Oddech, oczy, pamięć

Seria: Demony
Wydawnictwo: G+J
Breath, Eyes, Memory

Autorka ukazuje go dość syntetycznie, ale i przejrzyście, nie pomijając przy tym ponurych akcentów, których historia Haitańczykom nie szczędziła. I nie szczędzi zresztą po dzień dzisiejszy. Obok radosnego życia wioski, codzienności wypełnionej zapachem duszonej czarnej fasoli, smażonych platanosów czy wonią dojrzałego mango bezustannie kłębi się tu mrok, gdzie łatwa śmierć przychodzi pod postacią Tontons Macoutes, niewzruszonych siepaczy dyktatora.

W rodzinie Sophie Caco kobiety łączy ze sobą bardzo silna więź emocjonalna. Sophie wychowuje się u swojej kochającej ciotki w małym miasteczku na Haiti. Gdy ma dwanaście lat, jedzie do Nowego Jorku, by zamieszkać ze swoją matką. Obie noszą w sobie bolesne wspomnienia, które będą je dręczyć przez długie lata.

źródło opisu: http://dominicana.blox.pl/2007/03/ODDECH-OCZY-PAMI...(?)

Joanna | 2010-12-25
Przeczytana: 2010 rok

Tytuł: na początku wydawał mi się dziwny. Jednak po przeczytaniu każdy będzie wiedział o co chodzi.
Autor: to pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam.
Opis na okładce: jest fragmentem powieści, ale nie tylko, ponieważ jest też krótko o książce.
Treść: świetnie napisana psychologiczna powieść, bardzo wzruszająca. Polecam każdemu, kto polubił np. „Miasto ślepców”

wkwiatki | 2015-02-15
Przeczytana: 14 lutego 2015

Lubię ciekawe tytuły. Ten jest. I nie do końca jednak jasny, i dużo można sobie dointerpretowywać. A wrażenie po zakończeniu książki i tak niezapomniane.

Kasiulek | 2012-04-17

Pozycja ta to opowieść o życiu Sophie w 3 aktach.
Poznajemy 10-letnią Sophie- haitankę wychowywaną przez swoją ciotkę Atie. Dziewczynka nie zna swojej matki i Atie traktuje jako kogoś bardzo ważnego w swoim życiu. Jednak Atie nie pozwala jej zapomnieć o tym kim jest jej matka.
Po niedługim czasie przychodzi wiadomość z Nowego Jorku od matki Atie, że ta chce ją z powrotem odzyskać i prosi aby dziewczynkę wysłać do niej samolotem.

Zaczyna się nowy etap w życiu Sophie. Dziewczynka dowiaduje się w końcu jak wygląda jej matka, oraz że jest córką gwałciciela. Razem mieszkają w Nowym Jorku gdzie Sophie chodzi do szkoły.
Gdy jest już pełnoletnia poznaje sąsiada, mężczyznę w wieku jej matki, w którym się zakochuje z wzajemnością. Gdy dowiaduje się o tym incydencie jej matka , po każdym powrocie dziewczyny do domu "sprawdza" ją czy nadal jest dziewicą.
Dla Sophie jest to upokarzające i aby się to w końcu skończyło sama sobie robi krzywdę.

Sophie wyprowadza się do ukochanego, wychodzi za...

MuffinCannibal | 2014-01-18
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Ta książka ma coś w sobie - najpierw moją uwagę 'przykuł' tytuł, potem opis - a po jej przeczytaniu, jednak nadal nie potrafię zdefiniować, co to jest. Można jej wiele zarzucić, to fakt, ale jednak historia Sophie i jej rodziny jest niezwykle... No właśnie, jaka? Najtrafniejsze określenie to przerażająco-piękna...

Anna | 2016-04-27

Czyta się bardzo dobrze, według mnie to naprawdę interesująca książka.

Paula | 2010-10-30
Przeczytana: 19 października 2010

Sophie Caco jest haitańską dziewczynką wychowywaną przez swoją ciotkę Atie. Nie znając swojej mamy dziewczynka traktuje Atie jako tą naważniejszą osobę w swoim życiu. Atie również uważa Sophie za swoje dziecko, choć nie daje zapomnieć małej o tym kim jest jej matka. Ciotka Atie zajmuje się Sophie do momentu, gdy przychodzi wiadomość od jej siostry Martine, mieszkającej w Nowym Jorku, że ta chce dostać swoją córkę spowrotem. Dziesięcioletnia Sophie zostaje odwieziona przez Atie na lotnisko i wysłana samolotem do matki, do Nowego Jorku. Po przylocie dziewczynka spotyka na lotnisku nieznaną osobę, swoją mamę i razem z nią jedzie do jej mieszkania. Sophie dowiaduje się od matki, że jest jej córką, ale jest również córką gwałciciela...
Dziewczyna mieszka z matką, chodzi do szkoły, dorasta. W wieku 18 lat poznaje mężczyznę i zakochuje się w nim. Wtedy zaczyna się też "sprawdzanie" przez matkę tego, czy dziewczyna nadal jest dziewicą. Każdego wieczoru matka przychodzi do Sophie i...

Renata | 2012-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2012

Książka przypomina mi trochę "Kwiat Pustyni", ale jest o wiele słabsza. Nie dostrzegłam walorów literackich ani żadnego przesłania. Czyta się tę książkę bardzo łatwo i szybko. Nastrój książki jest ponury i trochę wydumany, może to wina moich hamulców kulturowych? A może nie. Książka spełniła moje jedno oczekiwanie jakim była chęć sięgnięcia do egzotycznych tematów. Pełno w niej obyczajowości i opisu zachowań z terenów starego Haiti, a przy tym są informacje historyczne.

"Fasola ugotowała się gdy zachodziło słońce. Babcia dodała do niej kukurydzę i zjadłyśmy to z kawałkami awokado."

"Jesteś bardzo chuda. Nie wyglądasz jak tutejsze kobiety, które jedzą żeby wypełnić puste miejsce po urodzeniu dziecka. Gdy byłaś w ciąży nie jadłaś kukurydzy, żeby dziecko było żółte? Powinnaś była też jeść miód, żeby miało miękkie włosy"

"Ameryka. Jak tam jest? Czy tak jak powiadają? Wszystko jest wielkie? Wspaniałe? Pieniądze rzeczywiście leżą tam na ulicach i jest mnóstwo pracy dla...

Przeczytana: 27 października 2012

Piękna i trudna, choć nie pod względem językowym historia o haitańskich kobietach. W szczególności o tym, jakie represyjne mechanizmy wytworzyła kultura, by bronić ich czystości. Jeszcze raz więc o kobietach, które są strażniczkami tożsamości, a mogą to robić jedynie poprzez opresyjność wobec swojej seksualności.

-JO | 2013-06-09
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2013

Miejscami może faktycznie przypominać "Kwiat Pustyni" jednak "Oddech, oczy, pamięć" jest napisana trochę mniej chaotycznie jak na mój gust.
Najbardziej podobały mi się bajki i haitańskie przypowieści opowiadane przez grandmè Ifè. Właściwie żałuje, że autorce nie udało się upchnąć ich troszeczkę więcej.
Książka pokazuje różnorodne relacje między matką a córką jako że mamy do czynienia z czterema pokoleniami kobiet z jednej rodziny. Polecam bo jest naprawdę króciutka i czyta się bardzo szybko.

assumanti | 2012-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2012

Książka bardzo wzruszająca, nastrojowa. Przedstawia próbę przezwyciężenia przeszłości, tradycji i kultury, ale przede wszystkim cierpienia i bólu. W przystępny sposób obrazuje nam naszą niezerwaną więź między rodziną, a także kulturą, tradycjami, sposobem naszego wychowania. Osobiście zaintrygował mnie tytuł, ale zanim kupiłam książkę trochę swoje przeleżała. Gdy zaczęłam czytać, przeczytałam jednym tchem. Polecam lekturę! Dla mnie pozycja warta zapamiętania!

Z 13 książkami dookoła świata

Bez względu na to, czy często podróżujecie, czy wolicie spędzać czas w domu, czytając, możecie przemierzyć cały świat. Ogranicza Was tylko odpowiedź na pytanie „dokąd jechać?”. Polecamy 13 tytułów, z którymi zwiedzicie 11 krajów, nie ruszając się ze swojego wygodnego fotela.