rozwińzwiń

Czystka

Okładka książki Czystka Katarzyna Surmiak-Domańska
Okładka książki Czystka
Katarzyna Surmiak-Domańska Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią reportaż
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Poza serią
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2021-09-29
Data 1. wyd. pol.:
2021-09-29
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381913188
Tagi:
literatura polska
Średnia ocen

8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,1
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (58) / 2023 Justyna Bargielska, Anna Bikont, Anna S. Dębowska, Emilia Dłużewska, Paweł Goźliński, Ola Jasionowska, Miłada Jędrysik, Ignacy Karpowicz, Renata Lis, Weronika Murek, Jo Nesbø, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Maria Poprzęcka, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Krzysztof Siwczyk, Dominika Słowik, Magdalena Środa, Maria Stiepanowa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Wisława Szymborska, Alicja Urbanik-Kopeć, Katarzyna Wężyk, Marcin Wicha, Olga Wróbel, Alejandro Zambra
Ocena 6,9
Książki. Magaz... Justyna Bargielska,...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Na tropach rodzinnej historii



714 92 557

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
438 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
231
152

Na półkach:

Wielki szacunek dla autorki za tak głęboki research i umiejętność zbudowania doskonałej wręcz kompozycji reportażu. Jeden z lepszych reportaży w mojej karierze

Wielki szacunek dla autorki za tak głęboki research i umiejętność zbudowania doskonałej wręcz kompozycji reportażu. Jeden z lepszych reportaży w mojej karierze

Pokaż mimo to

avatar
269
63

Na półkach:

Jak zwykle Pani Katarzyna pokazała swój kunszt pisarski. Temat trudny, ale czyta się jednym tchem.

Jak zwykle Pani Katarzyna pokazała swój kunszt pisarski. Temat trudny, ale czyta się jednym tchem.

Pokaż mimo to

avatar
94
31

Na półkach:

Lektura bardzo mi się podobała - nie tylko mogłam wzbogacić swoją wiedzę na temat tamtych wydarzeń historycznych, ale również wątek rodzinny jest wciągający i w dużej mierze intymny dla autorki (więc szacunek za odwagę by o tym pisać). Bardzo ważnym aspektem książki jest też aspekt psychologiczny. Te wszystkie elementy połączone ze sobą sprawiają, że książka jest wielowymiarowa, co stanowi jej niewątpliwą wartość.

Lektura bardzo mi się podobała - nie tylko mogłam wzbogacić swoją wiedzę na temat tamtych wydarzeń historycznych, ale również wątek rodzinny jest wciągający i w dużej mierze intymny dla autorki (więc szacunek za odwagę by o tym pisać). Bardzo ważnym aspektem książki jest też aspekt psychologiczny. Te wszystkie elementy połączone ze sobą sprawiają, że książka jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1183
406

Na półkach: , ,

Okrucieństwo. To słowo wypowie zapewne większość osób zapytanych o pierwsze skojarzenie z wydarzeniami na sąsiadującym z Lubelszczyzną Wołyniu, które historycy nazywają zbrodnią wołyńsko-galicyjską 1943–1945. Opisy bestialstwa i wymyślnych męczarni zadawanych ofiarom stanowią nieodłączną część opowieści o antypolskich czystkach prowadzonych przez członków Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów-Bandery (OUN-B) i Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Poruszają one do głębi, nie pozwalają o sobie zapomnieć, ale też przytłaczają, co sprawia, że wszelkie próby wyjaśnienia tego, co się wtedy stało, wydają się zbyt błahe i banalne wobec wyrządzonego zła.


Dębianka, wioska nieopodal Lwowa, a w niej niewielki, biały murowany domek ze strychem, który rzucał się w oczy z daleka na tle surowych chat krytych strzechą. Tam przez jakiś czas mieszkali przodkowie autorki, rodzina Surmiaków, a wśród nich babcia Franciszka i tata autorki, Bronuś. Domek kupiony za pieniądze przysyłane przez ciocię Jadzię z Francji.

Tu Bronuś przeżywał swe dziecięce lata, trudne, tragiczne, które pozostawiły traumę w jego umyśle. Kolejne miesiące spędził u cioci i wujka we Lwowie, a później został z rodziną przesiedlony na teren Polski. Po tym co przeżył znienawidził Lwów i obiecał sobie, że jego noga więcej w tym mieście nie postanie. W Polsce czekały go kolejne trudne lata. Przybyli do Ścinawy Małej, wioski położonej niedaleko Nysy. Babcia Franka miała wtedy 43 lata, Bronuś 12 lat, brat Alojzio 10 lat, Jadzia 7 lat. W Dębiance ich nie chcieli, we Lwowie także, ale na tych ziemiach, które miały być lepsze było również ciężko.

Pani Kasia drąży, jest ciekawa, chce poznać przeszłość swojej rodziny. Nie chce być bezbabciowcem, który czuje wewnętrzną pustkę, nie znającym swojej przeszłości, swych korzeni. Zadaje pytania, trudne pytania, na które rodzice, a szczególnie tata nie chce udzielać odpowiedzi. Dociera do listów, które stanowią korespondencję rodziny z ciocią Jadzią. Powoli odtwarza kolejne wydarzenia. Drąży, wyszukuje artykuły, pyta innych, dalszych członków rodziny o fakty z przeszłości.
Okazuje się, że stryjeczny brat taty wujek z Ameryki Janek vel Niuniek Wawrzków stworzył drzewo genealogiczne. Wszystkich pogrupował w pionie i w poziomie, każdy otrzymał też swój numerek.
To wielka pomoc dla autorki, zawsze jakiś punkt zaczepienia.

Wspomnienia z dawnych czasów przeplatane są wydarzeniami z teraźniejszości. Tym w jaki sposób autorka zdobywa wiadomości, co przeżywa w związku z tym czego na bieżąco się dowiaduje. Opisuje również swoje trudne dzieciństwo i lata młodzieńcze, czym bardzo, ale to bardzo mnie wzruszyła i zyskała moją ogromną sympatię.
Mimo wszystko Pani Kasia nikogo nie ocenia, nie krytykuje, nie dzieli na dobrych i złych, za co ją podziwiam. Ona tylko pisze, tylko a może i aż, bo na pewno wiele poznanych faktów ją boli i wywołuje wiele emocji, a powrót do swojego dzieciństwa stanowi ogromna traumę.
Trauma, która nie omija wielu bohaterów tego reportażu. Trauma, która zmienia osobowość człowieka, jego spojrzenie na świat i reakcje emocjonalne. Trauma, która niszczy kolejnych bohaterów, albo osoby przebywające w ich otoczeniu.

Oprócz wędrówki w odległą przeszłość, której towarzyszy odkrywanie kolejnych trudnych kart z życia rodziny Pani Kasi, możemy doskonale wzbogacić swą wiedzę na temat rzezi wołyńskiej, bandy UPA, OUN-B, a także samego Stephana Bandery. Autorka ze szczegółami opisuje powyższe fakty, osoby i wydarzenia.

I choć początek reportażu dla mnie zbyt chaotyczny, denerwujący, to zapewniam Was, że im dalej tym lepiej i ciekawiej. Myślę, że babcia Frania byłaby niezmiernie dumna ze swojej wnuczki, która w tak subtelny i emocjonujący sposób opisała losy swojej rodziny, odkryła swoją tożsamość i choć na chwilę uwolniła swe ramiona od ciążącego na nich brzemienia.

Okrucieństwo. To słowo wypowie zapewne większość osób zapytanych o pierwsze skojarzenie z wydarzeniami na sąsiadującym z Lubelszczyzną Wołyniu, które historycy nazywają zbrodnią wołyńsko-galicyjską 1943–1945. Opisy bestialstwa i wymyślnych męczarni zadawanych ofiarom stanowią nieodłączną część opowieści o antypolskich czystkach prowadzonych przez członków Organizacji...

więcej Pokaż mimo to

avatar
201
39

Na półkach: , ,

Znakomita. Powoli ograniczam się w lekturze opowieści wydarzeń o najgorszych okropieństwach mordów na Wołyniu. Niemniej kolejna opowieść, pokazująca szerszy kontekst, rodzinną opowieść długo przed i długo po tych wydarzeniach, losy ocaleńców, którzy budują nowe życie, zmagając się ze wspomnieniami, spotykają innych uciekinierów zajmując ich miejsce, obserwując nową ojczyznę i nowe realia - z tym wszystkim znakomicie poradziła sobie autorka. Nie mając nic wspólnego z Ukrainą, nierzadko odnajdujemy w tej opowieści zagmatwane losy swoich krewnych, którzy przeżyli tą samą epokę, choć z innymi doświadczeniami.

Znakomita. Powoli ograniczam się w lekturze opowieści wydarzeń o najgorszych okropieństwach mordów na Wołyniu. Niemniej kolejna opowieść, pokazująca szerszy kontekst, rodzinną opowieść długo przed i długo po tych wydarzeniach, losy ocaleńców, którzy budują nowe życie, zmagając się ze wspomnieniami, spotykają innych uciekinierów zajmując ich miejsce, obserwując nową ojczyznę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
157
125

Na półkach:

Po książkę sięgnęłam naturalnie po lekturze "Chłopek", tym bardziej, że uczestniczyłam w spotkaniu z autorką tejże, na którym była zaproszona również Pani Katarzyna. Moja wysoka nota wynika zarówno z wartości i jakości samej książki, jak i również wątku emocjonalnego, bo mam podobne historie rodzinne w najbliższym otoczeniu i to są moje korzenie. Co więcej, temat nieuleczonej i przekazywanej traumy wojennej mocno mnie ciekawi i ubolewam, że nie jest poruszany szerzej w kontekście naszego wychowania i relacji z bliskimi. W samej treści książki na końcu odczułam nieco niedosyt, niedowiadując się zbyt wiele o France po wojnie, ale chyba właśnie taką postacią była - niemożliwą do poznania. Polecam, polecam bardzo i kawał dobrej roboty.

Po książkę sięgnęłam naturalnie po lekturze "Chłopek", tym bardziej, że uczestniczyłam w spotkaniu z autorką tejże, na którym była zaproszona również Pani Katarzyna. Moja wysoka nota wynika zarówno z wartości i jakości samej książki, jak i również wątku emocjonalnego, bo mam podobne historie rodzinne w najbliższym otoczeniu i to są moje korzenie. Co więcej, temat...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1763
74

Na półkach: , ,

Każda rodzina ma swoją historię, swoje tajemnice. Nie każdy ma ciekawość i wytrwałość, aby je poznawać. Katarzyna Surmiak-Domańska, taką odwagę i ciekawość posiada. W piękny sposób opisuje dzieje swoich przodków, próbuje rozwikłać tajemnice odczarować milczenie swoich rodziców, odnaleźć swoje korzenie, zrozumieć.
Bardzo osobista historia poruszająca trudne, bolesne tematy, jak rzeź wołyńsko-galicyjska, stosunki polsko-ukraińskie, rodzinne traumy. Język autorki, łatwość pisania, nie pierwszy raz mnie zachwyca. Czekam niecierpliwie na kolejną książkę.

Każda rodzina ma swoją historię, swoje tajemnice. Nie każdy ma ciekawość i wytrwałość, aby je poznawać. Katarzyna Surmiak-Domańska, taką odwagę i ciekawość posiada. W piękny sposób opisuje dzieje swoich przodków, próbuje rozwikłać tajemnice odczarować milczenie swoich rodziców, odnaleźć swoje korzenie, zrozumieć.
Bardzo osobista historia poruszająca trudne, bolesne tematy,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
234
4

Na półkach:

Trudno po latach odtworzyć historię zapisaną w pamięci osób, które nie chcą pamiętać. Autorka krok po kroku wyłuskiwała zdarzenia, fakty, osoby, które przybliżają normalne życie polskiej rodziny na kresach, przeplatane rodzinnymi tragediami , opowiadając tym samym trudną historię sąsiedztwa z Ukraińcami. Dla każdego, kto jeszcze nie zapytał swoich dziadków co przeżyli , może być dzwoneczkiem przypominającym o tym, że za chwilę będzie już za późno.

Trudno po latach odtworzyć historię zapisaną w pamięci osób, które nie chcą pamiętać. Autorka krok po kroku wyłuskiwała zdarzenia, fakty, osoby, które przybliżają normalne życie polskiej rodziny na kresach, przeplatane rodzinnymi tragediami , opowiadając tym samym trudną historię sąsiedztwa z Ukraińcami. Dla każdego, kto jeszcze nie zapytał swoich dziadków co przeżyli ,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
160
63

Na półkach:

Dobra, przybliżająca tematykę Wołynia i międzypokoleniowej traumy z nim związanej. Czegoś mi w niej jednak brakowało, albo może czegoś było za dużo - miejscami trochę rozwlekła. Rozumiem , że taka jest intencja autorki, ale dla mnie trochę za dużo było jej samej, a czasem trochę za mało bohaterów, historii, społecznego kontekstu. Jest to jednak niezła i niewątpliwie potrzebna pozycja.

Dobra, przybliżająca tematykę Wołynia i międzypokoleniowej traumy z nim związanej. Czegoś mi w niej jednak brakowało, albo może czegoś było za dużo - miejscami trochę rozwlekła. Rozumiem , że taka jest intencja autorki, ale dla mnie trochę za dużo było jej samej, a czasem trochę za mało bohaterów, historii, społecznego kontekstu. Jest to jednak niezła i niewątpliwie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
800
540

Na półkach: , ,

W "Czystce" Katarzyna Surmiak-Domańska rekonstruuje życie swojej babci Franki, która wraz z dziećmi przeżyła czystkę etniczną w Ukrainie. Autorka dorastała w domu, w którym ten temat nie istniał. Jej ojciec miał wtedy 10 lat i było to dla niego tak traumatyczne doświadczenie, że nawet jako dorosły mężczyzna unikał tematu i wspomnień od swojej mamie France. Autorka sama określa siebie bezbabciowcem, dopiero w wieku 6 lat dowiedziała się, że dzieciom należą się dwie babcie.

Katarzyna Surmiak-Domańska odtworzyła te wydarzenia oraz życie swojej babci z różnych źródeł historycznych, zachowanych listów, niewyraźnych wspomnień i niedopowiedzień.

To była przejmująca, momentami trudna lektura o rzezi wołyńsko-galicyjskiej i jej konsekwencjach w psychice, o zespole stresu pourazowego, o przekazywaniu traum z pokolenia na pokolenia również poprzez milczenie, o wychowaniu bez wiedzy o przeszłości za to przez zakazy, kontrolę i nadmierną troskę.

Ps. Miałam przyjemność być na spotkaniu autorskim z Katarzyną Surmiak-Domańską podczas Literackiego Sopotu i byłam pod dużym wrażeniem. Szczególnie zapadł mi w pamięć czytany przez autorkę fragment z rodzinną wizytą w kinie na filmie Wołyń.

W "Czystce" Katarzyna Surmiak-Domańska rekonstruuje życie swojej babci Franki, która wraz z dziećmi przeżyła czystkę etniczną w Ukrainie. Autorka dorastała w domu, w którym ten temat nie istniał. Jej ojciec miał wtedy 10 lat i było to dla niego tak traumatyczne doświadczenie, że nawet jako dorosły mężczyzna unikał tematu i wspomnień od swojej mamie France. Autorka sama...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    737
  • Przeczytane
    497
  • Posiadam
    70
  • 2022
    62
  • 2023
    15
  • 2021
    14
  • Reportaż
    14
  • Teraz czytam
    12
  • Ulubione
    9
  • Legimi
    9

Cytaty

Więcej
Katarzyna Surmiak-Domańska Czystka Zobacz więcej
Katarzyna Surmiak-Domańska Czystka Zobacz więcej
Katarzyna Surmiak-Domańska Czystka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także