Berlin Alexanderplatz: dzieje Franciszka Biberkopfa

Wydawnictwo: Czytelnik
Berlin Alexanderplatz
literatura niemiecka,
paulame

"Berlin Alexanderplatz", historia Franka Biberkopfa, byłego robotnika transportowego, który odbył karę więzienia za zabójstwo, został zwolniony i pragnie zacząć nowe życie, jest w pierwszej warstwie powieścią obyczajową z życia berlińskiego lumpenproletariatu i świata przestępczego w latach dwudziestych. Jako autor tej powieści Doblin sprzeniewierza się teoretycznym założeniom ekspresjonizmu, przedkładającego typy nad charaktery, "człowieka w ogóle" nad konkretne "ja". Daje bowiem całą galerię postaci narysowanych mocno, wyraziście, silnie zróżnicowanych, niczym u klasyków realizmu, i mocno osadzonych w równie troskliwie, z niesłychanym bogactwem szczegółów odmalowanej panoramie wielkomiejskiego życia.

(z przedmowy)

[Czytelnik, Warszawa 1979]

źródło okładki: http://xarchiwum.pl

Wojciech Gołębiewski | 2016-07-22
Przeczytana: 22 lipca 2016

DÖBLIN (1878 – 1957) - niemiecki pisarz i lekarz żydowskiego pochodzenia. Omawiana powieść z 1929 roku, uważana jest za pierwszą i najważniejszą niemiecką powieść wielkomiejską,
Wg Wikipedii:
"..Drobny przestępca, Franz Biberkopf, wychodzi z więzienia i rozpoczyna życie w półświatku. Kiedy jego mentor morduje prostytutkę, która była dla Biberkopfa ostoją, zdaje on sobie sprawę, że nie wyplącze się z kryminalnego towarzystwa. Akcja dzieje się w Niemczech lat 20., w robotniczych dzielnicach niedaleko Alexanderplatzu, które cechują nędza, brak perspektyw, przestępczość i powstający nazizm. Książka napisana jest z użyciem metody montażu: narracja toczy się z zastosowaniem wielu punktów widzenia, efektów dźwiękowych, artykułów prasowych, piosenek, przemówień...."
Ta powieść znalazła się na liście "100 najlepszych książek Norweskiego Klubu Książki"
Wikipedia: "100 najlepszych książek Norweskiego Klubu Książki – lista 100 najważniejszych książek w...

maszynistaGrot | 2016-03-27

Wydawałoby się pozornie, że niezbyt wymagająca książka, opisująca jedynie środowisko przedwojennego niemieckiego tałatajstwa, lumpenproletariatu, czyli pisząc bardziej współczesnym językiem elementu kryminalnego.

Jednak to, że książka nie opisuje losów inteligencji, wielkich wzniosłych wydarzeń, czy też fakt, iż jest napisana prostym, dosadnym językiem, bez sztucznego silenia się na wyrafinowania stylu literackiego nie oznacza, że nie może być wybitna. Pod względem technicznym powieść jest oparta na monologu wewnętrznym, tzw. strumieniu świadomości. Dzięki temu możemy dokładnie poznać aktualne odczucia, myśli, skojarzenia, zamierzenia głównego bohatera.

Treściowo Doblin wprost nawiązuje do Biblii. Przede wszystkim główna postać Franek Biberkopf jest porównywany z nieszczęsnym Hiobem, na którego zostały zesłane ogromne nieszczęścia w celu próby. Jednak gdy się bliżej przyjrzeć jest to pewnym paradoksem. O ile bohater biblijny to jeden z najwspanialszych z ludzi pod względem...

Feanor | 2016-10-21
Przeczytana: 21 października 2016

Od początku "Berlin Alexanderplatz" ujął mnie formą - metodą montażu. Można poczuć tętno Berlina lat 20. ubiegłego wieku, jego zapach, jego odgłosy, jego kolory, a to wszystko dzięki zmiennej narracji i kolażu różnych tekstów.
Później zachwyciłem się treścią, opowieścią o półświatku, o ciążącym fatum, beznadziei środowiska i rosnącej brunatnej fali (akcja dzieje się głównie w latach 1928-1929).

Nifelinord | 2016-08-04
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 02 sierpnia 2016

Jedna z najdziwniejszych pozycji, jakie było mi dane w życiu czytać.

Z jednej strony książka hipnotyzuje, powala na kolana i nie daje wstać za sprawą swego unikalnego stylu i przebogatego tła. Jest to prawdziwy dokument życia Berlina w końcu lat 20., niesłychanie pełny i drobiazgowy, a przy tym autentyczny - autor świetnie zna topografię miasta, trasy linii tramwajowych, wiele pomniejszych wydarzeń dzieje się na jego oczach (zmienia się repertuar teatrów, otwierają się nowe knajpy, magistrat buduje kolej naziemną), sam też ciągle stymuluje swoją pamięć, sięgając po gazety, roczniki statystyczne, książki telefoniczne czy uliczne reklamy (i o ile udawało mi się to sprawdzić, wszystkie podawane przez niego szczegóły tego rodzaju były prawdziwe - w "Berlin Alexanderplatz" zmyślone są więc tylko osoby dramatu i ich losy, a sama książka jest doskonałym źródłem do badań mikrohistorycznych). Do tego Doblin dodaje od czasu do czasu naturalistyczne opisy naszpikowane suchymi informacami...

Spodziewałam się książki wybitnie nieaktualnej, ciężkostrawnej i trudnej do przebrnięcia - wiadomo, proza potrafi się starzeć w tempie zastraszającym - w dodatku opis wcale nie brzmiał zachęcająco ("życie niemieckiego lumpenproletariatu"), a tymczasem niemal jednym tchem przeczytałam powieść oryginalną w każdym calu, bo i historia życia Franciszka Biberkopfa odbiega od utartych schematów, i sam styl Doblina więcej mówi o niemieckim ekspresjonizmie niż niejedno krytyczne opracowanie. Zakochałam się.

Amarcord | 2012-10-25
Przeczytana: 25 października 2012

Sięgnąłem po Doblina głównie dlatego, że przymierzam się do obejrzenia filmowej adaptacji Fassbindera (a poza tym niejako z lokalnego patriotyzmu, jako że Doblin urodził się w moim mieście).
Nie mogę powiedzieć, bym się rozczarował, niemniej sporą przesadą jest umieszczanie Doblina na jednej półce z Joycem a "Berlin Alexanderplatz" w jednym szeregu z najwybitniejszymi książkami XX wieku (zetknąłem się z takimi zestawieniami).
Książka oczywiście była w latach 20-tych nowatorska a proza Doblina przywołuje i Joyce'a i Dos Passosa. Jednak uważam że bardzo mocno się zestarzała (co absolutnie nie może być cechą Arcydzieł).
Drażni moralizatorstwo, przekaz na siłę. Zachwyca sama proza, żywa mowa, doskonale przełożona na polski.
No i warta zapamiętania postać Reinholda, porównywana do Szekspirowskich łotrów.

mm8371 | 2013-05-11

Berlin międzywojenny...walka człowiek z losem i z własnymi słabościami.

ginewra | 2015-11-01
Na półkach: Niemieckie, Przeczytane
Przeczytana: 1995 rok

"Berlin. Alexandrerplatz" to jedna z książek, które trzeba przeczytać, jeśli się studiuje germanistykę czy pokrewne gatunki... Ja akurat wolę inne książki tego autora.

Emm | 2016-11-26
Przeczytana: listopad 2016