

źródło opisu: Dom Wydawniczy Rebis, 2007

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

nellanna | 2012-09-16
Przeczytana: 16 września 2012

Duże rozczarowanie. Czy współczesne kobiety sa naprawdę takie głupie i ograniczone? Czy znajomości z mężczyznami to tylko, sorry za dosadność :sortowanie fiutów? Unikam takich powieścideł.

Olga | 2014-08-26
Przeczytana: 12 maja 2014

Książka dość ciężka, już pierwsze strony zniechęcają do czytania przez wulgarność i płytkość przemyśleń pierwszej z bohaterek. Jednak po przebrnięciu przez początek oraz przywyknięciu do specyficznego stylu tej pozycji można zauważyć kilka interesujących wątków. Co ciekawe, rożne osoby widzą w tej książce inne przesłanie. Moją uwagę zwrócił głównie problem pozycji kobiet w świecie rządzonym przez mężczyzn. Widać tu duże kontrasty pomiędzy możliwościami oraz przywilejami obu płci. Problem ten ma duży wpływ na życie bohaterek i mimo tego, iż każda wybrała sobie w życiu inną ścieżkę, tak naprawdę żadna nie czuje się szczęśliwa.

Oliwia | 2012-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2012

Bohaterkami książki są trzy siostry: Ana, Rosa i Christina.
Każda z nich mówi o sobie, a także pokazuje jak widzi swoje siostry.
Początkowo wydaje się, że diametralnie się różnią. Jednak kiedy poznajmy je lepiej okazuje się, że wszystkie trzy są zagubionymi w świecie macho kobietami.
Każda z nich stara się samodzielnie stawić czoła swoim problemom. Momentami wychodzi im to lepiej, momentami gorzej.
I mimo dzielących je różnic i konfliktów rodzinnych połączone są niepowtarzalną siostrzaną więzią, która pomaga im przetrwać w najgorszych momentach.

Z drugiej strony książkę można traktować jako zbiór luźno powiązanych opowiadań, które łączą jedynie ci sami bohaterowie. [Mi do gustu szczególnie przypadły rozdziału O i Q]. Teraźniejszość przeplata się tu ze wspomnieniami. Pokazanie historii z różnych punktów widzenia, doskonale je uzupełnia.

Jedyne co na początku trochę mi przeszkadzało, to zdecydowanie za dużo Christiny w porównaniu do Any i Rosy.

Książka na pewno godna polecenia.

Gabi145 | 2014-01-23
Przeczytana: 22 stycznia 2014

Losy trzech sióstr Anny, Rosy i Cristiny. Każda inna, każda różniąca się od siebie diametralnie a jednak na końcu okazuje się, że sporo je łączy. W książce jest tylko wzmianka o rodzicach a poznajemy ich głównie z perspektywy wspomnień sióstr. Każda przeżyła odejście ojca na swój sposób, każda ma inny stosunek do matki.

Ktoś napisał, że książka jest naiwna. Ja tak nie uważam. Nie jest to może arcydzieło, ale historie są prawdziwe i poruszające. Każdy ma chyba czasami dylemat czy jego dotychczasowe życie jest takie jakie powinno być? Czy wykorzystaliśmy wszelkie możliwości? Czy przeżyliśmy nasze życie tak jak chcieliśmy?

Myślę, że to dobra lektura zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Antares | 2014-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2014

Ciężka, dołująca. Z początku musiałam się zmusić by przebrnąć przez pierwsze rozdziały, przywyknąć do nastroju i specyficznego, nie do końca potrzebnie ordynarnego języka. Potem już się czytało lepiej, ale generalnie morał z niej taki, że nieważne co zrobisz ze swoim życiem ani jaką wybierzesz ścieżkę (kariera korposzczura vs życie grzecznej i poukładanej pani domu-żony-matki vs styl dyskotekowej, puszczalskiej ćpunki) będziesz nieszczęśliwa, pusta, a wręcz wpadniesz w uzależnienia. Cóż...nie kupuję takiego światopoglądu. Acz doceniam ten promyk nadziei na końcu.

Karon | 2012-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2012

Historia trzech sióstr. Historia o różnicach i podobieństwa. Historia o brak komunikacji i zrozumienia. Historia o szukaniu szczęścia, swojego miejsca i codziennych tragediach.

Książka, którą się dobrze czyta, która przypomina, że nikt nie jest bytem niezależnym.

Wychodzę z założenia, że książki najlepiej bronią się cytatami -
"Życie powinno być jak kalendarz. Codziennie powinno się móc wyrwać jedną stronę, żeby można było zacząć inną, czystą. Życie jest jednak jak warstwa geologiczna. Wszystko się kumuluje, wszystko na nas wpływa. Wszystko ma w czymś swój udział. I ulewa dziś może znaczyć trzęsienie ziemi jutro."

"Czytanie to zajęcie pasywne. Mówię o robieniu czegoś produktywnego. O byciu i czuciu się użytecznym."

"Nie tęsknimy za ludźmi, których kochamy. Tęsknimy za tą cząstką nas samych, którą nie ze sobą zabierają."

"Nie musiał mi opowiadać, że jest bogaty. Takie rzeczy rzucają się w oczy, choćbyś chodził w poszarpanych dżinsach i spłowiałych koszulkach. Widać to po...

aisah | 2015-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2015

To nie jest lekka książka na wieczór, ale jeśli ktoś lubi czytać takie książki, to mu się spodoba. Ja nie mogłam się od niej oderwać. :) Jedynie trzeba się przyzwyczaić do tego wulgarnego słownictwa.

Magda | 2016-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2016