Czerwony dywan. Opowieści z Bangalore

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The Red Carpet. Bangalore Stories
indie, opowiadania, bangalore, hinduizm
trafka

W swoim zbiorze opowiadań Lavanya Sankaran roztacza przed czytelnikiem obraz współczesnych Indii, intensywnie przeobrażających się zarówno pod względem ekonomicznym, jak i kulturalnym. Za miejsce obserwacji autorka obrała sobie miasto rodzinne, w którym bardzo wyraźnie widać zderzenie „starych” i „nowych” Indii. Stanowi ono odpowiednik amerykańskiej Doliny Krzemowej: zamieszkiwane jest przez najlepszych specjalistów od oprogramowania komputerowego na świecie, którzy, wykształceni poza granicami kraju, sprowadzają do Bangalore nowoczesność, powiew i pęd XXI wieku. Równolegle płynie tam życie znacznie spokojniejsze, hołdujące pradawnym wartościom i tradycjom.
Współistnienie dwóch światów jest przez Sankaran przedstawione w sposób niezwykle plastyczny i zabarwione lekko drwiącym humorem. Oglądamy współczesne Bangalore z perspektywy zarówno młodszego, jak i starszego pokolenia, oczami osób skonsternowanych zachodzącymi wokół nich przemianami, oraz tych, którzy w pogoni za nowoczesnością zupełnie stracili zrozumienie dla tradycyjnego hinduskiego stylu życia.

źródło opisu: PIW, 2006

źródło okładki: www.piw.pl

Mario | 2016-08-08

Literatury indyjskiej u nas prawie nie ma, więc sięgnąłem i po coś, co z wyglądu groziło jakąś Grocholą, ale nie, to przyzwoita, choć zdecydowanie nie wybitna literatura. Tłumaczenie jeszcze słabsze, sporo błędów, a zatem i redakcja szwankowała.
Tym niemniej jest to bardzo interesujący obraz zmian w indyjskiej mentalności i stosunkach społecznych, zmian dużo głębszych i dużo trudniejszych dla Hindusów niż to, co stało się u nas po upadku komuny. Tak zmienia się świat, i takie zmiany są nieuniknione. Mnie ta lektura skłoniła do wielu rozmyślań...

Tamanna | 2015-11-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 13 listopada 2015

Z indyjskiej listy: "chcę przeczytać" Cyfranka wyszukałam sobie trzy książki, których akcja rozgrywa się na południu Indii. By móc wrócić tam w wyobraźni rok po podróży. "Czerwony dywan" jest jedną z nich. Czytałam kilka książek, których akcja rozgrywa się w Karnatace ("Tygrysie wzgórza" Mandanny, "Nektar in einem Sieb" Markandayi oraz "Między zabójstwami" i "Biały tygrys" Adigi). Ostatnia z nich, podobnie jak " Czerwony dywan" dotyczy stolicy stanu, Bangalore, właściwie nazywanego już Bengaluru.

Lavanya Sankaran po studiach w Ameryce i zarządzaniu papierami wartościowymi w nowojorskim banku inwestycyjnym wróciła do Indii, by w Bangalore zająć się doradztwem finansowym. Te dwie perspektywy: Ameryki i elity bangalorskiej wnosi do swoich ośmiu opowiadań. Ich bohaterowie: Ramu, Swamy, Murthy, Ashwini, Sita, Anaya czy Rohini to już ludzie przyszłości, pracują na wysokich piętrach w oszklonych budynkach, przy klawiaturach komputerów rozpracowując, jak autorka, analizy finansowe. Wbrew...

kroofy | 2013-10-16
Przeczytana: październik 2013

Czerwony dywan to 8 opowiadań, których akcja dzieje się w przemysłowym Bangalore.
Autorka pisze lekko, więc czyta się je przyjemnie, jednak po skończeniu całej książki czuję lekki niedosyt.
Opowiadania przenikają się, widzimy współczesne Indie oczami głównie młodych mieszkańców miasta, poznajemy Ramu, później jego siostrę czy też przyjaciół. Autorka próbuje czytelnikowi przybliżyć powody, dla których młodzi hindusi odchodzą od tradycji, jakie mają cele i pragnienia.
Osobiście mam wrażenie, że książka jest jakąś osobistą formą tłumaczenia się autorki z jej własnych życiowych wyborów. Szkoda, że zachodzące obecnie w tym pięknym kraju zmiany przedstawia tak jednostronnie, bez empatii. Pokazując też tą drugą stronę, książka byłaby nie tylko o wiele ciekawsza, ale również nie narzucałaby nam zdania lecz dawała możliwość wyrobienia sobie własnego.

Oliwia | 2013-03-22
Przeczytana: 22 marca 2013

Jakiś czas temu bardzo do gustu przypadł mi cykl wydawniczy Spojrzenia. I mimo, że nie zawsze zachwycam się treścią, to te malutkie książeczki mają w sobie taki urok, że z chęcią po nie sięgam.

Tym razem wybór padł na zbiór opowiadań "Czerwony dywan". Nie podejmę się odmiany imienia i nazwiska autorki, bo boję się, że może to mnie przerosnąć.

Na 200 stronach znajdujemy 8 opowiadań. Łączącym je motywem są Indie i różne spojrzenia na tamtejszą rzeczywistość.

Czytając trafiamy do świata wielu kontrastów, gdzie nowoczesność ściera się z tradycją. Z jednej strony mamy instytucję kojarzenia małżeństw, system kastowy, tradycyjne ceremonie i ubrania. A z drugiej świat pełen wolności, przesycony zachodem i dla tradycjonalistów bardzo obrazoburczy.

Każde z opowiadań dotyka nieco innego problemu związanego z przemianami we współczesnych Indiach. Jednocześnie jako zbiór tworzą spójną całość.

"Czerwony dywan" czyta się szybko i dość przyjemnie.

Polecam każdemu, a szczególnie tym, których...

Aga | 2016-03-05

Świetna książka dla tych, co chcą poznać kulturę Indii. Jest sporo wyrażeń w tym języku. Autorka tłumaczy społeczne zachowania.

basik03 | 2016-04-02
Na półkach: Kindle, 2016, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2016

Czytalam w drodze do Bangalore i juz na miejscu. Wydaje mi sie, ze pomaga wyobrazic sobie Indie, codziennosc i niecodziennosc ich mieszkancow. Przynajmniej mi to dalo jakis obraz, ktory uzupelnilam rozmowami z kolezankami i kolegami z pracy:)
Polecam osobom, ktore interesuje inna kultura i zwyczaje.

HaNisia | 2016-09-13
Przeczytana: wrzesień 2016