Cud równowagi

Muza
2006-01-01
2006-01-01
8373197885

Zacznijmy od tego, że to dobra i ważna książka.

Lucia Etxebarria to pisarka Generacji X i w tej konwencji spełnia się doskonale: pojawiają się tu pytania o sens życia i podważanie wartości, które w dzisiejszym świecie uznajemy za ważne i na ich podstawie oceniamy "zdatność" do funkcjonowania w społeczeństwie: pieniądze, wykształcenie, dobrą pracę... To wszystko pisarze i przedstawiciele tego pokolenia mają lub mieli, a jednak wybierają życie bezbarwne, marginalne, rezygnując z wielkich ambicji, ponieważ nie widzą w nich większego sensu, wyrażają sprzeciw wobec biurokratycznego, korporacyjnego trybu pracy, który degraduje godność człowieka i czyni z niego anonimowego szczura w wyścigu, którego celem jest spełnianie norm, bycie poprawnym i porządnym, nie uskarżającym się na to, na co nie wypada się uskarżać.

I tu Lucia -ponieważ książka jest w pewnym sensie autobiografią autorki z okresu ciąży- postanawia po raz kolejny zerwać z opresyjnymi oczekiwaniami wobec tego, jak powinien ten okres wyglądać, przedstawiany w sposób przesłodzony i cukierkowy w telewizji i mediach. W momencie, gdy inne kobiety postanawiają dyskretnie zmilczeć pewne kwestie, Etxebarria przełamuje zmowę milczenia, dokonując rozliczenia ze stanem ciąży - takim, jaki jest naprawdę. Skarży się na niewygody i bóle, na nudności, przeklina swoją córkę, że jest przez nią na nie skazana, niecierpliwi się, dopadają ją wątpliwości, czy się spełni w roli matki, mówi otwarcie o depresji, kryzysach, dokonuje egzorcyzmów na mitach o kobiecości i postrzeganiu się przez kobietę w czasie ciąży i po porodzie. Dla niej nie jest to święty okres, pełen radosnego oczekiwania, lecz nieustanny rollercoaster humorów, autorytarne rządy hormonów, a poród porównuje do krwawej wojny.

Choć pewnie purystki i estetki się oburzą na takie przedstawienie, jest ważne świadectwo autorki - nie ma tu tematów tabu, nie ma barier nakazów i kurtuazji, wszystko jest napisane wprost i szczerze. Wbrew pozorom jest to powieść pełna subtelności, wzruszeń, pięknych chwil i łez - zarówno szczęścia jak i rozpaczy, zwątpienia. Pięknym jej aspektem jest forma - list do nienarodzonej córki, jest formą świadectwa, wyznania. Przenika przezeń atmosfera intymności, jakiegoś misterium. Może właśnie na tym polega jej inność: jest piękna, bo jest szczera w opisie czegoś, co nie postrzega jako piękne?

Zacznijmy od tego, że to dobra i ważna książka.

Do zakupu książki zachęciło mnie to, że sama jestem matką, chociaż nie po takich przejściach, jak Eva. Gdy zaczęłam książkę, początkowo żałowałam, że ją kupiłam. Jednak wraz z każdą kolejną stroną wywołuje ona coraz to większe zainteresowanie. Eva pisze do swojej nowo narodzonej córki, w której chyba stara się wyjaśnić, jaka droga powiodła ją do macierzyństwa. Jacy ludzie, zachowania, błędy przewijały się przez jej życie. W obliczu śmierci najbliższej wydawałoby się osoby - a ostatecznie jak dalekiej - przypomina sobie wszystko, co miało wpływ na to jaką pozostawała osobą. Kiedyś, teraz i kim będzie w przyszłości...
Myślę, że warto czasami zagłębić się w samego siebie, tak jak to zrobiła Eva, by w ostateczności osiągnąć równowagę. Bo przecież jesteśmy tym, kogo sami stworzyliśmy a inni traktują nas tak, jak im sami na to pozwalamy...

Hmmm... Choć opis z okładki mnie przyciągnął, bo lubię trudne tematy, początkowo, po pierwszych kilkunastu stronach, byłam jakoś sceptycznie do tej książki nastawiona. Taki tam pamiętnik świeżo upieczonej matki, nic konkretnego i zachwycającego, trochę nudna historia.
Ale nie żałuję, że nie odłożyłam tej książki z powrotem na półkę, bo z każdą kolejną stroną było ciekawiej, a im dalej, tym lepiej.
Nie należy spodziewać się wartkiej akcji, ale jakże trafnych i życiowych spostrzeżeń na temat wpływu dzieciństwa na kształt i obraz samego siebie, na postzreganie świata i oczekiwania od ludzi. Historia Evy pokazuje jak wielką krzywdę mogą wyrządzić dzieciom najbliższe osoby, czyli rodzice. Najgorsze jest to, że robią to nieświadomie, niezdając sobie z tego sprawy, wtedy trudno ich za to winić.
Eva szukająca raczej opiekuna niż partnera, znieczulająca myśli i uczucia alkoholem, zdaje sobie sprawę, że niszczy swoje życie, że musi coś z nim zrobić. Choć sposób, którego użyła w realnych warunkach, moim zdaniem, by się nie sparwdził, ale wybaczam, bo to jest przecież tylko fikcja literacka.
Polecam tę książkę przede wszystkim kobietom, które są permanentnie nieszczęśliwe i nie wiedzą z czego to wynika, kobietom, które "trafiają" na niewłaściwych mężczyzn i które kochają za bardzo.
Polecam również tym, które nie mają powyższych problemów, ale nie potrafią zrozumieć zachowania jakiejś naiwnej koleżanki, która wikła się ciągle w podobne, toksyczne relacje i nie potrafi uczyć się błędach.

• Seria Galeria
  • 6/10
  • W domowej biblioteczce
  • Literatura "dorosła"
  • Filia 9

Dodaj cytat z książki Cud równowagi