Kompleks sędziego Di

Le complexe de Di
83-7319-581-5
Freud, Chiny, poszukiwania, tradycja
Alina

Muo, adept teorii freudowskich powraca do Chin w roku 2000 po dłuższym pobycie we Francji. Postanowił wyciągnąć z więzienia swą narzeczoną, aresztowaną za rozpowszechnianie poza krajem zakazanych zdjęć. Dla osiągnięcia celu Muo musi pozyskać przychylność okrutnego sędziego Di. Dysponuje tylko jedną bronią: psychoanalizą, dotąd nieznaną w Chinach, ciągle jeszcze naznaczonych maoistycznym materializmem i feudalizmem. W jego walce medycyna duszy okaże się bardzo pomocna. Muo zostaje wędrownym psychoanalitykiem. Jest gotów spełnić życzenie sędziego Di, kapryśnego tyrana, dręczonego głębokim kompleksem - Muo ma dla niego znaleźć młodziutką dziewicę.Przygody Muo ocierają się niekiedy o wątek wręcz kryminalny, jednocześnie są świetnie wkomponowane w dzisiejszą chińską rzeczywistość, gdzie głęboko zakorzeniona tradycja, dawne obyczaje i wierzenia przeplatają się z przejawami życia współczesnego, wchodzenia w świat "zachodni".

Chang-Mi | 2014-08-03

Dai Si Jie jest autorem niespokojnym, jego książki pełne są sytuacji i zdarzeń które pędzą w szalonym tempie i wpadają na siebie nawzajem, przeplatają się, a potem rozbłyskują ostatecznie spektakularnym finałem. Także i tutaj przygody pana Muo, niezbyt atrakcyjnego "pierwszego chińskiego psychoanalityka" to karuzela absurdalnych, ale i komicznych wątków, każdy nadawać mógłby się na osobny skecz w dobrym kabarecie. Jednocześnie jednak jest w nich obecna odrobina goryczy, ponieważ rzeczy te dzieją się "naprawdę" w prawdziwych Chinach. Pokazuje to stosunek autora do ojczyzny - taki właśnie śmiech przez łzy. Poprzez zestawienie scen zupełnie niemożliwych z takimi, które są możliwe jedynie w Chinach Dai ukazuje trudne życie w ChRL, miejscu jedynym w swoim rodzaju. Nie będę zdradzać szczegółów fabuły, powiem tylko, że polecam jeśli ktoś lubi groteskowy humor i tematykę chińską.

Salma | 2016-10-20
Przeczytana: 10 października 2016

Ciekawa książka, całkiem inna niż te, które do tej pory czytałam. Dziwna historia, bardzo dziwne postaci, jeszcze dziwniejszy rozwój wypadków. I to połączenie teorii freudowskich z Chinami. Może nie wyborna, ale warta przeczytania.

Karolina Kułakowska | 2015-01-04
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Średnia. Początek mnie zaciekawił,
jednak szybko zaczął nużyć. Mniej więcej
od połowy książka zaczęła mnie znowu wciągać.

jaga90 | 2011-06-30

bardzo słaba...osadzona głęboko w psychoanalizie, ale brak jej tego pierwiastka, który posiadają prace Freuda czy Junga...

takisobiejac | 2016-07-30
Przeczytana: 22 sierpnia 2016