Chicago

Chicago
9788362122035
powieść egipska
mad28

Nadżi jest zaangażowanym politycznie poetą, ale studiuje budowę tkanek. Szajma ma trzydzieści lat i jest starą panną. Ra'fat uważa się za Amerykanina, ale wpada w furię, gdy jego córka przeprowadza się do chłopaka. Carol nie może znaleźć pracy, bo jest czarna. Aparatczyk Danana zamienia życie swojej żony w piekło. Wkrótce wizytę w Chicago ma złożyć prezydent Egiptu. Nie wszystkim się to podoba... W swojej nowej powieści Al-Aswani podejmuje temat wykorzenienia i multietniczności, eksplorując możliwości życia na styku różnych tradycji i kultur. Jego bohaterowie - egipscy i amerykańscy studenci oraz wykładowcy - pracują lub uczą się w Centrum Medycznym Uniwersytetu Illinois. Amerykańska uczelnia staje się świadkiem ich wzlotów i upadków, miłości, tęsknot i bolączek.

źródło opisu: Wydawnictwo Smak Słowa, 2010

źródło okładki: http://sklep.smakslowa.pl/chicago.html

allison | 2016-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2016

"Chicago" to barwna, dynamiczna opowieść o egipskich emigrantach mieszkających w tytułowym Chicago. Akcja ogranicza się do tego miasta, ale tak naprawdę stanowi ono tylko przykład i jest symbolem wielokulturowych Stanów Zjednoczonych.

Powieść składa się z przeplatających się historii, których bohaterami są ludzie w różnym wieku. Łączy ich etniczne pochodzenie i uczelnia, na której wykładają lub studiują. Wielu z nich musiało przejść drogę przez mękę, by się tu znaleźć.
Jedni odnaleźli się w nowej rzeczywistości i jakoś sobie radzą, inni wciąż tęsknią za swoim krajem, mimo iż wyjechali z niego z nadzieją na nowe życie i udało im się zrobić karierę, jeszcze inni wciąż czują się obcymi, innymi, odrzuconymi i gorszymi.

"Chicago" to nie tylko powieść obyczajowa. To również ważny głos w dyskusji między Bliskim Wschodem i Zachodem. Autor na przykładzie różnych bohaterów pokazuje, że koegzystencja tych dwóch światów jest niemożliwa, przede wszystkim ze względu na różnice kulturowe i...

Nobliszka | 2016-10-24

Egipt. Kraj pełen bogactw, po brzegi wypełniony biedą. Kanał Sueski, złoża ropy, turystyka. Wiem, byłam, widziałam, oddychałam tym pradawnym powietrzem, widziałam megabogactwo i prehistoryczne ubóstwo, prostotę i wyrafinowanie, dziedzictwa ludzkości opisane kulfonami na wydartej kartce z zeszytu. Nie mnie to oceniać.

Ludzie i ich problemy, ich koleje losu, problemy niezależne od przynależności etnicznej czy kulturowej. Problemy te same ale sposoby na ich rozwiązanie, oooo, to bardzo ciekawe zagadnienie.

Mężczyzna w domu mężatki podczas nieobecności męża. Reakcja Amerykanki i Arabki. Czy jest jakiś problem?
Dwoje zakochanych, młodzi, wolni, przekonani o obopólnym zaangażowaniu, mieszkają w „Chicago” Ala al-Aswaniego. Oni, Egipcjanie wierzący w nauki proroka. Oni, Amerykanie wierzący… no właśnie w co? Ekonomię, pieniądz, nic. Czy jest jakaś różnica między nimi?
Rodzice. Relacja ojciec-córka. Amerykanie - muzułmanie.
Świadomość narodowa, zaangażowanie społeczne, odpowiedzialność za...

BeataBe | 2013-02-08
Przeczytana: 07 lutego 2013

Zacznę od wstępu, który jest po prostu beznadziejny. Jakiś mądrala wymądrza się, analizuje książkę i pisze bzdury (np. na temat tytułu książki - bo wg niego Chicago nie jest bohaterem książki, więc nie ma z nią związku). Pseudonaukowe wypociny. To może skutecznie odstraszyć od czytania. Przeczytałam książkę i mam wrażenie, że była to zupełnie inna książka niż ta, którą czytał autor wstępu - niby wielki znawca.
W powieści autor porusza sporo problemów politycznych i społecznych. To pozornie mogłoby odstraszać, ale autor umiejętnie wplata to w opowieść o życiu bohaterów. Nie oszczędza tu swoich rodaków - to trzeba przyznać. Jednak ich historie bardzo mnie wciągnęły i pomogły i zrozumieć ich mentalność i problemy. Bo tak się składa, że poznałam kiedyś kilku Egipcjan i nie wzbudzili wtedy ani mojej sympatii, ani zrozumienia.

Monika | 2010-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2010

Jakiś czas temu przeczytałam "Kair, historia pewnej kamienicy" i... wpadłam w zachwyt. Tym chętniej sięgnęłam po "Chicago" tegoż autora. "Chicago" jest bardzo dobre, ale już nie było w stanie zachwycic mnie tak, jak "Kair...".
Moim zdaniem, wiele spraw jest tu przejaskrawionych i wyolbrzymionych (jak np. prześladowanie koptów).
Prezydent Egiptu jest taki "bee"? Staruszek jest coraz bliżej końca swojej prezydentury. Osobiście obawiam się troszkę, czy kolejny prezydent tego kraju zapewni nam-cudzoziemcom odwiedzającym Egipt bezpieczeństwo?

enga | 2010-06-27
Przeczytana: czerwiec 2010

Jakiś czas temu zauważyłam, że Wydawnictwo Smak Słowa startuje z nową serią wydawniczą – „Kontynenty”. I właśnie w jej ramach miała ukazać się książka Ala al-Aswaniego „Chicago”. Autora tego znałam już wcześniej, miałam okazję przeczytać jego poprzednią książkę „Kair: historia pewnej kamienicy”. Przyznam, że tamta książka zrobiła na mnie dobre wrażenie, ale nie udało jej się mnie porwać i zachwycić. Dlatego, gdy zobaczyłam, że pojawiła sie kolejna książka tego autora, to postanowiłam sprawdzić, jak to będzie tym razem. I co?

Cóż mogę napisać? Tyle tylko, że książka jest urzekająca, wciągająca, wielowątkowa i utkana, jak delikatna nić pajęczyny. Ta książka to Opowieść. W wielu miejscach możemy znależć porównanie al-Aswaniego do Opowiadacza, Mistrza Opowieści. Po przeczytaniu „Chicago” chciałabym i ja przychylić się do takiej opinii. O ile bowiem „Kair…” był całkiem ciekawy (chociaż często bohaterowie wydawali mi się „drewniani”), to już „Chicago” pochłonęło mnie bez reszty.

Sama...

książek: 1903
foolosophy | 2010-06-13
Przeczytana: 12 czerwca 2010

Chicago nigdy nie było mi tak bliskie, takie na wyciągnięcie ręki. Nigdy nie wybrałam się w podróż literacką do tego miasta, a już tym bardziej w prawdziwą. Dlatego jestem tak bardzo zadowolona z tej książki, która posiada czarujące momenty oraz takie, od których zawsze stronimy. Jak to w życiu, nic nie jest zawsze kolorowe. I tak autor umieścił całą historię w Chicago, pozwalając by stanęło między dobrem a złem, między dobrymi wspomnieniami i odwrotnie. Pokazał, jak miasto wygląda z różnych perspektyw, ile daję jednostce oraz to, jak trzeba czasami z miastem walczyć. Wspaniale wpleciona historia kilku osób, arabów, którzy pokładają w Ameryce wielkie nadzieję i plan, których rodzinny Egipt nie jest w stanie zrealizować.
Czasami porównywałam powieść do “Hakawatiego” i w tym porównaniu “Chicago” wypada trochę gorzej, gdyż w książce Rabih’a było więcej gawędzenia, więcej opowieści i snucia, ale tu, styl i forma wypowiedzi, dała al-Asawani’emu bardzo dobrą ocenę. Samo przeplatanie się...

Marek Krzystek | 2016-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Zaletą al-Aswaniego jest styl narracyjny, wyważony, spokojny ale też ciekawy. Szczególne jego opisy behawioralnych zachowań kobiet są zarówno dociekliwe, ironiczne a przy tym urokliwe. Czyż takie zdanie: „…wykonując kokieteryjny gest, który roztoczył wokół niej aurę niezwykle delikatnej kobiecości” nie jest zwiewnie, piękne, zalotne, a przede wszystkim rozpalające wyobraźnię?
Sam zamysł ukazania losów egipskich emigrantów w kontekście obcego im środowiska amerykańskiego, czasami przychylnego, czasami niechętnego zasługuje na duże uznanie. Natomiast autor moim zdaniem przedobrzył z ilością głównych bohaterów, około dziesięciu, w powiązaniu z grubością książki. Na trzystu stronach zostali stłoczeni właściwie bez możliwości bliższego ich poznania, bez prawa do opowiedzenia o sobie, bez głosu, bo jednak autor skupił się na narracji. Jeśli bohaterowie już coś mówią, przypomina to fragmenty oficjalnych przemówień, albo też ich wypowiedzi są nijakie, a najczęściej rozdziały kończą się...

nina31 | 2010-08-07
Przeczytana: 04 sierpnia 2010

Pierwszy raz mi sie zdarzyło, że po przeczytaniu wstępu żałowałam, że kupiłam książkę. Na szczęscie nie zniechęciło mnie to i cieszę się, że ta książka jest na mojej półce. Historie bohaterów w niej opowiedziane są urywane,a ciąg dalszy jest po parunastu stronach ale wcale mi to nie przeszkadzało. Bardzo dobra książka, którą czyta się błyskawicznie.

Dagetto | 2014-02-06

Fantastyczna książka, ukazująca różnice między Wschodem a Zachodem, walkę człowieka z własnymi przekonaniami. Nie jest to historia Chicago, ale ludzi, którzy z różnych powodów musieli przenieść się do zupełnie innego świata, zupełnie innej kultury. Dziwią mnie negatywne opinie o wstępie autorstwa znanego arabisty i znawcy literatury arabskiej - prof. Dziekana. Z pewnością wstęp ten nie zniechęcił mnie do przeczytania książki, wręcz przeciwnie. Uważam, że przed sięgnięciem po tę pozycję warto poczytać o historii współczesnego Egiptu, aby zapoznać się z sytuacją Koptów oraz rządami Hosniego Mubaraka. Wtedy nikomu przedstawiona historia nie powinna wydać się przejaskrawiona.

Dorota | 2014-03-04
Przeczytana: 03 marca 2014

Książka składa się z kilku opowiadań o Egipcjanach, którzy szukają nowego życia w Stanach Zjednoczonych. To głównie opowiadania o studentach i wykładowcach uniwersytetu w Chicago, jak również o ich bliskich.
Spodziewałam się czegoś lepszego. W książce brakuje mi akcji, płynności. Za dużo erotyzmu, za mało wciągających wydarzeń. Tematyka religijno-polityczna mnie nie zainteresowała, przeczytałam z przymusu.