Call it sleep
klasyka
Róża_Bzowa

Henry Roth, urodzony w roku 1906, mieszkający w stanie Maine, jest autorem tylko jednej książki- powieści Nazwij to snem, lecz powieść ta wprowadziła go do literatury i utrwaliła w niej na stałe jego nazwisko. Początkowo zapoznany, zyskał wysoką ocenę krytyków dopiero w dłuższym czasie po opublikowaniu swojej książki. Jakby na nowo odkryta, uznana została za jedną z najlepszych psychologicznych powieści naszego (XX) wieku.

Bohaterem jej jest mały chłopiec Dawid Schearl, syn imigrantów żydowskich, mieszkających w slumsach nowojorskich. Jego oczyma i poprzez pryzmat jego przeżyć oglądamy świat odkrywany przez mądre i wrażliwe dziecko, świat brutalny, bezwzględny, pełen konfliktów i dramatycznych spięć. Skomplikowane i trudne stosunki rodzinne, nowe, obce miasto, w którym ci ludzie nie mogą sobie znaleźć miejsca, codzienne życie dzieci ulicy są tłem i kanwą paru lat dorastania Dawida, przeżytych przez niego z niezwykłą intensywnością.

źródło opisu: Streszczenie z wyd. PIW 1975 przekład W. Niepokólczycki

źródło okładki: http://literacki24.pl/-/index.php?ba=kni&nu=a0...»

Mila Pi | 2017-04-24
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Niezwykle poruszająca podróż chłopca od niewinności do doświadczenia.
Bardzo lubię książki wykorzystujące konwencję strumienia świadomości. Dzięki temu przeżywam wszystko z bohaterami, rozumiem ich lepiej, wnikam w ich dusze i czuję ich emocje. Choć Dawid jest ledwie malcem nie mającym nawet 10 lat, dzięki Autorowi potrafiłam dobrze wczuć się w jego życie, jego strachy wobec otoczenia, a zwłaszcza brutalnego, szorstkiego ojca nękającego go z byle powodu, a także w pełne pasji uczucie do matki, jego ostoi i jedynej jasnej strony jego życia.
Zaskakująca zarówno forma jak i treść zakończenia. Polecam wytrawnemu czytelnikowi.

solniczka | 2013-12-30
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Gdyby reszta książki była tak dobra jak pierwsza połowa dałabym 9 gwiazdek. Piękne synestetyczne bardzo wrażliwe plastyczne opisy. Uczucia które wgniatają się w brzuch. Żal, nostalgia - piękne!

Bożenka | 2017-01-18
Anna | 2016-01-17