Okładka książki Milczący zamek

arystokracja, posiadlosc, tajemnica
typ
papier
Ag2S
7,41 (480 ocen i 88 opinii)

Opis książki

Pod koniec dwudziestego wieku matka młodej redaktorki, Edith Burchill dostaje list, który zaginął przed pięćdziesięcioma laty. Edith postanawia odkryć tajemniczą przeszłość matki. Dowiaduje się, że została ewakuowana razem z innymi dziećmi w 1939 roku z Londynu i przez półtora roku mieszkała w zamku Milderhurst w Kencie, siedzibie słynnego pisarza, Raymonda Blythe’a, autora jej ulubionej powieści z dzieciństwa. Edith odwiedza zamek i przekonuje się, że nadal mieszkają w nim trzy córki Raymonda. Z czasem odkrywa coraz więcej tajemnic zamku...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2011.

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,947,143...»

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Oficjalna recenzja
Majka książek: 0

Skąd się biorą najpiękniejsze historie?

„Milczący zamek” to opowieść o pewnym tajemniczym zamczysku, które skrywa przerażające rodzinne tajemnice.
To historia o prawdziwej miłości we wszelkich jej wymiarach. To obraz konfliktów między dzieckiem a rodzicami, między rodzeństwem, między bliskimi sobie ludźmi, którzy kochają się tak bardzo, że trudno znaleźć im drogę do porozumienia.

Ale dla mnie to przede wszystkim opowieść o książkach. O tej jednej, szczególnej – „Prawdziwej historii Człowieka z Błota”, ale też o innych. O tych nienapisanych i tych, które nigdy nie ujrzały światła dziennego, leżąc w pudełku na strychu i czekając na kogoś, kto je odkryje. O cenie talentu, iskry bożej. O tym, skąd biorą się najpiękniejsze historie. I jakie są konsekwencje ich spisania. O pisarzach i czytelnikach. O wydawcach. O ludziach, którzy zapraszając kogoś, by u nich przenocował zostawiają na jego poduszce „Dziwne losy Jane Eyre” i „Wichrowe wzgórza” – bo nie ma dobrej nocy bez książki.

Gdy do Meredith, matki Edith, dociera spóźniony o trzydzieści lat list , histeryczna reakcja kobiety wzbudza zainteresowanie córki. Edith odkrywa, że matka podczas bombardowania Londynu została ewakuowana do niewielkiego miasteczka Milderhurst i mieszkała w tajemniczym, gotyckim zamczysku. Kontakty między obiema kobietami nie są łatwe, Edith chce rozwikłać więc tajemnicę z przeszłości na własną rękę, wierząc, że to pomoże jej zrozumieć Meredith.

Po przybyciu do Milderhurst zaskoczona dowiaduje się, że tu właśnie powstała ukochana powieść jej dzieciństwa: „Prawdziwa historia Człowieka z Błota”. Jej autor, Raymond Blythe wiódł wyjątkowo tragiczne życie, osnute dodatkowo mgłą tajemnicy. Okazuje się, że w zamku nadal mieszkają trzy jego córki, obecnie będące już schorowanymi staruszkami. Jedna z nich, Juniper, wiele lat temu popadła w obłęd, czekając na zaginionego narzeczonego… Co tak naprawdę wydarzyło się niegdyś w Milderhurst?

Kate Morton ma niezwykły dar plastycznego obrazowania. Opowieść, którą przedstawia, snuje się bardzo powoli – wydarzenia z przeszłości przeplatają się z teraźniejszością. Poznajemy najróżniejsze punkty widzenia, oglądając akcję oczami trzech sióstr oraz Meredith, Edith i narzeczonego Juniper. Zaglądamy do starych listów, pamiętników i przewodników.

To wszystko w mrocznych klimatach znanych z gotyckich powieści. Zamknięte archiwa, sekretne pokoje, wysokie wieże, blask księżyca i szalejąca burza. Wśród tego zaś tajemniczy Człowiek z Błota, wdrapujący się po murach zamku. I mnóstwo rodzinnych tajemnic, których rozwiązanie naprawdę potrafi zaskoczyć. Choć kwestię pewnego sekretnego romansu udało mi się rozszyfrować i jak zawsze, jestem z tego ogromnie dumna, finał powieści do końca pozostał dla mnie tajemnicą i zburzył moją wizję tej dawnej historii.

To książka, którą fantastycznie czyta się w burzową noc, z kubkiem gorącej czekolady lub herbaty, pod ciepłym i miękkim kocem. Wciąga od pierwszej do ostatniej strony. I tylko tytuł bym zmieniła, bo oryginalny, „Distant Hours"(„Odległe godziny”) jakoś mi się lepiej wpasował w klimat całości. Za to wydanie – przepiękne.

Maria Guzelak-Robaszkiewicz

Opinie czytelników
Marzin | 2013-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2013

Tajemnica....tajemnica.... i jeszcze raz tajemnica....oraz stare, mroczne zamczysko..; Niesamowita opowieść...., a raczej historia o życiu trzech sióstr, które zamieszkują w zamku Milderhurst w hrabstwie Kent. Losy Percy, Saffy oraz Juniper, a raczej to co im się zdarzyło przed pięćdziesięciu laty miało trwały związek z powieścią którą napisał ich ojciec 75 lat wcześniej "Prawdziwa historia Człowieka z Błota". To co się wydarzyło pewnej burzowej nocy było przekleństwem Raymonda Blythe'a... Makabryczne dziedzictwo "Człowieka z Błota" miało wpływ na całe życie mieszkanek zamku i było przyczyną obłędu najmłodszej ze sióstr.
Polecam tą książkę bo to cudowna, fascynująca saga rodzinna, gdzie na każdej niemal stronie czai się cień tajemnicy sprzed pół wieku i nie można się wprost oderwać od tej lektury by odkryć ten rodzinny sekret.... i ten cudny poetycki język Kate Morton... Z przyjemnością sięgnę po kolejne książki tej pisarki, ponieważ zauroczyła mnie swym kunsztem pisar...

Pela | 2014-06-10
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Książka o głęboko skrywanych rodzinnych tajemnicach, o namiętności silniejszej niż śmierć, o miłości bezwarunkowej ale też miłości tak toksycznej, że może doprowadzić do tragedii, zdradach i obłędzie. A wszystko dzieje się w murach starego, mrocznego zamczyska.
"Milczący zamek" to też książka o książce.
Muszę się przyznać, że "Milczący zamek" kupiłam właściwie z roztargnienia. Nie doczytałam lub przeczytałam bez zrozumienia informacje o autorce - wydawała mi się że pochodzi z Anglii, a nie Australii, a ja wolę (a właściwie wolałam) czytać książki europejskich autorów, bo wydawało mi się że jeśli akcja umieszczona jest w hrabstwie Kent to nikt nie opisze tego lepiej niż ktoś stamtąd. Ale się myliłam, "Milczący zamek" mnie oczarował, jedna tajemnica się wyjaśniała a autorka fundowała nam kilka następnych i tak do ostatniej strony. Nie będę powtarzała tego co już napisano wcześniej - przekonajcie się sami. Polecam gorąco!

BagatElka | 2013-08-16

Wspaniała odmiana po historiach hordy wyuzdanych uwodzicielek chadzających na niebotycznych szpilkach, z krwistymi szponami,notorycznie zapominającymi o niezbędnych częściach garderoby.
Ja też lubię wysokie obcasy i pełne pasji opowieści ale lubię też urzekające i subtelne historie,pełne tajemnic i namiętności.
"Milczący zamek" przypomina nam,że istniał świat,w którym dżentelmeni wielbili czarujące kobiety i kochali je z nie mniejszą siłą niż współcześni amanci.
Na pewno chętnie wybiorę się ponownie do wspomnianego zamku i znów zatonę w tym wyimaginowanym świecie sióstr aby nacieszyć serce i ukoić duszę.

kwiatek29 | 2013-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2013

Sięgnęłam po tą powieść,ponieważ zachwycił mnie "Dom w Riverton" tej samej autorki.Muszę powiedzieć,że się nie zawiodłam.Nieco o fabule.Edith Burchill jest redaktorką w małym wydawnictwie.Do jej matki trafia zagubiony przed pięćdziesięcioma latami list.Adresatem jest Juniper Blythe,mieszkająca wraz z dwoma siostrami na zamku Milderhurst.Zaintrygowana gwałtowną reakcją matki,postanawia zbadać jej tajemniczą przeszłość.Powieść napisana jest w niesamowitym klimacie,atmosferze tajemnicy,trzyma w napięciu do ostatniej strony.Gorąco polecam.

allison | 2012-03-29
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 29 marca 2012

Napisana z wielkim rozmachem powieść, od której trudno się oderwać. Sięgnęłam po nią, gdyż kilka miesięcy temu zafascynowała i urzekła mnie inna książka Kate Morton - "Zapomniany ogród".

"Milczący zamek" utrzymany jest w podobnej atmosferze głęboko skrywanych rodzinnych tajemnic, które wychodzą na jaw stopniowo, pozwalając czytelnikowi śledzić z zapartym tchem losy bohaterów oraz bawić się w detektywa. To drugie - wbrew pozorom - nie jest łatwe. Przyznam, że poległam, bo żadna z moich teorii się nie sprawdziła:). Ale bardzo mnie to ucieszyło, bo zaskakujące zakończenie tak pasjonującej opowieści jest jak wisienka na torcie...

Powieść K. Morton łączy w sobie kilka rozbudowanych wątków, które dość szybko się krzyżują, jednak ich wzajemne powiązania odkrywamy stopniowo. Przypomina to układanie puzzli i wzbudza w czytelniku rosnącą ze strony na stronę ciekawość.

Pani Morton jest dla mnie mistrzynią suspensu i autorką pięknych epickich opowieści o rodzinie, przyjaźni, miłości, poświęc...

motyl43 | 2012-10-28
Przeczytana: październik 2012

"Odwróciłam niebieską okładkę i od pierwszego rozdziału, opisującego przebudzenie Człowieka z Błota w głębokiej, mulistej fosie, wsiąkłam w nią bez reszty. Z dreszczem emocji, z wypiekami na twarzy, palcami drżącymi ze zniecierpliwienia przewracałam stronę, za stroną, Odwiedzałam wspaniałe i przerażające miejsca starego zamczyska Milderhurst." -Kate Morton i ja. "Milczący zamek" umilił mi październikowe dni.Piękna książka,godna polecanie, ale... na pierwszym miejscu w moim sercu pozostanie "Zapomniany ogród" i fascynująca historia białej walizeczki.

Tomek | 2011-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2011

Jeśli dowiaduję się, że w opowieści znajdę stary i ogromny zamek, który na pewno był świadkiem wielu tajemniczych wydarzeń, to muszę tę opowieść poznać i na dodatek ją posiadać. Tak było właśnie w przypadku kolejnej książki autorstwa Kate Morton, zatytułowanej „Milczący zamek”. Dowiedziałem się o wydaniu tej powieści na chwilę przed jej premierą i zapragnąłem ją poznać, natychmiast dołączyła do mojej biblioteczki. Chwilkę poczekała na swoją kolej, no dobra, przyznam się, nie czekała w kolejce i szybko trafiła w moje ręce. Teraz cieszę się, że ją kupiłem i przeczytałem. Zwiedziłem już zamek Milderhurst i poznałem jego najskrytsze tajemnice. Może nie zajrzałem we wszystkie kąty ale i tak jestem nim zafascynowany. Zupełnie tak samo jak klimatem, znanym z gotyckich powieści, który panuje w powieści. Szczerze polecam tę książkę miłośnikom starych domów, które mają swoją duszę. Odnajdą się w niej także miłośnicy wielowątkowych historii związanych z tajemnicami rodzinnymi, które kładą się mro...

książek: 1940
atram_78 | 2011-08-09
Przeczytana: 24 stycznia 2012

Kolejna bardzo oczekiwana i wyglądana przeze mnie książka! Myślałam, że spadnę z krzesła, gdy zobaczyłam, że jest już dostępna po polsku! ;) Super! Zaraz kupuję!

Edycja po lekturze----> Fantastyczna powieść! Niesamowity klimat! Ostatnie 100 stron czytałam dosłownie na wdechu, z wypiekami na twarzy, obgryzając paznokcie! Cudowna książka!Oj tak!
Polecam, polecam, polecam!

elenkaa | 2013-09-28
Przeczytana: 28 września 2013

Historia bardzo dobra, zawiła i na końcu splatająca się w jedną logiczną całość, tylko dlaczego przez praktycznie pół książki było tak nudno? Przynajmniej dla mnie. Na tych wszystkich kartkach czuć było ciekawą historię, która się zbliża małymi kroczkami,żeby w końcu potem zaciekawić czytelnika. I co to była za historia... Nikt nie potrafi tak pięknie jej wymyślić, jak to robi Kate Morton. Dałabym ocenę 9/10 gdyby akcja zaczęła się dziać szybciej. Ale w sumie rozumiem autorkę, chciała nam pokazać szczegółowe profile bohaterów, żebyśmy potem ich zrozumieli.. Historia jeszcze lepsza niż w "Zapomnianym ogrodzie", tylko wykonanie trochę gorsze. Ale jak najbardziej polecam.

Sylwia | 2011-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2011

Chociaż nie była to książką należąca do moich wakacyjnych planów czytelniczych, to w momencie kiedy dowiedziałam się o jej premierze w Polsce od razu wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Wcześniej spotkałam się już z powieściami Kate Morton. „Zapomniany ogród” należy do moich ulubionych książek, a z kolei z „Domem w Riverton” trochę się męczyłam. Tym razem również czuję się bardzo usatysfakcjonowana i wręcz pochłonęłam „Milczący zamek”.

Najnowsza książka australijskiej autorki opowiada historię młodej redaktorki Edith, która podczas niedzielnego obiadu u swoich rodziców jest świadkiem dziwnego zachowania matki po otrzymaniu niespodziewanie zaginionego pięćdziesiąt lat temu listu. Wtedy dowiaduje się również, że podczas II wojny światowej jej matkę ewakuowano z Londynu wraz z rodzeństwem do Milderhurst, gdzie została przygarnięta przez rodzinę Blythe`ów. Jednak kobieta nie chce rozmawiać na temat tamtego okresu. Edith nie daje spokoju świadomość, że przez całe swoje życie matka nic jej...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto