rozwiń zwiń

Człowiek bez właściwości. T.2

Okładka książki Człowiek bez właściwości. T.2
Robert Musil Wydawnictwo: Porozumienie Wydawców Seria: Kanon Na Koniec Wieku literatura piękna
510 str. 8 godz. 30 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Kanon Na Koniec Wieku
Tytuł oryginału:
Der Mann ohne Eigenschaften
Wydawnictwo:
Porozumienie Wydawców
Data wydania:
2002-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1971-01-01
Liczba stron:
510
Czas czytania
8 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
8306028740
Tłumacz:
Krzysztof Radziwiłł, Janina Zeltzer, Kazimierz Truchanowski
Średnia ocen

                8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
71 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
650
319

Na półkach: ,

I drugi tom za mną - niestety. Za szybka mi się ta książka czyta.
I chociaż dobrze wiedziałam czego mogę się spodziewać, to jednak ciągle nie mogę się nadziwić co to za głowa, której zrodziły się tak niezwykłe myśli.
Nie wiem na czym polega fenomen tej książki, czy może to szyk zdań, jakaś inna konstrukcja, ciąg słów pozornie przypadkowo zlepionych, że czyta się jak na słownej karuzeli, bo na przykład takie zdanie: [...]widząc go wplątanym w całą tę zbędną krzątaninę: uważała, że książę ducha nie powinien ani tak się pospolitować z drobną szlachtą intelektu, ani okazywać się tak łatwo dostępnym dla ruchliwego targowiska myśli [...]
I chociaż autor ciągle jest wierny specyficznej konstrukcji zdań, to mam wrażenie, ze do tego tomu wkrada się nieco refleksji czy nostalgii. Dużo też poświęca uwagi tak zwanej filisterskiej moralności. Porusza też problem państwowości, oczywiście w przewrotny sposób porównując ten Związek Państw do: "Węgry i Austria, pasowały do siebie jak czerwono-biało-zielona kurtka do czarno-żółtych spodni." No cóż, lepiej tego ująć się nie da. W ogóle tak mi przyszło do głowy, że Musil po prostu błaznuje.
Porusza też problem, o którym można już powiedzieć, ze jest ponadczasowy, mianowicie analizuje ówczesne czytelnictwo, twierdząc wręcz, ze w ówczesnych czasach więcej jest pisarzy niż czytelników, to prawie tak jakbyśmy mówili o kryzysie czytelnictwa współcześnie.
Kolejna ulubiona moja postać generał Stumm, o której to autor napisał tak: “Brodę naturalnie już na długo przed tym zgolił, ale z latami czoło jego niepokojąco rosło, a skłonność do otyłości nadała mu pozory człowieka o wykształceniu uniwersalnym” [Cudne] Proszę Państwa, jak go nie lubić kiedy na temat bibliotek mówi tak:
“Te szeregi książek nie są bardziej imponujące od garnizonowej parady wojska”, a potem poetycko: “Panie bibliotekarzu — wołam — nie może mnie pan opuścić, nie zdradziwszy mi wpierw tajemnicy, w jaki sposób pan się w tym domu wariatów dla książek orientuje”. To generałowi zawdzięczamy częściową analizę czytelnictwa, przeprowadził on bowiem badanie i co mu wyszło? Otóż doszedł do jedynie słusznego wniosku, że kiedy miał odpowiedzieć na pytania jakie to są najbardziej poczytne książki, pomimo wielkich nazwisk, to i tak poza "Biblią jest to kalendarzyk pocztowy z taryfami i starymi dowcipami, które każdy adresat otrzymuje na Nowy Rok od swojego listonosza w zamian za napiwek".

I drugi tom za mną - niestety. Za szybka mi się ta książka czyta.
I chociaż dobrze wiedziałam czego mogę się spodziewać, to jednak ciągle nie mogę się nadziwić co to za głowa, której zrodziły się tak niezwykłe myśli.
Nie wiem na czym polega fenomen tej książki, czy może to szyk zdań, jakaś inna konstrukcja, ciąg słów pozornie przypadkowo zlepionych, że czyta się jak na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    210
  • Przeczytane
    114
  • Posiadam
    28
  • Ulubione
    7
  • Literatura austriacka
    4
  • Kanon na koniec wieku
    4
  • Teraz czytam
    3
  • 100 książek wg The Guardian
    3
  • Literatura niemiecka
    3
  • 2023
    2

Cytaty

Więcej
Robert Musil Człowiek bez właściwości. T.2 Zobacz więcej
Robert Musil Człowiek bez właściwości. T.2 Zobacz więcej
Robert Musil Człowiek bez właściwości. T.2 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także